W piątek 22.11.2024 roku odbył się X Uroczysty Kongres Polonistów i Bibliotekarzy im. prof. T. Zgółki w Warszawie wraz z warsztatami. Uczestniczyły w nim Panie Polonistki naszego liceum - Pani Profesor Wisława Frydrych, Pani Profesor Nina Sienkiewicz, Pani Profesor Małgorzata Borudzińska-Frąk oraz Pani Profesor Urszula Staniewska. Kongres ten zatytułowany był „Język polski od nowa. Przyszłość edukacji polonistycznej w kontekście realizacji współczesnych wyzwań edukacyjnych”. W programie kongresu pojawiły się m. in. takie tematy, jak: „W poszukiwaniu autorytetów językowych”, „Ewolucja czy rewolucja w polskiej ortografii”, „Rozprawka krok po kroku, czyli najtrudniejsza wypowiedź egzaminacyjna”, „Sienkiewicz jako mistrz, a „Diuna” jako pomost do „Dziadów””, „Poezja Czesława Miłosza na lekcji języka polskiego w szkole średniej”. Natomiast warsztaty szkoleniowe dotyczyły wypowiedzi argumentacyjnej na pisemnej maturze z języka polskiego oraz interaktywnej interpretacji lektur z wykorzystaniem AI. Ponadto, Panie Profesorki mogły spotkać się z takimi osobami, jak: Pan Profesor Jerzy Bralczyk, Pani Profesor Halina Zgółkowa, Pan Profesor Jarosław Liberek, Pan Piotr Polk - aktor teatralny, dubbingowy i telewizyjny czy Pani Aneta Korycińska, znana jako „Baba od polskiego”, która ciekawie opowiada o lekturach w mediach społecznościowych. Spotkanie było bardzo interesujące, merytoryczne i owocne w założone cele. Panie wróciły z Warszawy bogate w wiedzę, która zostanie przekazana Wam, drodzy Uczniowie i tegoroczni Maturzyści. Z niecierpliwością czekamy na więcej za rok - na XI Kongres, który na pewno będzie tak wspaniały jak ten, który już za nami!
Wszystkie zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć w dziale Galeria. - TUTAJ
Dnia 24.10.2024 roku klasa 1C wraz z wychowawcą Panią Profesor Niną Sienkiewicz była na wystawie i lekcji muzealnej w Muzeum Historii Radomia. Przewodnik, oprowadzając nas po wystawie, opowiadał o historii naszego miasta Radom, jego powstaniu oraz władcach ówcześnie panujących. Poznaliśmy architekturę naszego grodu oraz jego zabytki. Dane nam było zobaczyć cenne przedmioty pozyskane przez Muzeum, a nawet przebrać się w kostiumy z okresu średniowiecza. Było to ważne i ciekawe doświadczenie, które z pewnością zaowocuje naszą bogatą wiedzą na lekcjach języka polskiego i historii. Gorąco polecamy!
Więcej zdjęć z wydarzenia można obejrzeć w dziale Galeria. - TUTAJ
Wycieczka do Warszawy 27 listopada 2019 roku klasy 1eg wraz z wychowawczynią Panią Agnieszką Czaj i nauczycielką języka francuskiego Panią Małgorzatą Mazur była wspaniałą okazją do spotkania ze sztuką w różnych jej formach.
Pierwszą atrakcją był pobyt na Zamku Królewskim i zwiedzanie Apartamentów Wielkiego i Królewskiego z Salą Balową. W oddzielnej Sali Prospektowej młodzież mogła zobaczyć obrazy włoskiego twórcy, który zyskał pozycję nadwornego malarza Stanisława Augusta Poniatowskiego - Bernarda Bellotto zwanego Canaletto. Jego dziełem jest galeria wedut Warszawy i pałacu w Wilanowie. Obrazy dają wyobrażenie jak znane dziś miejsca, ulice wyglądały w XVIII wieku. Dalej - Sale Sejmowe z najwspanialszą salą Zamku - Salą Senatorską. To w niej uchwalono Konstytucję 3 maja 1791 roku. Wydarzenie to utrwalił później Jan Matejko. Jego dzieła, w tym Konstytucja 3 maja są eksponowane w pokojach królewiczowskich. Wszyscy ten obraz kojarzymy, ale najczęściej mylnie sądzimy, że człowiek w centralnej jego części w białym ubraniu, trzymający w prawej ręce tekst konstytucji, a w lewej laskę to król. Tymczasem jest to marszałek Sejmu Wielkiego - Stanisław Małachowski. Król Stanisław August Poniatowski wchodzi zaś do kolegiaty, czyli dzisiejszej Bazyliki Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela, namalowany w płaszczu koronacyjnym, aby go wyróżnić. Wszyscy wraz z posłami wśród rozentuzjazmowanego tłumu mieszkańców Warszawy zmierzają ulicą Świętojańską do kościoła w celu ponownego zaprzysiężenia tekstu uchwalonej Konstytucji 3 maja. Dzieło malarskie jest ogromnego formatu - jak większość obrazów Jana Matejki - i robi naprawdę duże wrażenie!
Listopadowy koncert Radomskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Grandioso był wyjątkowy! Klasa 1eg miała ogromną przyjemność uczestniczenia w nim i kibicowania jednej z uczennic - Sandrze Stanios - która należy do zespołu. Stuosobowa orkiestra dała nadzwyczajny popis nie tylko muzycznych umiejętności. Wykonywanym utworom towarzyszyły występy taneczne, efekty świetlne.
Orkiestra zagrała uwerturę Bajka Stanisława Moniuszki, muzykę z filmów Jak wytresować smoka i Terminal, argentyńskie Malambo z baletu Estancia Alberto Ginastery. W drugiej części koncertu młodzież wykonała sceniczną wersję swojego tegorocznego show #It Is Not Too Late, podczas którego zaprezentowała się sekcja Color Guards z kolorowymi flagami. A oprócz tego zagrali muzykę popularną z repertuaru Daft Punk, Pitbull`a, Christiny Aguilery, Eda Sheerana.
Orkiestrą dyrygował Pan Dariusz Krajewski, choć nie tylko. W tej roli mogła się również sprawdzić jedna osoba z publiczności. I... udało się! Orkiestra zagrała i to jak! Zobaczcie sami na zdjęciach.