Numer gazetki

Zapraszamy do lektury gazetki szkolnej "CzachPress".

CZACHPRESS 54

 

Jak działa kalendarz chiński? 2020 rokiem Szczura

Ważną rolę w chińskich legendach odgrywa Huang Di – jeden z pierwszych władców Chin określany mianem Żółtego Cesarza. Panował w okresie Trzech Dostojnych i Pięciu Cesarzy. Huangowi Di przypisuje się wiele zaszczytów, między innymi wynalezienie kalendarza chińskiego.

Kalendarz chiński opiera się na kalendarzu księżycowo-słonecznym, w którym rok dzielony jest na 12 miesięcy po 29 lub 30 dni. Obowiązuje w nim cykl Metona z Aten, według którego siedem razy w ciągu 19-letniego okresu dodawany jest trzynasty miesiąc. Ów kalendarz składa się z 60-letnich cykli, które zawierają dwanaście Ziemskich Gałęzi oraz pięć Niebiańskich Pni. Reprezentowane są przez dwanaście zwierząt oraz pięć żywiołów w kombinacji yin lub yang. Stąd też nazwy chińskich znaków zodiaków, spośród których każdy obejmuje ponad rok.

Czytaj więcej: Jak działa kalendarz chiński? 2020 rokiem Szczura

Tydzień noblowski

Olga Tokarczuk, polska pisarka, otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Tydzień noblowski rozpoczął się 6 grudnia nieformalnym spotkaniem laureatów w Muzeum Nobla w Sztokholmie, gdzie Olga Tokarczuk przekazała swój kalendarz z 2018 roku. Laureatka wyznała, że w kalendarzu zamieszczała zapiski ze ,,zwykłego życia” – listy zakupów, terminy wizyt u lekarzy. Ponieważ dostała tę nagrodę za 2018 rok, chciała się podzielić swoimi doświadczeniami właśnie z tego roku, kiedy „nieświadoma tego, co będzie, żyła sobie spokojnie i robiła swoje” – wyjaśniała. Podczas tego tygodnia brała udział w konferencjach prasowych, spotykała się ze szkolną młodzieżą oraz tłumaczami.

Czytaj więcej: Tydzień noblowski

Pani Małgorzata Potocka w naszej szkole!

10 stycznia 2020 roku naszą szkołę odwiedziła Pani Małgorzata Potocka. Jest ona znaną polską aktorką, reżyserką, producentką filmową oraz od 1 września 2019 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Małgorzata Potocka urodziła się 17 sierpnia 1953 roku w Łodzi. Jest absolwentką XXIX LO w Łodzi. W 1978 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim, a w 1981 roku na Wydziale Reżyserskim w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. We wrześniu 2019 roku na macierzystej uczelni otrzymała stopień doktora sztuk filmowych i teatralnych. 1 stycznia 2006 roku została mianowana dyrektorem łódzkiego oddziału TVP3, lecz w 2010 roku zrezygnowała z tej funkcji.

Czytaj więcej: Pani Małgorzata Potocka w naszej szkole!

Love You, Tube

Przenieśmy się w czasie 15 lat wstecz. Nie oszukujmy się, świat wyglądał zupełnie inaczej. Pomijając już fakt, że większość z nas prawdopodobnie uczyła się dopiero mówić i nie zdawała sobie sprawy z tego, jak wielki przełom w świecie muzyki, mody, filmu i nauki nastąpi za kilka dni. Wydawać by się mogło, że nic ciekawego nie dzieje się teraz na co dzień… a może właśnie dzieje? Może właśnie paradoksalnie dzieje się wiele, a my o tym po prostu nie wiemy? Zresztą, skąd mielibyśmy wiedzieć.

Zgadza się, wszelkie media społecznościowe wówczas raczkują, jak my sami, tym większe zdaje się to, co wydarzy się za kilka dni. Dokładnie 14 lutego 2005 roku, bo właśnie wtedy światło dzienne ujrzał 18-sekundowy film o słoniach zamieszczony na całkiem nowej platformie – YouTube. Ludzie nie zdawali sobie wówczas sprawy z tego, jak potężnym krokiem technologicznym się to stanie. Ale stał się, powoli gromadził coraz więcej użytkowników i to nie tylko widzów, ale i twórców, YouTube stał się miejscem wyrażania swojego zdania, nabywania nowych umiejętności, śledzenia na bieżąco działalności swoich idoli. Przez dostępność tej platformy w większości krajów gromadziła ona dorobek kulturowy świata.

