Numer gazetki

Zapraszamy do lektury gazetki szkolnej "CzachPress".

CZACHPRESS 36

 

Odrodzenie

Czysta jak łza spadająca po policzku
Twarda jak skała pośrodku rzeczki
Pełna kolorów jak nadchodząca wiosna
Biję blaskiem jak promienie słońca

Czytaj więcej: Odrodzenie

Hades

Ciężko żyć z tą myślą każdego dnia
Jak sparaliżowałeś moje ciało
Jednym strutym pocałunkiem
Przybita do ściany musiałam ci być posłuszna
Patrzeć w te węgle pełne grozy i śmierci
Zero duszy w środku, która mogłaby cię wznieść

Czytaj więcej: Hades

Bezludna wyspa

Słodycz słów płynęła z twoich ust
Potrafiłeś tylko kochać mnie dźwiękiem
Gesty dla ciebie nie miały znaczenia
Wszystko, co w tobie drzemie i buzuje jak kabel elektryczny
Odpływa na brzeg bezludnej wyspy, na której już jesteśmy

Czytaj więcej: Bezludna wyspa

Hanami

Japonia, kraj wschodzącego słońca i kwitnącej wiśni. Od wieków Japończycy obchodzą Hanami, które jest swoistym rozpoczęciem wiosny w tym jakże pięknym kraju. Co to jest właściwie Hanami? Jest to tradycyjny zwyczaj podziwiania kwiatów sakury, czyli ozdobnej wiśni, zapoczątkowany już kilkaset lat temu. Początkowo cesarze na swoich dworach podziwiali kwiaty moreli, popijając sake (japoński alkohol), później ten zwyczaj upowszechnił się wśród pospólstwa i zachował do dziś w nieco zmienionej formie, zamiast moreli mieszkańcy Japonii upodobali sobie wiśnie. Obecnie drzewa sakury dominują w krajobrazie Japonii, w parkach posadzonych jest ich nawet parę tysięcy!

Czytaj więcej: Hanami

Warszawskie Targi Książki 2017

Przez cztery dni, od 18 do 21 maja, w Warszawie na Stadionie Narodowym trwały Targi Książki, wydarzenie – jak sama nazwa mówi – poświęcone książce i przyciągające polskich i zagranicznych wydawców. Inicjatywa ta jest młoda, bo historia Targów sięga tylko 2010 roku, ale już teraz mówi się o niej w skali międzynarodowej – co pokazują chociażby odwiedziny polskiego i niemieckiego prezydenta. Organizatorzy oferowali dostęp do stoisk ponad ośmiuset wydawców wystawiających sztandarowe wydania prac różnych autorów, zapowiadano spotkania z autorami i dodatkowe atrakcje od samych organizatorów. Na dodatek wydarzenie przyciągało licznych sprzedawców oferujących książki, które opuściły półki księgarni lub zostały naznaczone jakimś defektem – oczywiście po dużo niższej cenie.

Czytaj więcej: Warszawskie Targi Książki 2017

Recenzja spektaklu - "Władza" Nicka Deara

Spektakl ten przedstawia perypetie mające miejsce na dworze monarszym Francji XVII wieku. Młody król – Ludwik XIV – w dużym stopniu kontrolowany przez matkę traci swego najwyższego ministra – kardynała Mazarina, który do chwili śmierci sprawował rzeczywistą władzę w państwie w imieniu monarchy. Teraz jednak po stracie wpływowego sojusznika sam władca musi zacząć działać, jeśli chce utrzymać swoją pozycję. Ludwik zarządza kontrolę skarbu królewskiego, podejrzewając kogoś ze swych najbliższych sfer o odprowadzanie pieniędzy i wyniszczanie kraju. Tą postacią okazuje się Mikołaj Fouquet, minister finansów Francji. Wtedy rozpoczyna się groźna gra, która doprowadzi do wyniszczenia jednego z oponentów, a drugiego wyniesie do władzy absolutnej. Ludwik XIV, świeżo upieczony władca, staje naprzeciw starego, doświadczonego polityka o niewyobrażalnych wręcz zgromadzonych środkach. Sztuka ukazuje transformację młodego, kierowanego przez matkę króla w zdolnego intryganta, despotę i niepodzielnego suwerena Francji, w Króla Słońce.

Czytaj więcej: Recenzja spektaklu - "Władza" Nicka Deara

13 powodów

Reputacja w liceum jest wszystkim. To, jak wyglądasz czy nosisz markowe ubrania i z kim się zadajesz, świadczy o Tobie. Nikogo nie obchodzi to, jakim jesteś człowiekiem. Ludzie oceniają Cię po wyglądzie - to takie pospolite stwierdzenie, ale kto z nas tego nie robi? Nie oszukujmy się, pierwsze, na co zwracamy uwagę, to wygląd. Osobiście uważam, że nie ma w tym nic złego. Lubimy ładne rzeczy i lubimy ładnych ludzi. Jednak nie powinien to być wyznacznik tego, kim jesteśmy. To nie będzie recenzja serialu ,,13 powodów”. Produkcja ta jest na tyle głośna, że chyba nie ma sensu oceniać fabuły, nauki, jaką niesie czy gry aktorskiej. Będzie to wyjście od tematu.

