II Noc Bibliotek

4 czerwca 2016 roku w III Liceum Ogólnokształcącym im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu odbyła się II Ogólnopolska Noc Bibliotek. Głównym organizatorem akcji ogólnopolskiej było warszawskie Centrum Edukacji Obywatelskiej. Podczas nocnego spotkania bibliotecznego w III LO w Radomiu odbyły się spotkania autorskie z zaproszonymi autorkami tekstów literackich.

Zaproszenie na Noc Bibliotek przyjęła Pani Ewa Podsiadły-Natorska, autorka powieści pt. „Błękitne dziewczyny”. Książka ta napisana jest niezwykle lekkim językiem, jest dowcipna i pełna mądrości życiowych. Autorka skutecznie walczy w niej ze złymi stereotypami na temat Radomia, pokazując, że wbrew obiegowym opiniom można być w tym mieście człowiekiem pogodnym, optymistycznie patrzącym w przyszłość i - bez względu na indywidualne oczekiwania – spełnionym. 8 czerwca to data oficjalnej premiery powieści pt. „Nie omijaj szczęścia”, kontynuacji debiutu powieściowego Pani Ewy Podsiadły-Natorskiej. Zachęcamy do lektury oraz poznawania powieściowych losów Kai Redo oraz jej przyjaciółek, Mini i Madzi. Podczas spotkania autorka odpowiadała na pytania dotyczące obu napisanych przez siebie powieści, jak i swoich inspiracji twórczych oraz planów na przyszłość. Ponadto, podzieliła się ze słuchaczami swoim doświadczeniem zawodowym jako dziennikarka współpracująca nie tylko z lokalnymi mediami, ale także z ogólnopolskimi portalami internetowymi oraz założycielka agencji medialnej i pierwszego portalu dla kobiet, mieszkanek Radomia, eRadomianki.pl. Po spotkaniu z autorką można było uzyskać pamiątkowy autograf. Spotkanie poprowadziła uczennica naszego liceum, Jagoda Sobolewska (kl. 2C).

Zaproszenie na II Noc Bibliotek w III Liceum w Radomiu przyjęła także poetka Pani Walentyna Pawelec, autorka takich tomików poetyckich, jak: "Zwierciadło", "Bugiem do Kodnia", "Listy do nieba" oraz "Miłość jak ziarno", a także bajek (np. „Lustro” o czarownicy Jadwidze), baśni (takich, jak: o mnichu, o białej damie, o woju Radomirze, o zaklętej polanie) oraz opowiadań (np. o Myszce Szaryszce). Pani Walentyna Pawelec jest założycielką Koła Poezji Nie-Odkrytej "Szuflada" i wydawcą dwunastu zeszytów poetyckich „Szuflady”. Za pracę społeczną została uhonorowana przez czytelników Gazety Wyborczej wyróżnieniem „Radomianina Roku”. Podczas spotkania Pani Walentyna Pawelec opowiadała nie tylko o swojej twórczości, ale także o prowadzonej przez siebie działalności społecznej oraz o swoich pasjach i pozaliterackich zainteresowaniach, m. in. o genealogii. Spotkanie wzbogacone zostało prezentacją multimedialną prezentującą ilustracje do wierszy autorki. Zachęcamy do lektury utworów autorstwa Pani Walentyny Pawelec dostępnych na stronie internetowej http://walentyna-pawelec.radom.pl/. Spotkanie z poetką poprowadziła uczennica naszego liceum, Dominika Gumowska (kl. 2A).

Podczas Nocy Bibliotek zgromadzeni goście mogli także uczestniczyć w spotkaniu zatytułowanym „Co w książkach piszczy”. Był to fotograficzny spacer po Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu, który specjalnie na tę okazję przygotowała Pani Marta Trojanowska, bibliotekarz z działu promocji Biblioteki Miejskiej. Prezentacja obejmowała m. in. ciekawostki z zakresu historii siedziby Biblioteki Miejskiej, bogatego księgozbioru oraz realizowanych wydarzeń literackich takich, jak: Radomska Wiosna Literacka czy też biblioteczne „książkobranie”.

W programie była także „Wieczorna nuta relaksu”, czyli część artystyczna II Nocy Bibliotek, którą przygotowała Magdalena Nawara, uczennica klasy 1G.

Ponadto, uczestnicy II Nocy Bibliotek mogli wziąć udział w konkursie bibliotecznym zatytułowanym „Czy tam, czy tu – Czytam” polegającym na dokończeniu trzech zdań: Noc Bibliotek to doskonała okazja do…, Na kolejne spotkanie autorskie można by było zaprosić… oraz Książką, do której chętnie wracam, jest… Nasze jury konkursowe wyłoniło dwóch zwycięzców, którzy dokończyli te zdania w najbardziej oryginalny sposób. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Dom Wydawniczy REBIS. Serdeczne podziękowania dla Wydawcy. :)

Imprezę poprowadzili: Joanna Mucha (kl. 2B) oraz Adrian Wiśnios (kl. 1G). Podczas Nocy Bibliotek zdjęcia wykonywały uczennice klasy 1A: Klaudia Piechota i Kinga Piotrowska.

Zdjęcia z Nocy Bibliotek można oglądać w dziale galerii - TUTAJ.

 

Serdeczne podziękowania dla wszystkich nauczycieli i uczniów III LO w Radomiu, którzy zaangażowali się w organizację i przeprowadzenie II Nocy Bibliotek. :)