Numer gazetki

Zapraszamy do lektury gazetki szkolnej "CzachPress".

CZACHPRESS 32

 

Życzenia świąteczne

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia redakcja gazetki pragnie złożyć Wszystkim Czytelnikom serdeczne życzenia. Niech ten wyjątkowy czas upłynie w spokoju, miłości, rodzinnej atmosferze, pozbawionej trosk i problemów. Oby Mikołaj okazał się dla Wszystkich Nas hojny, noc sylwestrowa niezapomniana, a nadchodzący Nowy Rok pełen sukcesów i pomyślności zarówno w życiu zawodowym, szkolnym, jak i prywatnym.

 

Źródło zdjęcia:
https://pixabay.com/

***

Wyszłam na miasto
Zgubiłam gdzieś siebie
Chyba się nawet minęłyśmy
Ale nie wiem
Może to szmaciana lalka z wystawy.

Wyszłam na miasto
Zgubiłam gdzieś serce
Chyba je nawet widziałam
Ale nie wiem
Może to kawał mięsa za szybą.

Czytaj więcej: ***

Dla Przyjaciół

Jeśli sądzicie, że choć przez chwilę
Zatruwam swoje czyste myśli waszymi czynami
To jesteście w ogromnym błędzie
Oddycham pełnią życia nie przejmując się
Żadnym małym słowem czy spojrzeniem pełnym pogardy
Jednak wiem, jak to wszystko wygląda od wewnątrz
Jak podłość pokrywa Wasze wciąż bijące serca

Czytaj więcej: Dla Przyjaciół

Mrok

Spójrz tylko na to co się teraz dzieje
Mroczna przeszłość wzięła nas w swe szpony
Ściska aż ostatnie tchnienie wyjdzie z naszych ust
I zakończy żywot młodych ludzi za wcześnie
Wciąż zaplata długie warkocze bolesnych wspomnień
Złamanych serc i nadziei na nowy zupełnie początek

Czytaj więcej: Mrok

Festiwal Gombrowiczowski

W październiku odbył się XII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, którego Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu jest już organizatorem od 1993 r. Ekipy teatralne z całego świata zjeżdżają się, aby przedstawić swoją interpretację tekstów Gombrowicza, których przesłanie staje się coraz bardziej aktualne.

"Świętość, majestat, władza, prawo, moralność, miłość, śmieszność, głupota, mądrość,
wszystko to wytwarza się z ludzi, jak alkohol z kartofli."
Witold Gombrowicz „Ślub”

Czytaj więcej: Festiwal Gombrowiczowski

Być albo nie być...

…oto jest pytanie. Na świecie chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby tego słynnego cytatu. Jego autorem jest oczywiście William Szekspir- jeden z najwybitniejszych i najsławniejszych dramaturgów w historii. W tym roku mija 400 lat od jego śmierci. Z tej okazji 2016 rok obchodzony był pod nazwą Światowego Roku Williama Szekspira. Jego twórczości nie trzeba przedstawiać, każdy zna nieszczęśliwą historię kochanków z Werony przedstawioną w utworze ,,Romeo i Julia” lub dzieła takie jak ,,Sen nocy letniej”, ,,Makbet”, ,,Wieczór trzech króli” czy ,,Hamlet”, z którego pochodzi przytoczony wcześniej cytat.

10 listopada humanistyczne klasy pierwsze miały przyjemność obejrzeć jedną z szekspirowskich sztuk w Teatrze Współczesnym w Warszawie. ,,Hamlet” w reżyserii Macieja Englerta był niesamowitym widowiskiem. Po opuszczeniu widowni niemożliwością było usłyszenie niepochlebnego komentarza.

Czytaj więcej: Być albo nie być...

Dzień Francuski w III LO w Radomiu

18 listopada po raz kolejny w naszej szkole odbył się Dzień Francuski, który wzbudził ogromne zainteresowanie społeczności szkolnej. Liczne atrakcje, zapewnione w programie, pozwoliły uczestnikom na poznanie wyjątkowego klimatu francuskich uliczek wszystkimi zmysłami….

Czytaj więcej: Dzień Francuski w III LO w Radomiu

Prezenty świąteczne

Każdy z nas kocha dostawać prezenty świąteczne. W całym domu unosi się zapach świerka bądź jodły, a wśród domowników panuje rodzinna atmosfera. Cały świat schowany jest pod śnieżną pierzynką dodającą świętom magii. Wczesnym rankiem 24 grudnia, przed zapanowaniem chaosu związanego z Wigilią, biegniemy sprawdzić, jakimi prezentami zostaliśmy obdarowani tego roku. Pełni nadziei rozdzieramy starannie zapakowane pudełeczka, każdy liczy na wyjątkowy podarunek, niebanalny i ciekawy. Widząc wymarzony prezent, szeroki uśmiech wkrada się na nasze usta, a serce szybciej bije. Jednakże nie każdego spotyka takie szczęście. Jakież ogromne czujemy rozczarowanie, gdy widzimy coś pospolitego i bezosobowego. Ukucie żalu ściska serce, ponieważ ktoś nie zadał sobie większego trudu, by znaleźć coś dla nas. Zapewne każdy choć raz w życiu dostał zupełnie nietrafiony prezent. Aby uniknąć takiej sytuacji i nie narazić kogoś na smutek, przedstawię prezenty, których większość wolałaby uniknąć.