Czytaj więcej: 13 powodów

"The Wire" - telewizyjny fenomen

Serial zadebiutował 2 czerwca 2002 roku, ostatni odcinek wyemitowano 8 marca 6 lat później, i przez długi czas nie zdobył żadnej ważnej nagrody, a mimo to przez wielu jest uznawany za najlepsze dzieło w historii telewizji (m. in. przez „The Daily Telegraph”). W amerykańskim czasopiśmie „Variety” napisano: „Gdy spisana zostanie historia telewizji, mało co dorówna „The Wire”, serialowi tak niezwykle głębokiemu i ambitnemu, że smakowany może być jedynie przez nielicznych”. Być może właśnie dlatego serial ma tak niewielkie grono odbiorców (w Polsce emisja zakończyła się na 2 z 5 sezonów) i jest tak mało rozpoznawalny. Ale po kolei. Na czym właściwie polega geniusz „The Wire”?

Czytaj więcej: "The Wire" - telewizyjny fenomen

Comic Con 2017

Po raz pierwszy w Polsce będziemy mieli okazję poczuć klimat naszego ukochanego świata fantasy i nie tylko. Przez cztery dni, rozpoczynając od 1 czerwca, będziemy mogli nacieszyć się widokiem wszechobecnych w każdej postaci nawiązań do naszych ulubionych komiksów, a także gier i fantastyki z całego świata. Liczni cosplayerzy, czyli osoby, których zadanie polega na jak najdokładniejszym odwzorowaniu danej postaci, często nie tylko w stroju, ale także w sposobie poruszania się czy tonie głosu, wzbogacą nasze wrażenia. Ponadto, nie zabraknie wielu wystaw, atrakcji i gier zespołowych. Jednak największą z nich będą zaproszone przez organizatorów gwiazdy, które na co dzień możemy zobaczyć tylko na ekranach. Wśród osób, które odwiedzą Comic Con w Warszawie znajdą się takie postacie jak:

Czytaj więcej: Comic Con 2017

Kwiecień i maj pod szyldem Microsoftu. Przerażające słowa Hawkinga?

Kwiecień i początek maja w branży elektronicznej stał przede wszystkim pod znakiem aktywności Microsoftu na rynku. Pewne przesłanie, które wstrząsnęło Internetem, ogłosił Stephen Hawking.

Zacznijmy od Microsoftu, który jest na fali wznoszącej, jeśli chodzi o prezentację nowości. Na początku kwietnia na całym świecie doszło do aktualizacji Windowsa 10 do wersji Creators Update, w której postawiono m. in. na rozwój rzeczywistości wirtualnej i drukarek 3D poprzez umożliwienie obsługi trójwymiarowych programów m. in. Painta 3D. W nowej wersji “dziesiątki” doczekaliśmy się także Game Mode, który pozwoli graczom na osiągnięcie lepszej wydajności podczas grania, a także doszło do kilku pozytywnych zmian w przeglądarce Microsoft Edge oraz w programie antywirusowym Windows Defender.

Czytaj więcej: Kwiecień i maj pod szyldem Microsoftu. Przerażające słowa Hawkinga?

Czyżby to koniec radomskiego snu?

Pod koniec jesieni wszyscy kibice radomskiego sportu, a przede wszystkim piłki nożnej, mogli zgodnie powiedzieć, że sytuacja klubów z naszego miasta dawno nie była tak dobra. 5 klubów piłkarskich, Radomiak wiceliderem II ligi z 10 punktami przewagi nad miejscem barażowym, Broń liderem IV ligi z bardzo dobrą perspektywą awansu do III ligi, Centrum i Zamłynie w czołówce ligi okręgowej i Młodzik nabierający doświadczenia w A-Klasie.

Gdyby wówczas ktokolwiek powiedział, że w maju następnego roku Radomiak będzie drżał o udział w barażach (!) o awans do I ligi, Broń w każdym meczu będzie miała nadzieję, że przeciwnik nie zauważy braków kadrowych, a po meczu każdy kibic nerwowo będzie sprawdzał wynik Victorii Sulejówek, która uciekła już na 5 punktów, Zamłynie i Centrum spadną w środek tabeli i dobre mecze będą przeplatać z kompromitującymi porażkami z Jodłą Jedlnia-Letnisko czy Iłżanką Kazanów, to pewnie zostałby przez wszystkich wyśmiany i odesłany kilometr dalej za Jeżową Wolę.

Czytaj więcej: Czyżby to koniec radomskiego snu?