Numer gazetki

Zapraszamy do lektury gazetki szkolnej "CzachPress".

CZACHPRESS 59

 

Erasmus Days

W naszej szkole, w dniach 15-17 października, odbyły się Dni Erasmusa. O samym projekcie można przeczytać więcej w artykule „I'm a H. E. R. O.” napisanym przez Maję Adameczek z klasy 2AG do październikowego numeru gazetki „CzachPress”.

Większość klas stworzyła plakaty, które można oglądać na pierwszym piętrze naszej szkoły. Plakaty przedstawiają wiele ciekawostek i zdjęć dotyczących naszych partnerów projektowych, którymi są szkoły z Macedonii Północnej (Sredno Opstinsko Uciliste Ljupco Santov p.o. Kocani), Grecji (Esperino Geniko Lykeio Grevena) oraz Rumunii (Liceul Borsa).

Czytaj więcej: Erasmus Days

1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych, 2 listopada – Dzień Zaduszny

Pierwsze dni listopada, a właściwie 1 i 2, są dla większości osób dniami wyciszenia oraz refleksji nad ludzkim życiem przynoszącymi zadumę. Wówczas obchodzona jest w Kościele katolickim Uroczystość Wszystkich Świętych, która upamiętnia nam wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. W Kościele Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest od IX wieku, a na 1 listopada wyznaczył go w 837 roku papież Grzegorz IV. Dzień ten zazwyczaj połączony jest z Dniem Zadusznym, obchodzonym następnego dnia. Odwiedzający groby na cmentarzach powinni pamiętać, że pomimo tego, iż odwiedzą groby swoich bliskich, powinni iść na uroczystą Mszę Świętą, która w tym dniu jest bardzo ważna. Na cmentarzu odbywa się procesja, podczas której wyczytywane są tzw. „wypominki”.

Czytaj więcej: 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych, 2 listopada – Dzień Zaduszny

35. rocznica dokonania przez Zbigniewa Religę pierwszego przeszczepu serca w Polsce

„Palił jak smok”, zdarzało mu się napić, następnie nietrzeźwo pędzić samochodem w rajdowym stylu do domu, zwolnił profesora Bochenka dziesięć razy, swoją klinikę w Zabrzu postawił od podstaw, a w liceum groziło mu niedopuszczenie do matury. Najwidoczniej tego było trzeba, aby wykonać pionierski przeszczep serca.

Pierwszy, ale pierwszy w Polsce, bo na świecie wyprzedzili nas o 18 lat bracia z RPA – Christian Barnard i Marius Barnard. W porównaniu do Amerykanina Jamesa D. Hardy’ego, który w 1964 dokonał zamiany serca ludzkiego na serce szympansa, wiedzieli już, że potrzebny będzie ludzki dawca. Co prawda, przeszczep był „sukcesem”, bo małpi organ bił w klatce piersiowej pacjenta przez 90 minut… po czym, niestety, pacjent zmarł. Odnośnie ludzkich dawców, to o nich w Polsce było trudno, a przynajmniej ekstremalnie, bo profesor Religa walczył o nich nawet, jeśli trzeba było karetkę przetransportować samolotem, co było możliwe i praktykowane aż do lat 90. Pomimo absurdu tej sytuacji, dzięki wojsku i radzieckiemu samolotowi możliwy był rozwój transplantologii w Polsce.

Czytaj więcej: 35. rocznica dokonania przez Zbigniewa Religę pierwszego przeszczepu serca w Polsce

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

8 listopada to dla większości ludzi zwyczajny dzień, który nie różni się znacząco od wszystkich innych dni powszednich. W rzeczywistości jednak tego dnia obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Z wielu względów nie jest to oczywiście zbyt popularne święto, jednakże dotyczy ono bardzo ważnych, szczególnie w dzisiejszym świecie, zagadnień związanych ze zdrowym odżywianiem i stylem życia.

W dzisiejszych czasach dużo słyszy się właśnie o zdrowym, ekologicznym jedzeniu oraz o tym, jak to jedzenie wpływa na nasze zdrowie. Jednak jak to wygląda w praktyce i czy faktycznie jesteśmy tym, co jemy?

Czytaj więcej: Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości to polskie święto państwowe obchodzone co roku 11 listopada na znak upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Nasz kraj odzyskał wolność po 123 latach zaborów. Jest to ustawowo dzień wolny od pracy.

11 listopada jest datą umowną odzyskania przez Polskę niepodległości, ponieważ miasta stopniowo odzyskiwały wolność. Radom stał się niezależnym miastem już 2 listopada. 11 listopada podpisano rozejm w Compiegne, równoznaczny z porażką Niemiec oraz zakończeniem I wojny światowej. 10 listopada Józef Piłsudski wrócił do Warszawy z więzienia w Magdeburgu. Był to jednoznaczny znak odzyskania przez Polskę niepodległości.

