Czy to biała, czarna, zielona czy czerwona, herbata jest jednym z najpopularniejszych ciepłych napojów. Wielu z nas nie wyobraża sobie wieczoru bez tego ciepłego naparu. 15 grudnia 2005 roku w New Delhi ustanowiono Dzień Herbaty.

Do rozgłosu tego napoju przyczyniły się nie tylko cudowny smak i aromatyczny zapach, ale także jego właściwości lecznicze. Czarna herbata ma w sobie flawonoidy, które spowalniają starzenie, wykorzystywana jest także jako okład na opuchnięte oczy lub podczas zapalenia spojówek. Zielona przyczynia się zaś do poprawy pamięci i zmniejsza ryzyko zachorowania na raka.

Ciekawe jest także to, że dość niedawno, prócz czterech najpopularniejszych rodzajów herbat, rynek zdominowała znana z wywoływania poczucia sytości i pobudzenia yerba mate oraz bezkofeinowa herbata z krzewu Rooibos, która jest dobra na bezsenność i układ odpornościowy.

Mimo iż jest to jeden napój, który każdy może zrobić w domu, każdy jego rodzaj ma specjalny sposób przygotowania. Chodzi tu o to, jak zaparzamy nasz napar. Najważniejsza jest temperatura wody i czas przygotowania napoju, jednak istnieją też oddzielne sposoby parzenia herbaty.

Najbardziej znany jest angielski sposób polegający na jednokrotnym wykorzystaniu liści herbaty i parzeniu ich w pojemnych porcelanowych naczyniach. Za pierwszym razem herbata jest mocna i możemy w pełni kosztować jej aromat.

Inną metodą jest gongfu cha. Ta tradycyjna technika chińska jest niemal tak ważna jak tamtejsze sztuki walki. Cała jej magia polega na parzeniu liści w małych czajnikach i wykorzystywaniu ich wielokrotnie. Każde ich kolejne zastosowanie sprawia, że napar różni się intensywnością smaku i zapachu, co sprawia, że za każdym razem kosztowanie napoju jest wyjątkowym doświadczeniem.

Wiele osób stawia na jeszcze bardziej oryginalny sposób, jakim jest przykładowo metoda indyjska. Herbata za każdym razem smakuje inaczej przez dodane do niej przyprawy, a także sporą ilość mleka. Za każdym razem ilość dodanych składników może być inna, co sprawia, że napój ciągle jest wyjątkowy, jednak osiągnięcie odpowiadającego nam smaku może być trudne.

Każdy ma inne upodobania, więc znalezienie odpowiadającej nam herbaty i sposobu jej zaparzania może być trudne, jednak grudniowy Dzień Herbaty można wykorzystać do testowania tego naparu. Może przypadnie wam do gustu herbata, o której nigdy nawet nie myśleliście?

 

Aleksandra Gruszka, kl. 1C