Dyskryminacja – to pojęcie doskonale zna każdy z nas. Najprościej mówiąc, jest to złe traktowanie innych, bardzo często odnoszące się do spraw osobistych bądź tych, na które nie mamy wpływu. Jej temat nadal jest żywy i niezmiennie omawiany, pomimo starań wielu organizacji walczących z zachowaniami mającymi podłoże nienawiści w stosunku do drugiego człowieka. Na 1 marca przypada dzień Zero dla Dyskryminacji, które ustanowione zostało przez ONZ w 2014 roku. Zachęca nas ono do zwalczania przejawów stygmatyzacji ludzi i przypomina, iż każdy Polak jest chroniony w tym zakresie Konstytucją. Chciałybyśmy przedstawić kilka rodzajów dyskryminacji, popularne organizacje działające na korzyść ofiar pokrzywdzonych przez stygmatyzujących oraz sposoby, jak radzić sobie z sytuacjami, w których padamy ofiarą dyskryminacji lub widzimy kogoś, kogo dotyka ten problem.

Jako pierwszą omówimy pokrótce dyskryminację ze względu na status społeczny. Bardzo często możemy zauważyć, iż wiele osób zwraca ogromną uwagę przykładowo na to, ile mamy pieniędzy czy gdzie pracujemy. Według nas, jest to wręcz niedorzeczne, bo żadna praca nie hańbi i każdy daje z siebie w swoim życiu tyle, ile tylko może. Zdarzają się przypadki, w których to wysoko postawiona osoba potrafi spojrzeć na drugiego człowieka, znajdującego się niżej w hierarchii społecznej, z politowaniem, tylko dlatego, że nie jest na równym poziomie z nią. Pamiętajmy: każda posada jest ważna, a miłe spojrzenie i zrozumienie sytuacji innych jest zdecydowanie lepsze niż pogardliwy i lekceważący wzrok.

Kolejny rodzaj stygmatyzacji to ta ze względu na odmienny wygląd. Każdy z nas pragnie dobrze czuć się w swoim ciele. Już od najmłodszych lat poszukujemy swojego stylu, który naprawdę będzie nam odpowiadał. Jest to całkowicie normalne, szczególnie w młodym wieku, kiedy jesteśmy swoistymi odkrywcami i szukamy tego, co dla nas najlepsze. Niestety, nie każdy jest w stanie taką rzecz zrozumieć i w takich przypadkach dochodzi do dyskryminacji. Najczęściej możemy zobaczyć przykłady określonego zjawiska, gdy styl danej osoby rzuca się w oczy i jest kontrowersyjny. Zaczynają padać przykre słowa, których nie da się cofnąć, a osoby, które czuły się dobrze ze swoim wyglądem zamykają się w sobie, tym bardziej jeśli nie mają wysokiego poczucia wartości. Warto czasem zostawić swoją opinię dla siebie i nie stygmatyzować innych, nie tylko ze względu na styl, ale także na wzrost, wagę czy również choroby, na które nie można mieć wpływu, a jednak dużo zmieniają w naszej prezencji.

Warto także wspomnieć o dyskryminacji ze względu na odmienność religii. W tej kwestii możemy powiedzieć również o ateistach, czyli osobach niewierzących. Bez względu na to, czy wierzysz w Buddę, w Jezusa, w Mahometa, w innych bogów czy też nie wierzysz w nic, pogłębiaj to, co sam uważasz za właściwe, o ile można tu posłużyć się tym określeniem, ale przy tym zachowaj szacunek do innych. Jak myślisz, czym różnią się te konkretne wyznania? Dokładnie niczym szczególnym, gdyż każda z osób wierzących finalnie chce na różne sposoby dotrzeć do „swojego” Boga dokładnie tak jak ty. Na świecie wciąż mówi się o tym typie dyskryminacji prowadzącej do konfliktów, zarówno tych mniejszych, jak i tych na arenie międzynarodowej. Dlaczego? Ponieważ nie potrafimy zaakceptować faktu, iż każdy może mieć inny pogląd, inny stosunek do wiary. Nie pozwólmy poczuć się gorszym osobom, które pod tym względem się od nas różnią, dopuśćmy ich do siebie, gdyż często, oceniając przez pryzmat wiary, odrzucamy niezwykle wartościowych ludzi, zamykając się na to, co jest dla nas inne, nie zawsze gorsze, jak może się nam wydawać.

Na koniec zostawiłyśmy chyba najbardziej rozpowszechniony temat dyskryminacji płciowej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że odnosi się on do wielu aspektów życiowych, jednak my skupimy się na kilku wybranych. Wiele kobiet w społeczeństwie czuje się niedocenionych czy gorszych, gdyż od dawien dawna wmawiano im, że ich praca ma ograniczać się do wykonywania obowiązków domowych czy też opieki nad dzieckiem. W dzisiejszych czasach, kiedy kobiety walczą o swoje prawa, znacznie mniej jest takich przypadków, jednak mimo pseudotolerancji wciąż możemy usłyszeć „to nie jest dla ciebie, to praca fizyczna dla faceta, mężczyźni mają większe szanse osiągnąć sukces, tylko mężczyzna umie dobrze prowadzić auto”. Uważamy, że jest to demotywujące dla tych mniej odważnych kobiet, jednak każda z nas powinna znać swoją wartość i nie dać sobie wmówić, że czemuś nie sprostamy.

Odnosząc się wciąż do poprzedniego podpunktu, jeszcze jeden aspekt nasunął nam się na myśl. Mianowicie związki jednopłciowe. Szczególnie kontrowersyjnym tematem jest adopcja dziecka przez takie pary. Osobiście uważamy, że związek dwóch kochających się osób bez względu na płeć, który jest w stanie dać dziecku miłość i opiekę, jest jak najbardziej dobrą opcją. Każdy z nas na pewno na swojej życiowej ścieżce spotkał się z patologicznymi rodzinami, często też wielodzietnymi, w których dziecko nie było szczęśliwe i dobrze traktowane. Tak samo ośrodki domów dziecka. Dlaczego by nie sprawić, by dziecko miało jak najlepsze warunki do życia? Bo opiekowałyby się nimi osoby tej samej płci? Myślimy, że ta grupa osób, która jest wrogo nastawiona do tego typu rozwiązania, powinna wykazać się odrobiną empatii i otworzyć na takie możliwości.

Podsumowując, zdecydowana większość zachowań związanych z dyskryminacją ma negatywny wpływ na życie społeczne i postrzeganie innych osób. Naszym zdaniem to kwestia, która na przestrzeni czasu znacznie się zmienia, dlatego warto to kontynuować, by kiedyś w przyszłości całkowicie wyeliminować ten problem. Warto jednak gdzieś z tyłu głowy mieć świadomość, że jest on wciąż rozpowszechniany na mniejszą lub większą skalę. Pamiętajmy, że NIGDY nie jesteśmy w tej sytuacji sami. Jeśli nie chcecie zwracać się z takimi problemami do kogoś bliskiego, zachęcamy do poszukiwania pomocy w instytucjach zajmujących się pomocą poszkodowanym. W zależności od tego, z czym się zmagacie, możecie zwrócić się do różnych organizacji. Ich listę znajdziecie na stronie http://www.ptpa.org.pl/poradnik-antydyskryminacyjny/lista-organizacji/.

 

Julia Golus, kl. 3C

Kinga Kozieł, kl. 3C