Czytaj więcej: Narodowe Święto Niepodległości

19 listopada 2020 - Światowy Dzień Filozofii

Phileo Sofia, czyli Umiłowanie Mądrości. Na co dzień mówimy Filozofia. Słownikowa definicja filozofii definiuje ją jako najbardziej racjonalną, ogólną i krytyczną naukę o wszystkim, co istnieje.

Światowy Dzień Filozofii obchodzimy w trzeci czwartek listopada. W tym roku jest to 19 listopada. Dzień ten pierwszy raz obchodzono 21 listopada 2002 roku, w ramach postanowień UNESCO. Jednak od 2005 roku ta sama organizacja ogłosiła, że święto będzie obchodzone co roku w trzeci czwartek listopada. Celem obchodów jest wskazanie znaczenia nauki i zachęcenie ludzi do zainteresowania się filozofią.

Czytaj więcej: 19 listopada 2020 - Światowy Dzień Filozofii

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień - po prostu bądź miły!

21 listopada to dzień, który w tym roku przypada na sobotę. Na samą myśl uśmiech pojawia się na twarzy, prawda? Bez oszukiwania, każdemu po przeczytaniu pierwszego zdania kącik ust uniósł się chociaż trochę. Dodatkowo, tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

Święto to wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest to World Hello Day. Zostało ono zapoczątkowane przez dwóch braci – Michaela i Briana McCormacków, a stało się to w roku 1973, kiedy to zaprotestowali oni przeciwko konfliktowi pomiędzy Egiptem a Izraelem, przez który życie straciło tysiące żołnierzy, ale też cywilów. Wtedy ideą tego święta było to, byśmy byli dla siebie dobrzy i życzliwi i co ważne – rozwiązywali wszelkie problemy pokojowo, bo siła nie jest wyjściem z żadnej sytuacji. Ta idea nadal jest aktualna.

Czytaj więcej: Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień - po prostu bądź miły!

„Księga cmentarna” - recenzja

Czytanie książek to świetny sposób na odstresowanie się i spędzenie wolnego czasu. Poprawia zdolność wysławiania się i pobudza wyobraźnię, co przynosi dobre skutki dla naszego mózgu. Doskonałym wyborem przy szukaniu ciekawej książki, która pomoże w pokonaniu wieczornej nudy, jest powieść fantastyczna będąca jednocześnie horrorem pod tytułem ,,Księga Cmentarna”, której autorem jest Neil Gaiman.

Czytaj więcej: „Księga cmentarna” - recenzja

Natura, wegetarianizm, anarchia - Lew Tołstoj

Wojna i pokój? Czy może Anna Karenina? Dzieła, o których słyszał cały świat i autor, który napisał powieści ponadczasowe. Wielki autorytet i równocześnie człowiek skromny. Kim był Lew Tołstoj?

Można by powiedzieć o nim wiele. Nie mam zamiaru streszczać całego jego życia, bo byłoby to co najmniej nudne. Natomiast opowiem trochę o tym, kim był i jakimi ideami się kierował. Dokładna data jego narodzin nie jest znana, urodził się w Rosji, przypuszczalnie między 28 sierpnia a 9 września 1828 roku. Interesował się filozofią. Sam był arystokratą, ale ciekawiło go życie chłopskie. Wybudował wiele szkół dla dzieci z takich rodzin, napisał podręcznik, bajki i opowiadania. Był znakomitym powieściopisarzem, myślicielem i pedagogiem. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu w literaturze europejskiej, anarchista, wegetarianin, inspiracja dla idei tołstoizmu. Można by jeszcze długo wymieniać. Krótko mówiąc, człowiek sukcesu.

Czytaj więcej: Natura, wegetarianizm, anarchia - Lew Tołstoj

„Socrealizm. Sztuka w służbie propagandy”

W radomskim Muzeum imienia Jacka Malczewskiego od 11 września 2020 roku dostępna jest wystawa pt. ,,Socrealizm. Sztuka w służbie propagandy”. Jak mówią jej kuratorzy: Damian Jendrzejczyk i Krzysztof Skarżycki, opowiada ona o zjawisku w powojennej sztuce polskiej, jakim był socrealizm, który został ogłoszony przez władze radzieckie jako jedyny słuszny kierunek w plastyce.

Wystawa łączy w sobie elementy sztuki takie jak malarstwo, rzeźba, plakat, grafika i wzornictwo przemysłowe. Ekspozycję podzielono również na dwie istotne części: pierwsza, złożona z dzieł artystów godzących się z nową, radziecką doktryną sztuki oraz twórców niezależnych, którzy nie byli promowani przez ówczesną władzę, a ich prace najczęściej nie były wystawiane w galeriach.

Czytaj więcej: „Socrealizm. Sztuka w służbie propagandy”