W dniu 1 marca 1906 roku siostry Maria i Aleksandra Gajl podjęły pionierską działalność na rzecz polskiego szkolnictwa i otworzyły w Radomiu 3-klasową prywatną szkołę żeńską z programem 3-letniego gimnazjum. Szkoła ta przekształcana była wielokrotnie, stając się w okresie dwudziestolecia międzywojennego placówką o nazwie Zakłady Naukowe Żeńskie Marii Gajl w Radomiu. W roku szkolnym 1965/1966 powołano III Liceum Ogólnokształcące im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu, które jest spadkobiercą i kontynuatorem tradycji znanej "Gajlówki".
W roku 2026 nasze liceum będzie zatem obchodziło jubileusz 120-lecia istnienia. W związku ze zbliżającym się wydarzeniem już teraz czynimy starania, by przygotować na tę okoliczność wystawę jubileuszową.
Poszukujemy pamiątek i gromadzimy je zarówno po dawnych Zakładach Naukowych Żeńskich Marii Gajl, jak i po III Liceum Ogólnokształcącym im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu. W związku z tym faktem zwracamy się z ogromną prośbą do członków szerokiej społeczności "Gajlówki" i "Czachowskiego" - Pracowników (byłych i obecnych), Absolwentów, Ich Członków Rodziny, Przyjaciół i Sympatyków naszej szkoły - o rozpowszechnianie informacji o prowadzonych przez nas działaniach oraz przekazywanie różnego rodzaju pamiątek po obu szkołach naszemu liceum.
Zwracamy się z prośbą o podarowanie nam zdjęć, dokumentów lub innych artefaktów związanych z naszą szkołą. Istnieje możliwość przekazania nam wykonanych współcześnie odbitek zdjęć lub skanów dokumentów. Rozumiemy, że poszczególne przedmioty mogą stanowić dla Państwa pamiątkę sentymentalną. W przypadku chęci przekazania nam przedmiotów prosimy o ich opis, np. kto znajduje się na zdjęciu, jakie wydarzenie zostało utrwalone, jakie to były lata itp.
Wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć prowadzone przez nas działania i finalnie współtworzyć wystawę jubileuszową, zapraszamy do kontaktu e-mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznego 509-440-746.
Osoby koordynujące gromadzenie pamiątek: nauczyciele bibliotekarze - p. Agnieszka Popiel i p. Katarzyna Witaszek.