19 marca 2025 roku w naszym liceum odbyły się prelekcje dotyczące roli kobiet i znaczenia ich aktywności w historii Polski, zarówno w czasach walk narodowowyzwoleńczych, jak i w czasach pokoju w ramach kształtowania życia politycznego, społecznego, kulturalnego i edukacyjnego.
Wykłady dla uczniów naszego liceum wygłosili: p. Adam Szabelak z Radomskiej Inicjatywy Młodzieżowej oraz p. Michał Adamczyk z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Przedstawili oni sylwetki wybitnych radomianek, które odznaczyły się godną naśladowania postawą patriotyczną. Wśród zaprezentowanych osób znalazły się kobiety bezpośrednio związane z historią naszego liceum. Wystawa prezentuje bowiem sylwetkę Marii Gajl, założycielki Zakładów Naukowych Żeńskich Marii Gajl, czyli tak zwanej „Gajlówki”, która jest fundamentem dzisiejszego III Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu. Dzięki wystawie można również dowiedzieć się wielu faktów z życia znanych absolwentek „Gajlówki” – Teresy Grodzińskiej, która została odznaczona krzyżem Virtuti Militari oraz Lucyny Wojtalskiej odznaczonej między innymi Medalem Niepodległości i Brązowym Krzyżem Zasługi. Na wystawie zaprezentowane zostały także inne radomskie patriotki: dzielna radomianka, Maria Kelles-Krauz, Stanisława Wroncka, Wanda Malczewska i Stefania Perzanowska. Prelekcje przybliżyły uczniom naszej szkoły także organizacje kobiece działające w czasie II Rzeczypospolitej, np. Ochotniczą Legię Kobiet, Ligę Kobiet Polskich oraz Narodową Organizację Kobiet.
Po wygłoszonych prelekcjach uczniowie obejrzeli poszczególne plansze wystawy. Jesteśmy przekonani, że ta nowoczesna lekcja historii lokalnej, stricte dotyczącej naszego miasta i naszej szkoły, na długo pozostanie w pamięci uczestników tego wydarzenia.
Organizatorami prelekcji i prezentacji wystawy w III Liceum w Radomiu byli nauczyciele bibliotekarze: p. Agnieszka Popiel i p. Katarzyna Witaszek.
Więcej zdjęć z tego wydarzenia można obejrzeć w dziale Galeria. - TUTAJ