Czytaj więcej: Love You, Tube

Kot jako najlepszy przyjaciel człowieka

Wiele osób na świecie ma zwierzęta domowe, często są to koty. Przez wielu odbierane są jako fałszywe, niewierne, pozbawione jakichkolwiek uczuć futrzaki, które pozostawiają brud w całym domu i są niepotrzebne. Owszem, są to tajemnicze stworzenia lubiące żyć w samotności i niepotrzebujące ciągłej uwagi człowieka. Jednak koty nie są takie, za jakie są uznawane przez większość ludzi. Do dziś walka z myszami i szczurami to dla wielu ludzi podstawowa kocia zaleta, nie tylko na wsi, ale także w miastach. Kociaki chronią również ludzi przed różnorodnymi owadami. Mają doskonały węch i wyczuwają zagrożenie pożarem. Swoim zachowaniem ostrzegają i ratują ludzi przed tragedią. Posiadanie kota jest również wskazane ze względów zdrowotnych. Ich towarzystwo zmniejsza ryzyko zawału i udaru. Koty są wspaniałymi terapeutami. Ich mruczenie ma wpływ na ciśnienie krwi i poprawę nastroju, a ich ślina pomaga w szybszym gojeniu się ran na ciele. Co ciekawe, ich długotrwałe drzemki w ciągu dnia dobrze wpływają na pamięć i kreatywność.

Czytaj więcej: Kot jako najlepszy przyjaciel człowieka

Film „Boże Ciało” nominowany do Oscara

„Boże Ciało” to polski film obyczajowy, którego reżyserem jest Jan Komasa, natomiast autorem scenariusza Mateusz Pacewicz. Światowa premiera filmu odbyła się 2 września 2019 w sekcji Venice Days na 76. MFF w Wenecji. Z kolei polska premiera odbyła się 11 października 2019. W produkcji można zobaczyć wielu aktorów, m. in. Bartosza Bielenię, Aleksandrę Konieczną, Elizę Rycembel, Tomasza Ziętka, Barbarę Kurzaj oraz Zdzisława Wardejna. 13 września 2019 komisja oscarowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej ogłosiła „Boże Ciało” polskim kandydatem do Oscara. 13 stycznia 2020 roku film został nominowany do tej nagrody.

Czytaj więcej: Film „Boże Ciało” nominowany do Oscara

J'accuse! Czyli recenzja najnowszej produkcji Romana Polańskiego

Film ,,Oficer i szpieg” to dramat historyczny, który powstał we współpracy włosko-francuskiej. Jego reżyserem jest polski twórca, Roman Polański, autor takich filmów jak ,,Dziecko Rosemary” (1968) czy ,,Pianista” (2002). Jego najnowsza produkcja jest oparta na autentycznych wydarzeniach rozgrywających się na przełomie XIX i XX wieku we Francji. Chodzi o tak zwaną aferę Dreyfusa. W filmie występują gwiazdy francuskiego kina takie jak Louis Garrel czy Jean Dujardin. Produkcja ta, pomimo że dopiero zagościła na ekranach kin, już zbiera wiele pozytywnych recenzji.

Fabuła filmu rozgrywa się we Francji, głównie w Paryżu, pod koniec XIX wieku. Dreyfus, który był francuskim oficerem artylerii, został oskarżony o zdradę stanu. Film ukazuje przebieg wydarzeń wyjaśniający całą sprawę ciągnącą się na przestrzeni lat. Scenografia została wykonana z najwyższą starannością i doskonale oddaje realia tamtych czasów. Widać to szczególnie w scenach ukazujących budynki czy ulice Paryża. To samo dotyczy kostiumów, szczególnie mundurów z tamtych czasów, odtworzonych z wielką dbałością o szczegóły.

