Obchody Dnia Francuskiego

W listopadzie – a dokładniej w ostatni piątek miesiąca – obchodziliśmy doroczny Dzień Francuski związany z zaangażowaniem naszej szkoły we współpracę z Ambasadą Francuską i organizację lokalnych egzaminów DELF. Uroczystość trwała od 11.30 do 13.00 i została uświetniona licznymi występami uczniów naszej szkoły.

Przygotowany przez uczniów klas humanistycznych i do nich też skierowany program obejmował w pierwszej części wystąpienie Pani Małgorzaty Mazur oraz Pani Roselyne Marty – Attachée ds. współpracy językowej, która odwiedza naszą szkołę co roku, właśnie przy okazji celebracji Dnia Francuskiego. Finalistom DELF – których w tym roku w okręgu Radomia było ponad dwudziestu – dyplomy i gratulacje składały obie Panie wraz wicedyrektorem, Panem Wojciechem Chrzanowskim.

Pani Marty doceniła naszą aktywność w popularyzowaniu kultury francuskiej oraz udział w krajowych konkursach i wydarzeniach pod patronatem Instytutu Francuskiego, podczas których, podróżując często po Polsce, zauważyła wielu uczestników z naszej szkoły. Mówiła też o zaletach posiadania dyplomu DELF na poszczególnych poziomach.

Po wręczeniu dyplomów i nagród rozpoczęła się część artystyczna: starannie przygotowany pokaz strojów charakterystycznych dla francuskiej kultury przy akompaniamencie dynamicznej muzyki. Kolejną atrakcję stanowiły wystąpienia uczennic śpiewających francuskie piosenki. Celebracja zakończyła się degustacją smakołyków i specjałów kuchni różnych regionów Francji, także przygotowanych przez uczniów, w tym między innymi: tart, różnorakich serów, rogalików, brioszek, przekąsek z ciasta francuskiego i naleśników.

Tegoroczne obchody uważam za bardzo dobrze zorganizowane i udane, mam nadzieję na jeszcze większe zaangażowanie przyszłych roczników w ich organizację i dalsze sukcesy naszej szkoły we współpracy z Ambasadą Francuską w promowaniu kultury Francji.

Jan Urbańczyk, klasa 2C

 

Zdjęcia z Dnia Francuskiego, wykonane przez Aleksandrę Kalicińską (kl. 2C) oraz Karolinę Wojtkun (kl. 1E), można oglądać w dziale: Galeria. - TUTAJ

W radomskim "Echu Dnia" ukazał się ponadto artykuł poświęcony naszemu szkolnemu Dniu Francuskiemu, można go przeczytać TUTAJ.