1 listopada obchodzimy dzień Wszystkich Świętych. Jest to już wieloletnia tradycja, która jest nam dobrze znana – chodzenie na cmentarze, wspominanie i modlenie się za zmarłych. Jak wygląda to święto w innych krajach i jakie są tam tradycje z tym związane? Po zagłębieniu się w ten temat znalazłam parę ciekawych informacji, którymi chciałabym podzielić się z wami w tym artykule.

Halloween w Stanach Zjednoczonych

Jest to święto, o którym pewnie każdy słyszał. Obchodzone jest wieczorem 31 października, a jego pochodzenie prawdopodobnie jest związane z celtyckim świętem Samhain. ,,Cukierek albo psikus”, kostiumy, łowienie jabłek to typowe zajęcia w halloweenową noc. Bardzo znane jest także drążenie strasznych twarzy w dyniach i wkładanie do nich świecy, co ma swoje początki w Irlandii, gdzie kształty wycinane były w burakach lub brukwi. Znana na cały świat nazwa tego święta to skrót od All Hallows’ Eve, która jest związana z wierzeniami celtyckimi o zanikaniu tej nocy bramy między światem żywych i umarłych.

Meksykańskie święto Dia de los Muertos

Meksykanie dzielą to święto na 2 części i świętują 3 dni. Pierwsza obchodzona jest 31 października i poświęcona jest zmarłym dzieciom, które uważane są za aniołki. Druga, 1 i 2 listopada, dotyczy dorosłych. Dia de los Muertos to bardzo radosne i kolorowe święto. Wszyscy sprzątają domy, szykują ołtarze i wielkie uczty, a wszystko to dla bliskich zmarłych, którzy zawsze są mile widziani. Święto to wyróżnia się kolorowymi czaszkami, piciem tequili za zmarłych i daniami takimi jak kurczak w czekoladzie.

Dia Todol los Santos, czyli hiszpańskie święto na cześć zmarłych

W całej Hiszpanii ludzie mają tego dnia wolne i tak jak my odwiedzają groby bliskich. Jednak zamiast zniczy zapalają elektryczne świeczki. 1 listopada ludzie jedzą tam więcej potraw, by duchy miały mniej miejsca, gdyby postanowiły opętać czyjeś ciało. Popularne w to święto są huesos de Santo, czyli marcepanowe kości świętych, panellets –migdałowe ciastka otoczone orzechami pini i słodkie kasztany.

 

W każdym kraju tradycje wyglądają inaczej. Niepowtarzalne potrawy, rodzinne spotkania i zabawy związane z Dniem Zmarłych w różnych kulturach to bardzo interesujący temat. Jestem pewna, że będę szukała o tym jeszcze więcej informacji. O kulcie zmarłych w innych krajach niewiele się mówi, a jest to ciekawa kwestia, dzięki której możemy dowiedzieć się czegoś więcej o innych kulturach.

 

Aleksandra Gruszka, kl. 1C