Dzień Liczby Pi obchodzimy 14 marca od 1988 roku. Pierwsze święto liczby Pi zorganizowano w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco, a jego inicjatorem był Larry Shaw.

Czym jest liczba Pi? Liczba Pi to stała matematyczna (3,14), która pojawia się w wielu działach matematyki i fizyki. Jest ona definiowana jako stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Pojawia się także w geometrii euklidesowej we wzorze na pole koła i objętość kuli, a współczesna analiza matematyczna dostarcza wielu wzorów, w których występuje Pi, oraz wielu metod wyliczania jej przybliżeń z dowolną dokładnością.

 

Ciekawostką jest, że z liczbą π ludzie zetknęli się już w starożytności. Podczas praktycznych zajęć, takich jak: budownictwo, rolnictwo czy też gospodarstwo domowe, zauważyli, że stosunek obwodu koła do jego średnicy jest wartością stałą. Pierwsze źródła dotyczące wykorzystania liczby Pi pochodzą ze starożytnego Babilonu. Archimedes oszacował przybliżenie tej liczby z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

Znak π jest oznaczeniem matematycznym wywodzącym się z litery alfabetu greckiego powszechnie używanym do oznaczenia liczby, której wartością jest stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy.

Ile cyfr po przecinku ma liczba π? Nieskończenie wiele. Najwięcej cyfr wyliczył anonimowy japoński programista. 8 października 2014 roku zakończył komputerowe obliczenia, w których wyliczył aż 13,3 biliona cyfr dziesiętnego rozwinięcia π.

 

 

Hubert Popis, kl. 2E

 

Źródła zdjęć:

https://fajnepodroze.pl/liczba-pi-ciekawostki/
https://dzienniknaukowy.pl/czlowiek/dzis-swieto-liczby-pi-najslawniejszej-z-liczb-niewymiernych