Obchody Dnia Francuskiego

W listopadzie 鈥 a dok艂adniej w ostatni pi膮tek miesi膮ca 鈥 obchodzili艣my doroczny Dzie艅 Francuski zwi膮zany z zaanga偶owaniem naszej szko艂y we wsp贸艂prac臋 z Ambasad膮 Francusk膮 i organizacj臋 lokalnych egzamin贸w DELF. Uroczysto艣膰 trwa艂a od 11.30 do 13.00 i zosta艂a u艣wietniona licznymi wyst臋pami uczni贸w naszej szko艂y.

Przygotowany przez uczni贸w klas humanistycznych i do nich te偶 skierowany program obejmowa艂 w pierwszej cz臋艣ci wyst膮pienie Pani Ma艂gorzaty Mazur oraz Pani Roselyne Marty 鈥 Attach茅e ds. wsp贸艂pracy j臋zykowej, kt贸ra odwiedza nasz膮 szko艂臋 co roku, w艂a艣nie przy okazji celebracji Dnia Francuskiego. Finalistom DELF 鈥 kt贸rych w tym roku w okr臋gu Radomia by艂o ponad dwudziestu 鈥 dyplomy i gratulacje sk艂ada艂y obie Panie wraz wicedyrektorem, Panem Wojciechem Chrzanowskim.

Pani Marty doceni艂a nasz膮 aktywno艣膰 w popularyzowaniu kultury francuskiej oraz udzia艂 w krajowych konkursach i wydarzeniach pod patronatem Instytutu Francuskiego, podczas kt贸rych, podr贸偶uj膮c cz臋sto po Polsce, zauwa偶y艂a wielu uczestnik贸w z naszej szko艂y. M贸wi艂a te偶 o zaletach posiadania dyplomu DELF na poszczeg贸lnych poziomach.

Po wr臋czeniu dyplom贸w i nagr贸d rozpocz臋艂a si臋 cz臋艣膰 artystyczna: starannie przygotowany pokaz stroj贸w charakterystycznych dla francuskiej kultury przy akompaniamencie dynamicznej muzyki. Kolejn膮 atrakcj臋 stanowi艂y wyst膮pienia uczennic 艣piewaj膮cych francuskie piosenki. Celebracja zako艅czy艂a si臋 degustacj膮 smako艂yk贸w i specja艂贸w kuchni r贸偶nych region贸w Francji, tak偶e przygotowanych przez uczni贸w, w tym mi臋dzy innymi: tart, r贸偶norakich ser贸w, rogalik贸w, brioszek, przek膮sek z ciasta francuskiego i nale艣nik贸w.

Tegoroczne obchody uwa偶am za bardzo dobrze zorganizowane i udane, mam nadziej臋 na jeszcze wi臋ksze zaanga偶owanie przysz艂ych rocznik贸w w ich organizacj臋 i dalsze sukcesy naszej szko艂y we wsp贸艂pracy z Ambasad膮 Francusk膮 w promowaniu kultury Francji.

Jan Urba艅czyk, klasa 2C

Zdj臋cia z Dnia Francuskiego, wykonane przez Aleksandr臋 Kalici艅sk膮 (kl. 2C) oraz Karolin臋 Wojtkun (kl. 1E), mo偶na ogl膮da膰 w dziale: Galeria. - TUTAJ

W radomskim "Echu Dnia" ukaza艂 si臋 ponadto artyku艂 po艣wi臋cony naszemu szkolnemu Dniu Francuskiemu, mo偶na go przeczyta膰 TUTAJ.