Zapraszamy do lektury gazetki szkolnej "CzachPress".

CZACHPRESS 39

 

niech lekko ci będzie

niech ziemia lekką ci będzie
jak ciężka jest gdy człowiek żyje
czuwaj zawsze i wszędzie
zanim piach Cię okryje

W połowie października minęła ważna, a jednak pominięta niemal bezgłośnie, rocznica; ważna w dziejach Polski i świata. 15 października nie wywołał zbyt wielkiej reakcji tak na forum publicznym, wśród polityków, jak i w społeczeństwie, które tej daty kojarzyć nie mogło bez uprzednich studiów nad życiorysem pewnego człowieka. Mowa o Tadeuszu Kościuszce – wielkim patriocie, wodzu narodowym walczącym o wolność upadającej Rzeczypospolitej, a także rewolucjoniście społecznym swoich czasów. Chodzi konkretnie o dwusetną rocznicę jego śmierci, która – przynajmniej moim zdaniem – zasłużyła na odpowiednie uczczenie i przypomnienie.

Z początku, po otrzymaniu wykształcenia w Szkole Rycerskiej, nie widząc perspektyw na karierę w swej ojczyźnie, Kościuszko wyjechał z kraju i dotarł do rozdartej wojną o niepodległość Ameryki. Tam wsławił się, wspomagając siły niepodległościowe swymi umiejętnościami inżynieryjnymi, a także oddaniem ruchowi abolicjonistycznemu. Przed wyjazdem do Polski, z własnej woli przeznaczył cały zebrany w Stanach Zjednoczonych majątek na rzecz walki z rasizmem. Po przybyciu do ojczyzny dzielnie walczył w momencie interwencji wojsk rosyjskich w 1792 roku i wraz z innymi starał się za wszelką cenę ochronić kraj. Później, 24 marca 1794 roku, stanął na czele – pierwszego z wielu – powstania narodowego i działając jako naczelnik państwa, dzięki swojemu magnetyzmowi, pociągnął za sobą na barykady olbrzymią jak na owe czasy liczbę ludzi.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogółu ONZ z inicjatywy UNESCO, odbywa się co roku 16 listopada. Powodem tej inicjatywy była szerząca się nietolerancja, rasizm i przemoc. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na to zjawisko oraz propagowanie szacunku i akceptacji.

Z dyskryminacją oraz brakiem szacunku można spotkać się na co dzień i na wielu płaszczyznach życia. Najczęściej doświadczają tego osoby wyznające inną religię, imigranci, ludzie z odmienną orientacją seksualną, a nawet ci, którzy preferują alternatywny styl. Bez względu na stopień swojej „inności” każdy może paść ofiarą nietolerancji. Wszyscy chcą być w swoim środowisku respektowani i darzeni szacunkiem, niezależnie od swoich poglądów, a także cech, na które nie ma się wpływu, bo nikt nie decyduje np. o kolorze swojej skóry i pochodzeniu.

W dniach od 22 do 26 listopada obchodzimy święto Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Z tej okazji przypominamy o możliwości przyłączenia się do akcji oddawania krwi w naszej szkole. Jeśli chcesz wspomóc innych swoją krwią, musisz najpierw spełnić kilka warunków. A oto najważniejsze z nich, musisz:

  • być po 18-tych urodzinach,
  • odczekać pół roku po zrobieniu tatuażu, przekłuciu uszu lub innej części ciała, zabiegu chirurgicznym,
  • być miesiąc po wyzdrowieniu z choroby zakaźnej, 2 tygodnie po przebyciu grypy lub przeziębienia, a także po zakończeniu leczenia antybiotykami,
  • być co najmniej tydzień po usuniętym zębie i 2 dni po wizycie u stomatologa czy szczepieniu.