Artyści, o których uczymy się na lekcjach języka polskiego, których znamy z ich najpopularniejszych dzieł, stają się dla nas postaciami, o których wiemy niewiele – imię, nazwisko, data urodzenia i śmierci, pojedyncze fakty z życia, tytuły dzieł – przeważnie na poznanie tylu elementów życia artysty pozwalają nam noty biograficzne w książkach i podręcznikach czy opowieści nauczycieli. Niewiele osób bardziej zagłębia się w ich życiorysy, mimo iż niejednokrotnie czytanie informacji o tych ludziach jest niemal tak samo dobrą (a czasami nawet lepszą) rozrywką, co czytanie czy oglądanie ich dzieł.

Vincent van Gogh – Prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych artystów, którego wiele osób uważa za wybitnego malarza. Wraz z premierą filmu „Mój Vincent” wiele osób bardziej zainteresowało się jego osobą. Mężczyzna cierpiący na liczne zaburzenia psychiczne, które ostatecznie doprowadziły do jego samobójstwa, miał tendencje do popadania w nałogi. Prawdopodobnie najbardziej nadużywanym przez niego trunkiem był absynt – czyli ziołowy napój alkoholowy zawierający substancje silnie halucynogenne, które powodowały między innymi psychozę. Artysta po kolejnym nadużyciu wspomnianego wcześniej trunku popadł w kolejny atak, który spowodował, że mężczyzna zaczął zjadać farbę z własnych obrazów, gdyż (silnie trująca) terpentyna, której używa się do malowania farbami olejnymi, zawierała wspomniane wcześniej halucynogenne substancje.

Konstanty Ildefons Gałczyński – czyli polski poeta znany między innymi z „Teatrzyku Zielona Gęś”, miniatur dramatycznych pełnych groteski i absurdalnego humoru, jest naprawdę ciekawą postacią. Gałczyński (jak wielu artystów) nie stronił od alkoholu, jednocześnie wyznając zasadę „nieważne, co mówią, ważne, żeby mówili”, co było przyczyną licznych niezwykłych sytuacji. Mimo mnogości ciekawych, absurdalnych sytuacji, należy wspomnieć przede wszystkim o jego ulubionym miejscu do organizowania wraz z przyjaciółmi wielogodzinnych, a nawet wielodniowych libacji alkoholowych, był to cmentarz, a dokładniej otwarty grobowiec, w którym mężczyźni pili i głośno śpiewali, nie robiąc sobie nic z próśb obsługi cmentarza.

Ernest Hemingway – znany zapewne wszystkim uczniom autor utworu „Stary człowiek i morze”, który w swoich tekstach ukazywał pogląd, według którego człowiek powinien być silny i niezdany na niczyją łaskę. Ostatecznie, sam ze strachu przed byciem starym i słabym popełnił samobójstwo, nie miał łatwego dzieciństwa. Jego mama cierpiała prawdopodobnie na pewnego rodzaju zaburzenie psychiczne, które objawiło się po narodzinach Hemingwaya. Kobieta marząca o tym, aby jej drugie dziecko, podobnie jak pierwsze, było dziewczynką, przebierała swojego syna w sukienki i udawała, iż ten jest dziewczynką. W tym samym czasie ojciec artysty zamiast pomóc synowi, sam uciekał z domu na polowania, o co chłopiec miał wielki żal.

Stanisław Ignacy Witkiewicz „Witkacy” – polski malarz, pisarz i filozof, który jednocześnie jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w polskiej kulturze. Witkacy poza nadużywaniem alkoholu miał słabość do wszelkiego rodzaju narkotyków. Na licznych namalowanych przez niego portretach, poza jego podpisem, można dostrzec namalowane obok litery, których obecność początkowo wydawała się nie mieć sensu, jak się jednak okazało, artysta w ten sposób oznaczał, pod wpływem jakiej substancji był podczas malowania danego obrazu. Poza tym Witkiewicz pod nadzorem lekarzy zażywał różne narkotyki i opisywał, jak się czuje i w jaki sposób zmienia się jego odbieranie rzeczywistości. W ten sposób powstała książka „Narkotyki”. Ludzie z oczywistych względów oskarżali Witkacego o narkomanię, ten jednak negował te plotki, mówiąc, że to prawda, że bierze dużo, często i różnorodnie, ale nie uważał się za narkomana, gdyż za każdym razem, kiedy zażywał narkotyki, nie był trzeźwy, a nie należy brać na poważnie czegoś, co ktoś robi pod wpływem alkoholu.

      

Artyści to nie tylko geniusze, dzieła, nieśmiertelne fenomeny kulturowe, ale i zwykli ludzie posiadający swoje uzależnienia, choroby i ułomności, które miały wpływ na ich sztukę, a co za tym idzie niejednokrotnie na całą kulturę, o czym wielu ludzi nie ma pojęcia. Poznawanie artystów od tej bardziej ludzkiej strony sprawia, że jesteśmy w stanie zupełnie inaczej spojrzeć na tych „nudnych” ludzi i na ich światopogląd, a to umożliwia zrozumienie współczesnych twórców kultury i ich różne punkty widzenia.

 

Marianna Hoffman, kl. 1A

 

Źródła tekstu:

- „Alkohol i muzy. Wódka w życiu polskich artystów” – Sławomir Koper
- „Van Gogh życie” – Steven Naifeh
- https://www.empik.com/empikultura/7-zaskakujacych-faktow-na-temat-ernesta-hemingwaya,17107,a

Źródło zdjęć:

- https://unsplash.com/