Numer gazetki

Zapraszamy do lektury gazetki szkolnej "CzachPress".

CZACHPRESS 63

 

 

Felietony z czasu pandemii
(Teksty powstały w pierwszej połowie lutego 2021 roku)

 

Źródło zdjęcia:
https://pixabay.com/pl/illustrations/covid-19-wirus-koronawirusy-4960246/

 

Wirus w koronie, czyli jak rządzić światem

Niebawem minie rok od pojawienia się pierwszego przypadku zachorowania na koronawirusa w Polsce. Czas ten był pełen strachu i rozczarowań. Zapewne wielu z nas na długo zapamięta bolesne zderzenie z falą obostrzeń i ograniczeń spowodowanych pandemią. Czy społeczeństwo wyjdzie z tej kraksy bez szwanku? Czy to pasmo nieszczęść dobiegnie kiedyś końca?

Wśród ludzi można dostrzec wyraźny podział wynikający z pojawienia się wirusa; jedni twierdzą, że COVID-19 ma przeprowadzić naturalną selekcję na naszym zatłoczonym świecie, drudzy dopatrują się w pandemii gniewu samego Boga, a jeszcze inni z poirytowaniem mówią, że to ,,wirus jak każdy inny”.

Czytaj więcej: Wirus w koronie, czyli jak rządzić światem

Pandemia… co dalej?

Nigdy nie myślałam, że dożyję takich czasów, kiedy będę tęskniła za szkołą. Gdyby ktoś rok temu powiedział mi, że zamiast w sali lekcyjnej pół dnia będę spędzała przed komputerem, nigdy bym w to nie uwierzyła. Świat nie byłby prawdziwy, gdyby nas nie zaskakiwał, a wiec stało się. Z dnia na dzień w Polsce zapanowała pandemia, która spadła na nas jak grom z jasnego nieba. Rząd, by zapobiec rozszerzaniu się choroby, zmuszony był stopniowo ograniczyć masowe spotkania, zamknąć galerie i w końcu uczelnie. Po paru tygodniach nadszedł czas i na polskie szkoły, które zostały zamknięte, a wraz z tym uwięziono w domach tysiące młodych ludzi. Po początkowym wybuchu radości, przyszedł czas na smutną refleksję, jak to może wpłynąć na nasze pokolenie? Nietrudno przecież przewidzieć, jakie to będzie miało konsekwencje w przyszłości.

Czytaj więcej: Pandemia… co dalej?

Kwarantanna, czyli wpływ samoizolacji na nasze zdrowie psychiczne

Jeszcze rok temu nie przypuszczaliśmy, że znajdziemy się w sytuacji, która obecnie panuje na świecie. Pandemia koronawirusa zmieniła bardzo dużo, jednak jej skutki będą odczuwane jeszcze przez wiele lat.

Dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa musieliśmy pozostać w domach przez dłuższy czas. Nasze dotychczasowe życie codzienne obróciło się o 180°. Praca i nauczanie zostały przeniesione do Internetu. Nasza motywacja się pogarsza, możemy mieć problemy ze snem oraz z koncentracją, np. podczas lekcji czy wykonywania obowiązków służbowych.

Czytaj więcej: Kwarantanna, czyli wpływ samoizolacji na nasze zdrowie psychiczne

Bezradność, ciągła bezradność…

Żyję w trudnych czasach… Z dnia na dzień wszystko staje się straszniejsze… Najlepsze lata młodzieńczego życia, a ja jestem skazana na siedzenie w domu.

Pandemia koronawirusa zapewne zaskoczyła wszystkich ludzi i popsuła wiele planów, a co gorsze, odizolowała ludzi od siebie wzajemnie. Skutkiem tej sytuacji stało się też to, że dzieci i młodzież w naszym kraju musiały pożegnać się ze szkołą i przyjaciółmi i przenieść naukę do własnego domu.

Czytaj więcej: Bezradność, ciągła bezradność…

Świat zatrzymał się w miejscu...

Nauka zdalna przez dwa tygodnie... Już prawie rok jesteśmy zamknięci w domu. Nikt nie spodziewał się, że świat może tak zwariować. Przez czyjąś nieuwagę i niedopilnowanie cierpią wszyscy. Każdy cieszył się, planując odpoczynek przez dwa tygodnie. Po ogłoszeniu narodowej kwarantanny załamałam się. Nie sądziłam, że pandemia tak odbije się na naszej psychice oraz zdrowiu. Przez długi czas nie mogliśmy wychodzić z domu, baliśmy się siebie nawzajem. Najlepsze lata swojego życia spędzamy w domu przed laptopem i telefonem.

Czytaj więcej: Świat zatrzymał się w miejscu...

Powrót do nienormalności

Od niemal roku żyjemy w rzeczywistości, którą wcześniej widzieliśmy tylko na filmach. Według ostatnich doniesień liczba zarażeń z dnia na dzień się zmniejsza. Czy to oznacza dla nas powrót do stanu sprzed pandemii? Jestem pewny, że nie.

Już wyobrażam sobie miny uczniów, kiedy wszyscy nauczyciele nagle stwierdzą, że muszą sprawdzić wiedzę młodzieży z nauczania zdalnego. Miliony sprawdzianów wpisanych w terminarz połączone z bieżącymi pracami domowymi i nauką będą męczące tak bardzo, że zatęskni się nam za pandemią.

