Czytanie dla wielu osób jest doskonałą formą relaksu. Każdy czytelnik ma jednak inne gusta i szuka czegoś innego niż pozostali. Warto jednak pamiętać, że za każdą z tych wspaniałych historii, które czytamy, stoi konkretna osoba. To właśnie dzięki pisarzom setki odbiorców każdego dnia może cieszyć się czasem spędzonym z ulubionymi bohaterami i ich przygodami. Dlatego w 1984 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy ustanowiło 3 marca jako Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek.
Prace wielu autorów opierają się na ich osobistych przeżyciach i doświadczeniach. Zdarza się również, że z początku pisanie jest dla nich zwyczajną formą odpoczynku i zabawą, a dopiero z czasem dostrzegają to, jak wielkie są ich umiejętności i decydują się na wydanie powieści. Uważam, że wypoczynek ten jest nie tylko doskonałym sposobem na artystyczne wyrażenie siebie, ale także może się okazać idealną formą terapii. Tworzenie własnych tekstów w postaci wpisów do pamiętnika, wierszy czy też własnych historii pozwala pozbyć się kotłujących w głowie myśli.
Pisanie umożliwia także samorozwój. Warto zaznaczyć, że jeśli mamy ochotę przeczytać daną historię, która niestety jeszcze nie powstała, może być to znak, że to właśnie my mamy być jej pomysłodawcami i autorami. Czy do pisania potrzebny jest wielki talent? Uważam, że nie, ponieważ dział literatury, jak i wszystko inne, ciągle się rozwija, a my sami z każdym dniem stajemy się nową wersją siebie – zwracamy uwagę na inne szczegóły, zbieramy nowe doświadczenia i dorastamy. To, co moim zdaniem jest szczególnie ważne w rozpoczęciu swojej drogi pisarskiej, to odwaga i wiara w siebie oraz w to, że możemy dojść do ogromnego sukcesu, nawet jeśli nasze dzieła z początku nie są idealne bądź inni w nas wątpią.
Gorąco zachęcam do wypróbowania swoich sił w pisaniu – być może ktoś z Was okaże się w tym naprawdę dobry lub uzna to za świetny sposób radzenia sobie z przytłaczającymi go problemami! Jeśli ktoś z Was chciałby również podzielić się swoimi pracami z innymi uczniami naszej szkoły, zachęcam do współtworzenia gazetki „CzachPress”. Pamiętajcie, że jeśli nie macie odwagi na udostępnienie swoich tekstów, podpisując się imieniem i nazwiskiem, możecie tworzyć pod pseudonimem!
Arletta Słomka, kl. 1A
Źródła zdjęć:
https://www.parkersklep.com/blog/Aktualnosci/co-tracimy-gdy-zanika-pisanie-odreczne
http://hobby-dla-faceta.pl/wp-content/uploads/2014/05/napisz-sobie-ksiazke.jpg