Czytaj więcej: J'accuse! Czyli recenzja najnowszej produkcji Romana Polańskiego

Dwóch gniewnych ludzi i morze - Recenzja filmu „Lighthouse” (2019)

Ciężkie odgłosy maszynerii okrętu przebijają się przez kurtynę ciszy. Ze spowitego mgłą oceanu wyłania się wyspa, a nad nią łypiąca złowrogo latarnia. W tle słychać coraz to bardziej narastające dźwięki syreny przeciwmgielnej. Dwójka bohaterów spogląda obojętnie na coraz wyraźniejszy krajobraz. Tak zaczyna się jedno z najbardziej przełomowych dzieł wygasającej dekady, tak zaczyna się „Lighthouse”.

Reżyser filmu, Robert Eggers, połączył różne gatunki, by stworzyć coś, co zaistnieje na zawsze w historii kinematografii. Doświadczymy więc huśtawki wariantów oferowanych przez filmy, od horroru po komedię, idealnie dopięte przez świetną grę aktorską Willema Dafoe i Roberta Pattinsona. A wszystko to doprawione minimalistyczną oprawą dźwiękową i pięknymi, czarno-białymi ujęciami w kadrze 1.19:1 (co daje nam niemal idealny kwadrat i nawiązuje do klimatu filmów z końcówki lat 20. XX wieku).

Czytaj więcej: Dwóch gniewnych ludzi i morze - Recenzja filmu „Lighthouse” (2019)

„Ślepnąc od świateł” – paskudna codzienność pięknej stolicy

Akcja serialu rozgrywa się w Warszawie, mieście na pozór idealnym i bez skazy. Co jednak kryje się pod osłonką tłocznego, imprezowego i beztroskiego miasta?

Krzysztof Skonieczny w ekranizacji książki Jakuba Żulczyka ukazuje historię warszawskiego dilera Kuby (Kamil Nożyński) na przestrzeni siedmiu dni wielkomiejskiego życia. Czego brakuje bogatym osobistościom posiadającym wszystko, czego dusza zapragnie, żyjącym od imprezy do imprezy? Mocniejszych doznań. I tutaj wkracza Kuba – osoba znana całej śmietance towarzyskiej Warszawy – politykom, biznesmenom, celebrytom, a nawet gwiazdom hip-hopu. To właśnie on zaopatruje ich w narkotyki. Główny bohater jest w stałych kontaktach z lokalnymi gangsterami oraz ich szefem Jackiem (Robert Więckiewicz), od którego pozyskuje „najlepszy towar w mieście”. Nie łączy go z nimi nic innego, jednakże dochodzi do sytuacji, z powodu której Kuba zostaje wciągnięty w wir wydarzeń przepełniony brutalnymi realiami ciemnej strony stolicy. Sprawia to, że uporządkowane życie dilera legnie w gruzach, a jego plany o wakacjach w Argentynie odsuwają się do czasu zakończenia spraw łączących go z półświatkiem.

Czytaj więcej: „Ślepnąc od świateł” – paskudna codzienność pięknej stolicy

„Peaky Blinders” - serialowa opowieść o losach angielskich gangsterów

Serial „Peaky Blinders” oparty jest na prawdziwej historii gangu, który przyjmował w swoje szeregi młodych mężczyzn z różnych klas społecznych. Nosili oni charakterystyczne eleganckie stroje, których istotnymi elementami były kaszkiet i szelki. Fabuła serialu osadzona jest w latach 20. XX wieku, tuż po zakończeniu I wojny światowej. Skupia się ona na życiu głównego bohatera, przywódcy i jednego z najbardziej wpływowych ludzi w mieście – Thomasa Shelby’ego, który jest szefem gangu, ale ma również problemy rodzinne i miłosne. Zmaga się on z wyrzutami sumienia, ogromną presją, która doprowadza go do upadku moralnego. Jest na co dzień mężczyzną cynicznym, oschłym, mało rozmownym, ale każdy w mieście czuł przed nim respekt. Mimo twardego charakteru i licznych przestępstw, których dokonał, bohater wyróżniał się wyjątkową kulturą, szacunkiem wobec kobiet oraz tym, że zawsze skory był do pomagania słabszym. Tommy Shelby jest postacią hipnotyzującą, intrygującą, której historię chce się śledzić od początku do końca, co z pewnością jest zasługą genialnej gry Cilliana Murphy’ego. Jest on bohaterem, który mimo wielu złych cech i niewłaściwych zachowań wzbudza sympatię widzów. Oprócz walki o pozycję w mieście i kraju oraz dbania o rodzinny biznes pojawia się wiele pobocznych wątków, takich jak miłość, przyjaźń czy problemy związane z rodzicielstwem.

