Numer gazetki

Zapraszamy do lektury gazetki szkolnej "CzachPress".

CZACHPRESS 61

 

Kardynał Stefan Wyszyński patronem roku 2021 - Prymas Tysiąclecia

„W piątek 27 listopada Sejm ustanowił patronów 2021 roku. Podczas trzeciego dnia 21. posiedzenia Izba uhonorowała: kard. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.”

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli nad Bugiem. Został ochrzczony w parafii Przemienienia Pańskiego w Zuzeli 3 sierpnia 1901 roku. Jako uczeń nie lubił poświęcać czasu na naukę, a w szczególności nie lubił matematyki. W 1910 roku jego matka, będąc na łożu śmierci, oznajmiła mu, że chce, aby został księdzem. I Komunię Świętą przyjął w kościele św. Bartłomieja w Andrzejewie w maju 1911.

Czytaj więcej: Kardynał Stefan Wyszyński patronem roku 2021 - Prymas Tysiąclecia

Trudna nauka pozytywnego myślenia

2 lutego obchodzimy Dzień Pozytywnego Myślenia. W obecnych czasach dzień ten jest bardzo nam potrzebny. Zastanówmy się, czy na świat patrzymy przez różowe okulary, czy małe, niepozorne rzeczy powodują uśmiech na naszych twarzach. W ten szczególny dzień zwróćmy na to uwagę, uśmiechnijmy się bez powodu, nie troskajmy, zachwyćmy się pięknem wszystkiego, co nas otacza.

Jak ważne jest pozytywne myślenie?

Czytaj więcej: Trudna nauka pozytywnego myślenia

James Dean

8 lutego 1931 roku urodził się James Dean, symbol buntu pokoleniowego.

„Snuj marzenia tak, jakbyś miał żyć wiecznie. Żyj tak, jakbyś miał umrzeć dziś”.

James Dean obchodziłby w tym roku 90-te urodziny. Żył 24 lata, a potrzebował zaledwie kilku, by stać się ikoną kultury popularnej i legendą hollywoodzkiego kina.

8 lutego 1931 roku Mildred Wilson Dean urodziła syna Jamesa, któremu nadała drugie imię na cześć lorda Byrona. Pierwsze lata życia chłopiec spędził w rodzinnym Marion w Indianie. Mając sześć lat, przeprowadził się z rodzicami do Brentwood, gdzie rozpoczął edukację w tamtejszej szkole podstawowej. Matka wychowywała Jimmy’ego w duchu artystycznym – zaznajomiła syna z poezją, zachęciła do gry na skrzypcach i uczestnictwa w szkolnym kółku teatralnym. Mildred zmarła na raka, kiedy James miał dziewięć lat. W jednym z wywiadów Dean wyznał, że była jedyną osobą, która go rozumiała.

Czytaj więcej: James Dean

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu to święto, które jest obchodzone w całej Europie na początku lutego. Jego powstanie było inicjatywą Komisji Europejskiej, która w ramach programu "Safer Internet" chciała zwrócić uwagę na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Dzień ten od 2004 roku w 45 krajach na świecie, w tym również w Polsce, jest obchodzony regularnie. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat Dzień Bezpiecznego Internetu przekracza granice Europy, angażując państwa z całego świata. Jego głównym założeniem jest to, by dzieci i młodzież nie były narażone na niebezpieczeństwo w trakcie korzystania z treści dostępnych w Internecie.

Czytaj więcej: Dzień Bezpiecznego Internetu

11 lutego – Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

,,Ach, te baby! Czym by bez nich był ten świat?”

Tak właśnie śpiewał Eugeniusz Bodo w swojej piosence pod tytułem ,,Baby, ach te baby”. Nawiązując do tego, chciałam napisać o kilku kobietach, które wpłynęły na rozwój nauki na przestrzeni lat, bowiem 11 lutego obchodzimy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce.

Mało mówi się o odkryciach czy postępach w nauce, których dokonały kobiety. Znamy wiele wynalazków, które zawdzięczamy kobietom, nawet o tym nie wiedząc.

