Patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar. Taką definicję możemy przeczytać w internecie, szukając tego hasła. W dzisiejszych czasach nie musimy ginąć za ojczyznę w starciach z wrogimi najeźdźcami. Czy to oznacza, że nie można być już prawdziwym patriotą? Bynajmniej!

 Dla mnie osobiście jest to przede wszystkim duma z własnego pochodzenia. Cieszę się, że jestem Polakiem i żyję w kraju, gdzie mieszkali moi przodkowie. Nie jest to kraj idealny, bo takie nie istnieją. Jest za to mój. Prawdziwy patriota chce dbać o swój kraj, jak tylko może, nawet w tak błahy sposób, jak dbanie o środowisko. Taka osoba nie chce wyjeżdżać do pracy za granicę, bo „tam jest łatwiej” albo „tam się lepiej żyje”. Dlatego ja chcę tu pracować i tu mieszkać. Bycie patriotą to także obowiązek znania swojej przeszłości, pamiętania o świętach narodowych, a także pielęgnowania ojczystego języka. W dzisiejszych czasach następuje coraz większe upraszczanie języka oraz zastępowanie polskich słów obcymi. Dlatego uważam, że powinniśmy dbać o nasz język ojczysty. Kolejnym przykładem patriotyzmu może być kupowanie polskich produktów od krajowych producentów. Czasy „dobre, bo zagraniczne” już dawno minęły. Coraz częściej produkty z zagranicy są gorszej jakości, bo robi się je masowo i po najtańszych kosztach. Polskie produkty za to zazwyczaj są droższe, ale dużo lepszej jakości i staranniej wykonane. Ponadto, pieniądz zostaje w kraju, a nie jest transportowany za granicę.

Patriotyzm dla mnie to nie tylko walka fizyczna za ojczyznę. To także dbanie o nią, o jej kulturę i obywateli. Tak naprawdę to my jesteśmy naszą ojczyzną.

 

Adrian Wróbel, kl. 2B