Zapraszamy do lektury gazetki szkolnej "CzachPress".

CZACHPRESS 56

 

Zapewne po czasie spędzonym w domu każdy z nas zaczyna odczuwać nudę. Co robić podczas kwarantanny? Niektórzy doskonale dzielą swój czas pomiędzy odrabianie kart pracy i granie w simsy, ale po pewnym czasie i to zaczyna nudzić. Jak spędzić czas kwarantanny produktywnie?

Podsunę wam kilka pomysłów. #zostańwdomu

1. Mini spa

Weź kąpiel z bąbelkami, zrób masaż skóry głowy, zadbaj o twarz w dziesięciu krokach, nałóż maseczkę nawilżającą. Takie zabiegi z pewnością obniżą twój poziom stresu i poprawią samopoczucie.

2. Gotowanie

Warto sobie urozmaicić czas spędzony w kwarantannie i przy okazji rozwinąć swoje umiejętności kulinarne. Poproś rodziców, żeby nauczyli cię ich popisowej potrawy, zadzwoń do babci i poproś o przepis na jej legendarne pierogi. A może przez cały dzień jedz tylko niebieskie potrawy? Albo tylko wegetariańskie? Możliwości jest mnóstwo.

Znaleźliśmy się w czasie, który dla nikogo nie jest łatwy. Początkowo prawie każdy uczeń cieszył się, myśląc o dwóch tygodniach wolnego od szkoły. Szybko jednak minęła nasza euforia i zaczęliśmy tracić dobre humory. Utrudnienia, a właściwie zakaz widywania się z naszymi bliskimi jest trudny, nie możemy spędzać czasu z przyjaciółmi i jedyne, co nam zostało, to internetowe konwersacje, a przecież, patrząc na świecące za oknem słońce, marzy nam się wyjście na rower czy spacer z grupą znajomych... Jednak w tej kryzysowej sytuacji można znaleźć też plusy, potraktować ten czas jako test wytrzymałości oraz szczerości naszych relacji. Każdy z nas inaczej reaguje na obawy przed wirusem, możemy zatem skupić się na pomocy oraz wspieraniu ludzi w otoczeniu, zamiast narzekać na brak możliwości wyjścia z domu.

Myślę, że nikogo nie trzeba uświadamiać, co dzieje się obecnie na świecie. Natomiast wiele osób może nie wiedzieć, a nawet w ogóle nie zastanawiać się, w jaki sposób ta pandemia wpłynie na naszą przyszłość. To, że wirus jest dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia, powinien wiedzieć każdy, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, jakim zagrożeniem jest dla światowej gospodarki oraz jakie będą jego skutki dla zwykłych ludzi.

TURYSTYKA

Zdecydowanie jednym z najbardziej pokrzywdzonych przez pandemię sektorów gospodarki będzie turystyka. W miarę rozprzestrzeniania się wirusa wszelkie loty międzynarodowe były systematycznie wstrzymywane, a ostatecznie większość została całkiem odwołana. Nawet gdy to wszystko się już skończy, to ludzie z pewnością (przynajmniej przez pewien czas) nie będą chcieli wyjeżdżać za granice. Oczywiście, oznacza to wielkie straty zarówno dla biur podróży, jak i firm zajmujących się transportem. Niektórzy specjaliści przewidują straty w wysokości nawet 50 mld. dolarów. Bez pomocy państwa większość małych przedsiębiorstw tego typu z pewnością upadnie. Co więcej, dla państw, dla których turystyka jest istotną częścią gospodarki, takich jak Włochy czy Grecja, oznacza to ogromne straty w budżecie państwa. Doprowadzi to do wielu zwolnień pracowników państwowych czy rezygnacji z różnorakich świadczeń dla obywateli. O ile państwa takie jak Włochy, szczególnie przy pomocy UE, będą w stanie w przyszłości opanować kryzys gospodarczy, to dla niektórych krajów gorzej rozwiniętych, które opierają swoją gospodarkę głównie na turystyce, oznacza to praktycznie paraliż całej gospodarki.

Co roku, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia WHO, czyli 7 kwietnia, obchodzony jest Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Lekarz, ratownik medyczny, pielęgniarka oraz inne zawody medyczne od wieków były niezwykle potrzebne ludzkości. Bez nich nie byłoby zdrowych ludzi. Należy pamiętać, iż zawody te niosą ze sobą ogromną odpowiedzialność za życie drugiego człowieka, dlatego na świecie jest coraz mniej osób pracujących w branży medycznej, na przykład w szpitalach, klinikach, przychodniach czy w karetkach pogotowia.