Phileo Sofia, czyli Umiłowanie Mądrości. Na co dzień mówimy Filozofia. Słownikowa definicja filozofii definiuje ją jako najbardziej racjonalną, ogólną i krytyczną naukę o wszystkim, co istnieje.

Światowy Dzień Filozofii obchodzimy w trzeci czwartek listopada. W tym roku jest to 19 listopada. Dzień ten pierwszy raz obchodzono 21 listopada 2002 roku, w ramach postanowień UNESCO. Jednak od 2005 roku ta sama organizacja ogłosiła, że święto będzie obchodzone co roku w trzeci czwartek listopada. Celem obchodów jest wskazanie znaczenia nauki i zachęcenie ludzi do zainteresowania się filozofią.

     

Odejdźmy jednak od kwestii kalendarzowych, to znaczy, kiedy i od kiedy obchodzimy święto. Filozofia to jedna z najstarszych nauk na świecie. Początki jej sięgają czasów starożytnej Grecji. Za jednego z pierwszych filozofów uznaje się Talesa z Miletu. Tales był przedstawicielem filozofii przyrody i stawiał sobie ogólne pytania dotyczące istnienia świata i zachodzących w nim procesów. Uznajemy go za jednego z „siedmiu mędrców”. Uważał on, iż ziemia spoczywa na wodzie i w jakiś sposób powstała z wody. Dlatego też za Arche świata, czyli przyczynę powstania świata, uważał właśnie wodę.

Innymi wybitnymi filozofami byli: Sokrates, Platon, Arystoteles. Ten pierwszy zasłynął ze znanego stwierdzenia: „wiem, że nic nie wiem”. Był założycielem zachodniej filozofii. Wiemy o nim wiele od jego uczniów, Platona czy Ksenofonta. On sam bowiem nie zostawił po sobie wielu pism. Sokrates był znany z praktykowanej przez niego metody rozmawiania polegającej na pozornym zgadzaniu się z rozmówcą, a następnie zadawaniu pytań, aby wykazać w nich błąd odbiorcy. Kolejny z przywołanych filozofów, Platon, twierdził, że „demokracja prowadzi do dyktatury”. Był uczniem Sokratesa i autorem słynnej „Obrony Sokratesa”. Arystoteles był z kolei uczniem Platona. Uznaje się go za jednego z najwybitniejszych światowych przedstawicieli filozofii. Utworzył on podział nauk na teoretyczne, praktyczne i wytwórcze.

 

Po przywołaniu pierwszych filozofów, dla kontrastu, warto byłoby opowiedzieć o ostatnich filozofach. Jest to jednak niemożliwe, gdyż filozofia jako nauka nie ma swojego końca, a filozofowie nadal są wśród nas. De facto, każdy z nas, kto szuka odpowiedzi na pytanie, która sprawdzi się we wszystkich przypadkach, jest filozofem. Wszyscy zatem możemy nazwać się filozofami. Mamy zatem prawo z radością obchodzić trzeci czwartek listopada.

 

Mikołaj Maksymiuk, kl. 1E

 

Źródła:

Umcs.pl
Edukator.pl
Wikipedia.pl
Edulider.pl