110 lat już za nami

„Szkoło! Szkoło! /Gdy cię wspominam,/ Tęsknota w serce się wgryza./ Oczy mam pełne łez!” Słowa te, napisane niegdyś przez Juliana Tuwima, mogły stać się motywem przewodnim tegorocznego jubileuszu szkoły. Podczas uroczystych obchodów studziesięciolecia istnienia naszego liceum nie zabrakło bowiem wspomnień, uśmiechów, ale także łez wzruszenia…

22 września był wyjątkowym dniem w życiu naszej szkoły. W obchodach jubileuszu brali udział zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, choć oczywiście nie zabrakło także absolwentów. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną przez biskupa Henryka Tomasika w kościele OO. Bernardynów pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Następnie uczniowie i pracownicy szkoły złożyli kwiaty pod Mauzoleum płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu, po czym odbył się przemarsz przez ulicę Żeromskiego, aż na plac przed Urzędem Miejskim, gdzie zaprezentowano musztrę wojskową w wydaniu „na wesoło”, bo w rytmie takich hitów, jak „Uptown Funk” Bruno Marsa czy słynnej muzyki filmowej. Główna część uroczystości odbyła się natomiast w Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego, gdzie prócz osób obecnie ściśle związanych z życiem szkoły, powitano byłych dyrektorów, p. Aurelię Kustrę i p. Andrzeja Pleśniewicza czy też takie osobistości, jak: wiceprezydenta miasta Radomia, p. Karola Semika oraz radnego wojewódzkiego, p. Zbigniewa Gołąbka. Na ręce pani dyrektor Danuty Sawickiej złożono liczne gratulacje i upominki, m.in. pamiątkowy grawer od prezydenta Miasta Radomia. Wyróżnione zostało też grono pedagogiczne, którego znakomita część otrzymała dyplomy marszałka p. Adama Struzika oraz dyplomy dyrektora III LO. Głos zabrała także pani Elżbieta Staff - Zielińska, prawnuczka fundatorów placówki, która z serdecznym uśmiechem podarowała „Czachowskiemu” reprodukcję fotografii szkoły z 1934 roku oraz inne dokumenty związane z jej historią. Na koniec zaproszono na, jak się później okazało, fenomenalne występy wokalno-taneczne w wykonaniu uczniów i absolwentów szkoły.

Po zakończeniu oficjalnej części obchodów studziesięciolecia nadszedł czas na odrobinę rozrywki. W sobotę 23 września wszyscy mogli uczestniczyć w programie artystyczno-sportowym, przygotowanym przez organizatorów. Chętni mogli wysłuchać występów wokalnych, iluzjonistycznych i aktorskich, a także obejrzeć mecz w piłkę nożną absolwentów z obecnymi uczniami oraz zagrać w Bubble Football, co przysporzyło niemało śmiechu. Wieczorem zaś odbył się Bal Absolwentów III LO.

Obchody zakończyło śniadanie na trawie zorganizowane na terenie naszego liceum w niedzielny poranek, 25 września.

 

Natalia Gębka, kl. 1H