Czytaj więcej: „Peaky Blinders” - serialowa opowieść o losach angielskich gangsterów

Marzenia na kołach

W dzisiejszym świecie trudno jest sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez samochodu. Pomimo iż początkowo auta służyły głównie do użytku codziennego, kolejne modele stawały się coraz szybsze i sprawniejsze. Oczywiście, otworzyło to drzwi do powstania sportów motorowych, ale nie będziemy dzisiaj rozmyślać o pojazdach rodem z zawodów Formuły 1, które nigdy nie opuszczają toru. Dziś postaram się przedstawić kilka samochodów, które nie dość, że posiadają ponadprzeciętne osiągi, to jeszcze (teoretycznie) możemy je spotkać na normalnych drogach.

Temat dotyczący sportowych samochodów jest naprawdę obszerny i nie da się zawrzeć wszystkich informacji w jednym artykule, m. in. dlatego, że takowych aut jest obecnie bardzo dużo na globalnym rynku. Można jednak te wszystkie maszyny w jakiś sposób pogrupować, co postaram się zrobić i przedstawić.

Klasa GT (Gran Tourismo)

Sformułowanie Gran Tourismo oznacza po włosku „Wielka Podróż”. Samochody tego typu mają charakteryzować się przede wszystkim dobrym przyśpieszeniem i wygodnym wnętrzem. Jak sama nazwa wskazuje, są to auta przeznaczone na długie podróże z miasta do miasta, podczas których szczęśliwiec siedzący za kierownicą będzie mógł bez przeszkód wyprzedzać innych uczestników ruchu drogowego, a wygodne i dobrze wyposażone wnętrze pozwoli cieszyć się komfortem. Dobrym przykładem samochodu klasy GT jest bez wątpienia Jaguar F – typ SVR. Auto brytyjskiej marki jest typowym przykładem maszyny zaliczanej do tej klasy pojazdów. Napędza je silnik V8 o pojemności równej 5 litrów i mocy wynoszącej 575 KM. Posiada również napęd na wszystkie cztery koła, co zapewnia mu świetne przyspieszenie, do „setki” czekamy tu zaledwie 3,7 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 322 km/h. Pojazd, jak na „Brytyjczyka” przystało, posiada także luksusowe i wygodne wnętrze. Skórzana tapicerka jest tu w standardzie, podobnie jak wentylowane i podgrzewane fotele regulowane w 6 kierunkach. Patrząc na to wszystko, nie ma się co dziwić, że auto w topowej odmianie SVR kosztuje 736 tys. zł.

Czytaj więcej: Marzenia na kołach

Rosyjski skandal dopingowy

Komitet sportowy WADA (Światowa Agencja Antydopingowa) podjął decyzję w związku ze skandalem w rosyjskim sporcie dotyczącym dopingu. Rosję wykluczono z imprez sportowych oraz zakazano jej organizacji tego typu przedsięwzięć przez 4 lata. Reprezentanci tego kraju będą mogli występować w zawodach pod flagą olimpijską, oczywiście będzie wiązało się to z restrykcyjną kontrolą antydopingową. Sportowcy Sbornej zostali wykluczeni także z Mundialu w Katarze. Kara jest efektem afery dopingowej w Rosji, która powstała wiele lat temu. Fałszowanie dokumentów z badaniami jest tam na porządku dziennym. Warto wspomnieć, że Prezydentem WADA jest Polak, były minister sportu, Witold Bańka.

Czytaj więcej: Rosyjski skandal dopingowy