Czytaj więcej: Prezenty świąteczne

Darmowe zwiedzanie w listopadzie

W tym roku po raz piąty odbyła się akcja ''Darmowy listopad''.

Cztery rezydencje królewskie: Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie, Pałac Króla Jana III w Wilanowie oraz Zamek Królewski na Wawelu udostępniły bezpłatnie odwiedzającym swoje zbiory.

Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem "Królowie i sztuka".

Czytaj więcej: Darmowe zwiedzanie w listopadzie

Elegia dla Arktyki

Pół roku temu odbyła się premiera kompozycji Elegy for the Arctic, której wykonanie miało miejsce w wyjątkowej scenerii mroźnej Północy. Jej autor, sławny włoski pianista, Ludovico Einaudi wsparł w ten sposób organizację Greenpeace w walce o ochronę środowiska. Zarówno piękno utworu, jak i poruszające nagranie skłaniają do refleksji nad konsekwencjami ingerencji człowieka w świat natury. Obraz rozpadających się lodowców, będących w przeszłości uosobieniem niezmienności, pokazuje, że nawet największa potęga może ostatecznie ulec unicestwieniu.

Czytaj więcej: Elegia dla Arktyki

Podsumowanie roku 2016

Jako że rok 2016 zbliża się ku końcowi, warto spojrzeć wstecz i przypomnieć sobie najciekawsze wydawnictwa. Z płyt, które nie zostały tu przywołane, a zasługują na uwagę, trzeba wspomnieć „Blackstar” Davida Bowiego, „LAS” Kristen oraz „Love Streams” Tima Heckera.

1.Wacław Zimpel-„Lines” (Polska)

To zdecydowanie dobry rok dla Wacława Zimpla, najpierw świetnie przyjęta opisywana tu płyta, a potem nawet lepiej przyjęty debiut jego zespołu LAM. Jednak to właśnie„Lines”, moim zdaniem, zasługuje na miano najlepszego albumu roku. To 6 post-minimalistycznych kompozycji, z jednej strony bardzo nieśmiałych i momentami przydługich, z drugiej strony intrygujących, nęcących hipnotyczną atmosferą. Ostatecznie nie można powiedzieć nic więcej, niż to, że są piękne.

Czytaj więcej: Podsumowanie roku 2016

Happysad

25 listopada 2016 roku w klubie G2 koncert zagrał jeden z najpopularniejszych polskich zespołów rockowych tzn. Happysad. Grupa pochodzi ze Skarżyska - Kamiennej i została założona w 2001 roku.

Na ubiegły piątek czekałam z utęsknieniem większym niż zazwyczaj, gdyż jego nadejście oznaczało nie tylko rozpoczęcie weekendu, ale także ponowne zobaczenie występu moich ulubionych artystów. Na koncercie Happysadu byłam także w roku 2015 i wspominam go naprawdę świetnie, dlatego liczyłam, iż tegoroczny zrobi na mnie takie samo lub nawet lepsze wrażenie. I z ręką na sercu mogę stwierdzić, iż nie zawiodłam się, wręcz przeciwnie!

Czytaj więcej: Happysad

Wyjątkowa Literacka Nagroda Nobla roku 2016 - nagrodzony muzyk folkowy

Tegoroczne nominacje do Nagrody Nobla były dużym zaskoczeniem dla wielu osób. Co spowodowało zaskoczenie? To, że wśród jedenastu laureatów, właśnie w dziedzinie literatury znalazł się… Bob Dylan – amerykański kompozytor, twórca tekstów przełomowych w swej treści piosenek, a także – mniej znany – poeta i rysownik. Niespodzianką musiało być to zarówno dla fanów twórcy, jak i osób obserwujących działalność komitetu przyznającego tę prestiżową nagrodę. Z pewnością cieszy to jego słuchaczy i wielbicieli, ale wybór uważa się za kontrowersyjny – jak do tej pory nie nadarzyła się sytuacja, by nagrodę przyznano współczesnemu muzykowi – samą muzykę naszych czasów uznaje się za niegodną tak zaszczytnej nagrody, zresztą nagroda Nobla wedle woli jej twórcy przyznawana jest dla zasłużonych światowemu pokojowi i ludzkości jednostek lub grup. A jednak! Ze względu na wielki wpływ tekstów postanowiono nagrodzić muzyka w dziedzinie literatury, za „stworzenie nowej poetyckiej ekspresji, która wpisała się w wielką tradycję amerykańskiej pieśni".

Czytaj więcej: Wyjątkowa Literacka Nagroda Nobla roku 2016 - nagrodzony muzyk folkowy

Wydarzenia sportowe

Wiele działo się przez ostatni miesiąc w sporcie o zasięgu radomskim, ale także w naszej szkole nie zabrakło sportowych emocji!

Piłka nożna

Runda jesienna zakończyła się, czas na podsumowania, a te są o tyle milsze, że większość radomskich drużyn zajęła miejsca w czołówkach.

Bardzo dobrze w II lidze radzi sobie Radomiak, który po rundzie jesiennej zajmuje 2. miejsce premiowane awansem. Na 40 punktów podopiecznych Wernera Liczki złożyło się 12 zwycięstw, 4 remisy oraz 3 porażki. Radomianie, jeżeli zachowają skuteczność, w czerwcu będą świętować awans do I ligi. Przed rundą wiosenną sytuacja wygląda mocno optymistycznie, bowiem radomska drużyna ma aż 10 punktów przewagi nad grupą pościgową.

Czytaj więcej: Wydarzenia sportowe