Czytaj więcej: 11 lutego – Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

11 lutego – Europejski Dzień Numeru Alarmowego

Własne bezpieczeństwo to jedna z najbardziej cenionych wartości we współczesnym świecie. Już od najmłodszych lat uczono nas, w jaki sposób mamy postępować, by chronić życie nasze, jak i innych. Ma to na celu zapobieganie sytuacjom, kiedy ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Z tego właśnie powodu 29 lipca 1991 roku Rada Europy na mocy uchwały utworzyła liczbę 112 jako jednolity i ogólnoeuropejski numer alarmowy. Obowiązuje on zarówno dla telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych. Warto również wspomnieć, że nie wymaga on karty SIM oraz odblokowania klawiatury. Dzwoniąc pod ten numer, nie ponosimy również żadnych kosztów za wykonane połączenie.

Czytaj więcej: 11 lutego – Europejski Dzień Numeru Alarmowego

12 lutego – Światowy Dzień Darwina

Charles Darwin to wybitny przyrodnik i geolog, twórca teorii ewolucji. Urodzony 12 lutego 1809 roku, zmarł w roku 1882. Został pochowany w Opactwie Westminsterskim obok wielkich sław świata nauki: Johna Herschela i Isaaca Newtona.

Co roku w dniu jego urodzin obchodzony jest Światowy Dzień Darwina mający na celu pokazanie znaczenia teorii ewolucji dla rozwoju wszelkich nauk – ścisłych, jak i społecznych czy też humanistycznych. W programie są spotkania skupiające się na tematach poruszających każdą z powyższych dziedzin nauki, dzięki czemu przez jeden dzień w roku możemy oddać się rozmyślaniom, na przykład o „ewolucji boga w naszych umysłach”.

Czytaj więcej: 12 lutego – Światowy Dzień Darwina

Walentynki

Miłość jest jednym z najpiękniejszych uczuć na świecie. Dzięki niej wiele rzeczy staje się łatwiejszych. 14 lutego jest jej w szczególności poświęcony.

Właśnie tego dnia obchodzimy walentynki. Nazwa pochodzi od świętego Walentego – biskupa i męczennika, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim odbywa się również tego dnia. Święto zakochanych jest obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Natomiast w Europie północnej i wschodniej zaczęto je obchodzić dużo później. Zdarza się, że kojarzone jest ono ze zbieżnym w terminie zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Jednakże współczesny dzień zakochanych nie ma bezpośredniego związku z konkretnym świętem starożytnego Rzymu zwanym Luperkaliami ku czci Junony – rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa oraz Pana – boga przyrody.

Czytaj więcej: Walentynki

Dzień Singla

Dzień Singla jest obchodzony 15 lutego, czyli dzień po walentynkach. Jest to święto, które ma na celu pokazać, że życie w pojedynkę też jest fajne i może przynosić wiele korzyści. Święto to daje możliwość okazywania radości z bycia niezależnym.

Sposoby na spędzanie Dnia Singla:

- obejrzenie fajnego filmu lub serialu,

- poświęcenie całego dnia dla siebie, np. robiąc domowe spa,

- spotkanie się z innymi singlami, np. wspólny spacer,

Czytaj więcej: Dzień Singla

23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Dzień ten ustanowiono w 2001 roku, aby zwiększyć świadomość dotyczącą choroby oraz aby zachęcić do diagnostyki i leczenia.

Depresja to bardzo poważna i podstępna choroba psychiczna, która odbiera chorym chęci do życia i działania. Jest to również czwarta, według WHO, najpoważniejsza choroba na świecie oraz jedna z głównych przyczyn samobójstw.

Z tą straszną chorobą mierzy się blisko 350 milionów osób, z czego 1,5 miliona w samej Polsce. Diagnozuje się najczęściej osoby między 20 a 40 rokiem życia, ale nie oznacza to, że choroba nie dotyczy osób młodszych i starszych. Depresja bowiem jest uznawana za chorobę cywilizacyjną, podobnie jak np. cukrzyca.

Czytaj więcej: 23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Padaczka

Czym jest padaczka?

Padaczka (epilepsja) to choroba układu nerwowego, która powoduje zaburzone funkcjonowanie komórek nerwowych znajdujących się w mózgu, co z kolei powoduje zmiany morfologiczne i metaboliczne mózgu. Konsekwencjami tych zmian są symptomy psychiczne, wegetatywne somatyczne.

Padaczka jest powszechna – w Polsce jest nią dotknięty 1% populacji. Warto wspomnieć, że jest to choroba ludzi młodych (w 80% ujawnia się przed 20 rokiem życia).

Czytaj więcej: Padaczka