II Noc Bibliotek

4聽czerwca 2016 roku w聽III聽Liceum Og贸lnokszta艂c膮cym im. p艂k. Dionizego Czachowskiego w聽Radomiu odby艂a si臋 II聽Og贸lnopolska Noc Bibliotek. G艂贸wnym organizatorem akcji og贸lnopolskiej by艂o warszawskie Centrum Edukacji Obywatelskiej. Podczas nocnego spotkania bibliotecznego w聽III聽LO w聽Radomiu odby艂y si臋 spotkania autorskie z聽zaproszonymi autorkami tekst贸w literackich.

Zaproszenie na Noc Bibliotek przyj臋艂a Pani Ewa Podsiad艂y-Natorska, autorka powie艣ci pt. 鈥濨艂臋kitne dziewczyny鈥. Ksi膮偶ka ta napisana jest niezwykle lekkim j臋zykiem, jest dowcipna i聽pe艂na m膮dro艣ci 偶yciowych. Autorka skutecznie walczy w聽niej ze z艂ymi stereotypami na temat Radomia, pokazuj膮c, 偶e wbrew obiegowym opiniom mo偶na by膰 w聽tym mie艣cie cz艂owiekiem pogodnym, optymistycznie patrz膮cym w聽przysz艂o艣膰 i - bez wzgl臋du na indywidualne oczekiwania 鈥 spe艂nionym. 8聽czerwca to data oficjalnej premiery powie艣ci pt. 鈥濶ie omijaj szcz臋艣cia鈥, kontynuacji debiutu powie艣ciowego Pani Ewy Podsiad艂y-Natorskiej. Zach臋camy do lektury oraz poznawania powie艣ciowych los贸w Kai Redo oraz jej przyjaci贸艂ek, Mini i聽Madzi. Podczas spotkania autorka odpowiada艂a na pytania dotycz膮ce obu napisanych przez siebie powie艣ci, jak i聽swoich inspiracji tw贸rczych oraz plan贸w na przysz艂o艣膰. Ponadto, podzieli艂a si臋 ze s艂uchaczami swoim do艣wiadczeniem zawodowym jako dziennikarka wsp贸艂pracuj膮ca nie tylko z聽lokalnymi mediami, ale tak偶e z聽og贸lnopolskimi portalami internetowymi oraz za艂o偶ycielka agencji medialnej i聽pierwszego portalu dla kobiet, mieszkanek Radomia, eRadomianki.pl. Po spotkaniu z聽autork膮 mo偶na by艂o uzyska膰 pami膮tkowy autograf. Spotkanie poprowadzi艂a uczennica naszego liceum, Jagoda Sobolewska (kl. 2C).

Zaproszenie na II聽Noc Bibliotek w聽III聽Liceum w聽Radomiu przyj臋艂a tak偶e poetka Pani Walentyna Pawelec, autorka takich tomik贸w poetyckich, jak: "Zwierciad艂o", "Bugiem do Kodnia", "Listy do nieba" oraz "Mi艂o艣膰 jak ziarno", a聽tak偶e bajek (np. 鈥濴ustro鈥 o聽czarownicy Jadwidze), ba艣ni (takich, jak: o聽mnichu, o聽bia艂ej damie, o聽woju Radomirze, o聽zakl臋tej polanie) oraz opowiada艅 (np. o聽Myszce Szaryszce). Pani Walentyna Pawelec jest za艂o偶ycielk膮 Ko艂a Poezji Nie-Odkrytej "Szuflada" i聽wydawc膮 dwunastu zeszyt贸w poetyckich 鈥濻zuflady鈥. Za prac臋 spo艂eczn膮 zosta艂a uhonorowana przez czytelnik贸w Gazety Wyborczej wyr贸偶nieniem 鈥濺adomianina Roku鈥. Podczas spotkania Pani Walentyna Pawelec opowiada艂a nie tylko o聽swojej tw贸rczo艣ci, ale tak偶e o聽prowadzonej przez siebie dzia艂alno艣ci spo艂ecznej oraz o聽swoich pasjach i聽pozaliterackich zainteresowaniach, m.聽in. o聽genealogii. Spotkanie wzbogacone zosta艂o prezentacj膮 multimedialn膮 prezentuj膮c膮 ilustracje do wierszy autorki. Zach臋camy do lektury utwor贸w autorstwa Pani Walentyny Pawelec dost臋pnych na stronie internetowej http://walentyna-pawelec.radom.pl/. Spotkanie z聽poetk膮 poprowadzi艂a uczennica naszego liceum, Dominika Gumowska (kl. 2A).

Podczas Nocy Bibliotek zgromadzeni go艣cie mogli tak偶e uczestniczy膰 w聽spotkaniu zatytu艂owanym 鈥濩o w聽ksi膮偶kach piszczy鈥. By艂 to fotograficzny spacer po Miejskiej Bibliotece Publicznej w聽Radomiu, kt贸ry specjalnie na t臋 okazj臋 przygotowa艂a Pani Marta Trojanowska, bibliotekarz z聽dzia艂u promocji Biblioteki Miejskiej. Prezentacja obejmowa艂a m.聽in. ciekawostki z聽zakresu historii siedziby Biblioteki Miejskiej, bogatego ksi臋gozbioru oraz realizowanych wydarze艅 literackich takich, jak: Radomska Wiosna Literacka czy te偶 biblioteczne 鈥瀔si膮偶kobranie鈥.

W聽programie by艂a tak偶e 鈥濿ieczorna nuta relaksu鈥, czyli cz臋艣膰 artystyczna II Nocy Bibliotek, kt贸r膮 przygotowa艂a Magdalena Nawara, uczennica klasy 1G.

Ponadto, uczestnicy II Nocy Bibliotek mogli wzi膮膰 udzia艂 w聽konkursie bibliotecznym zatytu艂owanym 鈥濩zy tam, czy tu 鈥 Czytam鈥 polegaj膮cym na doko艅czeniu trzech zda艅: Noc Bibliotek to doskona艂a okazja do鈥, Na kolejne spotkanie autorskie mo偶na by by艂o zaprosi膰鈥 oraz Ksi膮偶k膮, do kt贸rej ch臋tnie wracam, jest鈥 Nasze jury konkursowe wy艂oni艂o dw贸ch zwyci臋zc贸w, kt贸rzy doko艅czyli te zdania w聽najbardziej oryginalny spos贸b. Zwyci臋zcy otrzymali nagrody ksi膮偶kowe ufundowane przez Dom Wydawniczy REBIS. Serdeczne podzi臋kowania dla Wydawcy. :)

Imprez臋 poprowadzili: Joanna Mucha (kl. 2B) oraz Adrian Wi艣nios (kl. 1G). Podczas Nocy Bibliotek zdj臋cia wykonywa艂y uczennice klasy 1A: Klaudia Piechota i聽Kinga Piotrowska.

Zdj臋cia z Nocy Bibliotek mo偶na ogl膮da膰 w dziale galerii - TUTAJ.

Serdeczne podzi臋kowania dla wszystkich nauczycieli i聽uczni贸w III聽LO w聽Radomiu, kt贸rzy zaanga偶owali si臋 w聽organizacj臋 i聽przeprowadzenie II聽Nocy Bibliotek. :)