Czytaj więcej: Powrót do nienormalności

Zdrowy tryb życia w czasie pandemii

W przyszłym miesiącu minie rok od wykrycia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Nasze życie od tamtego czasu zmieniło się całkowicie i gwałtownie. Wszystko przeniosło się do domu, co wpłynęło negatywnie na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

Ważnym krokiem, budzącym gniew wielu Polaków, było zamknięcie siłowni, basenów i innych miejsc dostosowanych do uprawiania sportu. Wprowadzone restrykcje są podważane, ponieważ sprawność fizyczna mieszkańców naszego państwa jeszcze przed pandemią była w nie najlepszym stanie. Nie dano nam szansy na odpowiednie dbanie o zdrowie.

Czytaj więcej: Zdrowy tryb życia w czasie pandemii

Życie Polaków w czasie pandemii

W marcu minie rok, odkąd ogłoszono światową pandemię. Niestety, poprzez uziemienie ludzi we własnych domach, coraz więcej osób pragnie rozrywki oraz kontaktu z innymi. Mimo iż rządzący uważają, że dobrze radzą sobie z pandemią, to połowa obywateli ma zupełnie inne zdanie.

Ludzie mają już dosyć wirusa. Pomimo zmniejszającej się ilości zakażeń, rząd nie zamierza znacząco zmniejszyć ograniczeń. Dopiero od 12 lutego, na okres dwóch tygodni otwarte zostaną stoki narciarskie. Polacy cały czas zastanawiają się, dlaczego tak późno, ponieważ jest to otwarta przestrzeń, gdzie zachowana jest odległość dwóch metrów, a każda osoba obowiązkowo musi być wyposażona w specjalny sprzęt, który okrywa całą twarz.

Czytaj więcej: Życie Polaków w czasie pandemii

Niepozorny bohater pandemii – serial

„Możemy mieć dziś wielką satysfakcję, że jesteśmy świadkami powstania nowego sposobu opowiadania świata, jaki niesie ze sobą serial filmowy, a którego ukrytym zadaniem jest wprowadzić nas w trans.” – Olga Tokarczuk, fragment mowy noblowskiej.

Poprzedni rok wpłynął znacząco na życie nas wszystkich. Zatłoczone miejsca, do których przywykliśmy, stały się opustoszałe niczym z filmu grozy. Słowo „maseczka” jednoznacznie zaczęło kojarzyć się z maseczką chirurgiczną, a „chodzenie” do szkoły stało się bardziej… symboliczne.

Czytaj więcej: Niepozorny bohater pandemii – serial

Niepotrzebne muzeum

Weszliśmy niedawno w etap powolnego odmrażania nie tylko gospodarki, ale i życia społecznego, które zatrzymała pandemia. Od pierwszego lutego ponownie otworzyły się galerie handlowe, biblioteki i muzea. Z tego powodu w społeczeństwie można było słyszeć negatywne słowa, głównie jeśli chodzi o tę ostatnią placówkę. „Niech otworzą inne rzeczy! Po co nam otwarte muzea? I tak nikt tam nie chodzi.” Takie słowa słyszałem osobiście lub widziałem w Internecie. Oburzenie dotyczące zamkniętej gastronomii i siłowni jest dla mnie w pełni zrozumiałe.

Czytaj więcej: Niepotrzebne muzeum

E-egzystencja

Już od dłuższego czasu wszyscy zadajemy sobie to pytanie – na jak długo pozostanie z nami zdalna nauka? Jedni wymieniają jej wady, inni zalety i nie sposób przyznać jednej ze stron stuprocentowej racji. Do zdecydowanych plusów jak najbardziej można zaliczyć to, że nie poświęcamy czasu na dojazdy do szkoły lub pracy, do tego odchodzą nam koszty komunikacji miejskiej bądź paliwa do samochodu.

Czytaj więcej: E-egzystencja

Życie i śmierć w obliczu pandemii

Rozmyślania nad sensem ludzkiego życia towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Część z nas nie wierzy w życie pozagrobowe, zbawienie duszy i osiągnięcie wieczności. Są jednak i tacy, którzy zakładają, że żywot ludzki nie kończy się na Ziemi, a wręcz przeciwnie – jest to dopiero początek naszej wędrówki. Każdy postrzega śmierć w inny sposób. Zdecydowana większość pragnie za wszelką cenę chronić przed nią siebie i swoich bliskich. Może być to spowodowane chociażby strachem przed tym, że „tamten świat” tak naprawdę nie istnieje. Niezależnie od tego, kim jesteśmy i jakie są nasze wierzenia i poglądy, jedno jest pewne – śmierć, której tak bardzo się boimy, każdemu spojrzy kiedyś w oczy. Dlaczego więc tak bardzo rozpaczamy, gdy ktoś z naszych bliskich odejdzie? Dlaczego przez długi czas nie jesteśmy w stanie zaakceptować śmierci ukochanej osoby, skoro jest to po prostu kolej rzeczy? Czy dusza człowieka istnieje, a jeśli tak – co dzieje się z nią po śmierci?

Czytaj więcej: Życie i śmierć w obliczu pandemii

Drobne gesty wielkiej wagi

Podejrzewam, że każdy z nas kiedyś przekonał się, jak wielką moc ma zwykły uśmiech. Czasem wystarczy serdecznie wypowiedziane „dzień dobry” lub życzenie „miłego dnia”, aby faktycznie kolejne godziny stały się dla nas o niebo lepsze. Nastawienie do drugiego człowieka, sposób, w jaki się do niego zwracamy, mają ogromny wpływ nie tylko na naszą relację, ale także na samopoczucie rozmówcy. Nie ma znaczenia, ile masz lat, co robisz na co dzień, w jakim środowisku się obracasz – w niemal każdej chwili możesz zmienić czyjś dzień na lepszy, poprawić humor.

Czytaj więcej: Drobne gesty wielkiej wagi