Dzień ten ustanowiono w 2001 roku, aby zwiększyć świadomość dotyczącą choroby oraz aby zachęcić do diagnostyki i leczenia.

Depresja to bardzo poważna i podstępna choroba psychiczna, która odbiera chorym chęci do życia i działania. Jest to również czwarta, według WHO, najpoważniejsza choroba na świecie oraz jedna z głównych przyczyn samobójstw.

Z tą straszną chorobą mierzy się blisko 350 milionów osób, z czego 1,5 miliona w samej Polsce. Diagnozuje się najczęściej osoby między 20 a 40 rokiem życia, ale nie oznacza to, że choroba nie dotyczy osób młodszych i starszych. Depresja bowiem jest uznawana za chorobę cywilizacyjną, podobnie jak np. cukrzyca.

Poza osobistą tragedią osoby chorej jest to też bardzo duży problem społeczny. Produktywność chorego spada, co wiąże się z niższą jakością wykonywanych zadań, co może skutkować np. zwolnieniem z pracy, a to może pogłębić chorobę. Depresja wpływa też znacząco na rozpad więzi rodzinnych oraz brak kontaktów towarzyskich.

Według badań z 2015 roku, ponad 58% osób zgłosiłoby się po pomoc dopiero w wypadku całkowitej niezdolności do pracy, a aż 30% badanych w ogóle nie skorzystałoby z pomocy psychiatry.

 

[źródło: facetemjestem.pl]

Niechęć do wizyty u psychiatry lub psychologa może być spowodowana wielokrotnie powielanymi stereotypami na temat leczenia psychiatrycznego, a także niskiego standardu leczenia w Polsce.

Czasami słyszy się bardzo nieprzychylne komentarze na temat osób korzystających z pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej. Skoro nie wstydzimy się iść do ortopedy, kiedy boli nas kolano, to dlaczego mamy wstydzić się iść do psychiatry, jeśli coś uwiera psychikę? A oto krótka lista, dlaczego WARTO skorzystać z pomocy:

1. Otrzymamy profesjonalną diagnozę – łatwiej jest walczyć, wiedząc, z czym mamy do czynienia.

2. Plan pomocy – po kolei będziemy dowiadywać się, co robić, żeby było lepiej.

3. Poznanie siebie – świadomość siebie jest bardzo przydatna w życiu społecznym.

4. Profesjonalna pomoc – zajmie się nami osoba, która wie, co robi, nie będziemy błądzić we mgle ze swoimi problemami.

5. Leki nie są strasznie! Dzięki lekom czujemy się lepiej, na zapalnie płuc dostaniemy antybiotyk, po którym poczujemy się lepiej, z psychiką jest tak samo.

6. Będziemy bardziej odporni na stres i przykre sytuacje – będziemy czuć się lepiej (a kto nie lubi czuć się dobrze?).

 

Julia Lisicka, kl. 2EG

 

Źródła:

https://www.psychopraca.net/artykuly/czy-warto-isc-do-psychologa
https://www.facetemjestem.pl/jak-sie-ubrac-na-pierwsza-wizyte-u-psychiatry/
https://centrumharmonii.pl/czy-warto-isc-do-psychologa
Materiały własne.