Oscary 2017

Najgorętsza noc w Hollywood już za nami. Po raz 89. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała najbardziej prestiżowe nagrody filmowe - Oscary. Jak co roku nie obyło się bez zaskoczeń, zawodów, wzruszeń, łez, skandali, pomyłek, niespodzianek i wielu emocji. Kto mógł pozwolić sobie na łzy szczęścia, a kto zapijał smutki na mniej oficjalnej części imprezy?

Rola prowadzącego rozdanie Oscarów jest trudna i niewdzięczna. Jednocześnie musi on rozbawiać publiczność i dostarczać rozrywki przez cały wieczór. Cofając się lata wstecz, możemy zauważyć, że nie każdemu się to udało. Jednak nie w tym roku! Prowadzący amerykańskiego programu, komik Jimmy Kimmel, bardzo dobrze wypadł w swojej roli. Jego poczucie humoru i dystans naprawdę przypadły mi do gustu (po zeszłorocznym, niekoniecznie udanym wystąpieniu Chrisa Rocka, było to miłe zaskoczenie). Jimmy, żartując z gwiazd, nawiązywał do ich poglądów politycznych, jak w przypadku zaciekłej przeciwniczki Donalda Trumpa Meryl Streep, ich wieku - młody reżyser ,,La la land” Damien Chazelle, czy koloru skóry - Mahershala Ali ,,Moonlight”. Kimmel oczywiście nie mógł odpuścić sobie okazji do żartów ze swojego ,,wroga”, Matta Damona. Kontrowersyjnym momentem było wysłanie tweeta do Donalda Trumpa z pozdrowieniami od – jak twierdzi Pan Prezydent - ,,najbardziej przecenionej aktorki Hollywood”, Meryl Streep.

Dużo zamieszania wywołało wprowadzenie turystów, którzy mieli nie wiedzieć, że przewodnik wycieczki skieruje ich na rozdanie Oscarów. Osobiście uważam, że ta ,,rozrywka” tylko wprowadziła niepotrzebny chaos i, niestety, oglądałam to z zażenowaniem. Można się domyślić, że wszystko to zostało zaplanowane, a turyści nie byli specjalnie zaskoczeni widokiem celebrytów. Wzruszającą przemowę wygłosiła Viola Davis, nagrodzona Oscarem za Najlepszą Aktorkę Drugoplanową w filmie ,,Fences”. Jednak nie każdy z nagrodzonych miał okazję ją usłyszeć na żywo, zwycięzca statuetki za Najlepszy Film Nieanglojęzyczny ,,Klient”, Asghar Farhadi, nie przyleciał na Galę. Był to znak buntu przeciwko imigranckiej polityce Donalda Trumpa. Należy wyjaśnić, że Pan Prezydent zakazał wjazdu do Stanów Zjednoczonych obywatelom krajów muzułmańskich mających problemy z terroryzmem. Dekret Trumpa co prawda nie wymienia tych państw, ale według Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego chodzi o Irak, Iran, Syrię, Sudan, Libię, Jemen i Somalię. Całe rozdanie nagród uświetniły występy Stinga, Justina Timberlake’a, Johna Legenda i Lin-Minuel Mirandy. Jednak wydarzeniem, przez które 89. rozdanie Oscarów zostanie zapamiętane, jest zdecydowanie ogłoszenie błędnego zwycięzcy najważniejszej kategorii ,,Najlepszy film”. Radość twórców ,,La la land”, kiedy wchodzili na scenę, aby odebrać statuetkę, nie miała końca. Niestety, nie było im dane potrzymać Oscara dłużej niż 3 minuty. Po tym czasie na scenie pojawił się zmieszany Warren Beatty, pokazując kartkę, na której nie widniał tytuł filmu Damiena Chazelle, lecz ,,Moonlight”! Słowa Kimmela ,,Warren, what did you do?” idealnie opisały zaistniałą sytuację, a wytłumaczenie pana Beatty’ego w związku ze złym wyczytaniem najważniejszej kategorii było żenujące. Na szczęście, twórcy ,,La la land” zachowali honor, przekazali statuetkę i pogratulowali reżyserowi ,,Moonlight”, a następnie zeszli ze sceny. Zamieszanie, które wywołała zamiana kopert, było ogromne, a z twarzy celebrytów nie schodził wyraz niedowierzania. Ta całkowicie nieprofesjonalna i upokarzająca pomyłka na długo pozostanie w pamięci widzów. To jak do tej pory największa wpadka w długoletniej historii rozdania Oscarów. Oto zwycięzcy 89. Gali Rozdania Oscarów wybrani przez Amerykańską Akademię Filmową:

 

NAJLEPSZY FILM
"Moonlight"
NAJLEPSZY AKTOR
Casey Affleck - "Manchester by the Sea"
NAJLEPSZA AKTORKA
Emma Stone - "La La Land"
NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY
Mahershala Ali - "Moonlight"
NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA
Viola Davis - "Fences"
REŻYSER
Damien Chazelle - "La La Land" (Najmłodszy w historii reżyser z Oscarem!)
NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY
"Moonlight"
NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY
"Manchester by the Sea"
NAJLEPSZY FILM NIEANGLOJĘZYCZNY
"Klient"
NAJLEPSZY DOKUMENT
"O.J.: Made in America"
NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY
"Zwierzogród"
NAJLEPSZA PIOSENKA
City of Stars- "La La Land"
NAJLEPSZY MUZYKA
"La La Land"
ZDJĘCIA
"La La Land"
MONTAŻ
"Przełęcz ocalonych"
EFEKTY SPECJALNE
"Księga dżungli"
DŹWIĘK
"Przełęcz ocalonych"
MONTAŻ DŹWIĘKU
"Nowy początek"
SCENOGRAFIA
"La La Land"
KOSTIUMY
"Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć"
CHARAKTERYZACJA
"Legion samobójców"
NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
"Chór"
NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY DOKUMENT
"The White Helmets"
KRÓTKOMETRAŻOWA ANIMACJA
"Piper"

Oscara honorowego otrzymał Jackie Chan.

Wszystkim laureatom i nominowanym z całego serca gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Olga Sołtykiewicz, kl. 1C

 

Źródło zdjęcia:

http://www.glamour.pl/media/cache/gallery_view/uploads/media/default/0002/96/6890c41fbe45e69f487dc4afff01303f7d86e19b.jpeg