W poprzednim artykule przedstawiłam kilka roślin cechujących się pięknym wyglądem oraz prostą uprawą. Dziś chciałabym przedstawić wam bardziej nietuzinkowe gatunki, których specyfika przyciąga uwagę.
Żywe kamienie
Potoczne określenie, jakim przywykło się nazywać rośliny z rodzaju Lithops, zawsze szokuje nowicjuszy w dziedzinie uprawy kwiatków. Kamienie Lithops to niedużych rozmiarów sukulenty o nieregularnym kształcie i bardzo zróżnicowanym ubarwieniu. Wspaniałe wzory są tak naprawdę rodzajem mimikry, czyli zjawiska, w którym roślina upodabnia się do otoczenia w celu ochrony. Aby lepiej zobrazować cudowny wygląd tych roślin, zachęcam do przyjrzenia się zdjęciu, jakie przygotowałam.
Rośliny mięsożerne
Rośliny mięsożerne, czyli owadożerne, zostały upowszechnione poprzez występowanie w filmach czy grach komputerowych, dlatego myślę, że większość z was ma już w głowie zarys tego, jak te rośliny wyglądają. Najpopularniejszą z nich jest muchołówka amerykańska, która z zewnątrz jest jasnozielona, natomiast w środku „pułapki” jest czerwona. Przystosowana jest do fotosyntezy, ale również łapania drobnych owadów w swoje rozety. Zakończone drobnymi haczykami uniemożliwiają wydostanie się ofiarom z objęć rośliny, dzięki czemu ta może przejść do ich trawienia.
Mimoza wstydliwa
Jest to, według mnie, jedna z najbardziej uroczych roślin – zaczynając od nazwy (Czułek wstydliwy), po sam wygląd i zachowanie liści. Reagują one na dotyk – w odpowiedzi na niego listki składają się wierzchnimi warstwami do siebie, co przypomina zawstydzenie, takie jak u ludzi. Oczywiście roślina nie ma uczuć, więc jest to tylko pewien mechanizm, aczkolwiek mimo to mimoza ma wielu zwolenników. Jest to roślina, którą często uprawia się w Polsce, dlatego część z was mogła się już kiedyś z nią spotkać, jeśli jednak nie, to bardzo łatwo dostępne są jej nasiona.
Oplątwa
Oplątwy są roślinami, które naprawdę trudno „zabić”. Nie są to też rośliny doniczkowe, ponieważ takowa nie jest im potrzebna do życia. Właściwie nie potrzebują one ziemi, a jeśli chodzi o wodę, to można jej ją dostarczyć raz na dwa miesiące, a ta wciąż pozostanie w dobrej kondycji. Oplątwa to roślina powietrzna – wszystko, czego potrzebuje, wychwytuje z powietrza. Jeśli wykształci korzenie, to tylko po to, aby przymocować się do miejsca, w którym żyje. Czy nie jest to idealna roślina dla zapominalskich?
Na sam koniec dodam, że wszystkie rośliny, które opisałam, są powszechnie dostępne w sprzedaży (np. muchołówka często pojawia się w Biedronce), dlatego możecie urozmaicić swoje pokoje naprawdę nietuzinkowymi okazami, do czego oczywiście bardzo zachęcam.
Inga Wróbel, kl. 3B