Całe Panem wrze przed wybuchem rebelii wobec Kapitolu. Emocje wśród buntowników sięgają zenitu. Czy to samo można powiedzieć o wieńczącej sagę „Igrzysk śmierci” odsłonie filmu?

Każdy konflikt ma swoich bohaterów, wyłonieni zostają nowi przywódcy, nowe twarze, symbole rebelii. Czasami czyny bohaterskie zawdzięczamy zbiorowości, a czasem wysławiamy jednostkę. Czy zastanawialiście się kiedyś, czy mamy wybór w kwestii własnej legendy? Czy uważasz, że byłbyś w stanie poświęcić się dla zbiorowości?

W przypadku bohaterki sagi pt. „Igrzyska śmierci” to nie miało znaczenia. Nie zastanawiała się, co znaczy poświęcenie. Młoda dziewczyna, która tak wiele straciła, pragnęła sprawiedliwości. Nie prosiła o wywyższenie. Sława nie była jej celem, lecz jeśli to miało być kluczem do celu, jakim było wybawienie narodu spod okrutnych rządów tyrana, zgodziła się poprowadzić rebeliantów ku zwycięstwu. Z tego właśnie powodu "Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 2” jest widowiskiem wyjątkowym. Kwestia ceny bohaterstwa nie tylko została przez twórców podjęta, ale stała się wręcz tematem przewodnim. Istotniejszym nawet od formy i widowiskowego rozmachu! Potrzeba olbrzymiej odwagi i wiary w to, co chce się przekazać.

W filmie „Kosogłos. Część 1” Katniss stała się propagandowym narzędziem. Żywą bronią, której siła drzemie w wizerunku i tym, że urosła do rangi symbolu. W kontynuacji bohaterka jest w dalszym ciągu wykorzystywana przez prezydent Dystryktu 13 – Almę Coin – jako twarz rewolucji. Dziewczyna ma jednak dość biernego udziału w bieżących wydarzeniach. "Kosogłos. Część 2" jest właśnie zapisem desperackiej, momentami beznadziejnej walki o samostanowienie, o własne "Ja". Katniss postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Role musiały się odwrócić. Pragnęła osobistej misji zgładzenia tyrana i obalenia jego rządów.

Film ten przedstawia dziewczynę, która właściwie traci wszystko, co cenne w życiu każdego człowieka, lecz podnosi się z upadku i walczy o to, co jej pozostało. Walczy o wolność i wyzwolenie. Suzanne Collins stworzyła niezwykle silną postać. Pokazała, że nawet w najprostszych, najbiedniejszych ludziach kryje się siła i wola walki. To dzieło staje się nauką, że jeśli czegoś pragniesz, nigdy się nie poddawaj. Collins nie zapomniała umieścić w utworze wątków miłosnych. Katniss jest młodą zagubioną dziewczyną, której serce podzielone jest pomiędzy dwóch chłopców. Gale jest jej bratnią duszą od dziecka, zawsze się nią opiekował, właściwie to opiekowali się sobą nawzajem, ale czy to znaczy że całkowicie ofiarowała mu swe serce? Gdy patrzyła na Peetę, jej serce biło znacznie szybciej. Gdy był przetrzymywany i torturowany w Kapitolu, zrobiła wszystko, aby go odzyskać, ale gdyby Gale był na jego miejscu postąpiłaby inaczej? Kochała ich obydwu, ale który był tym jedynym?

Sprawdźcie sami!

 

 

(Informacje zaczerpnięte z Onet Film oraz FilmWeb)

 Pozdrawiam.

Daria Syta, kl. 2A

 

Źródło zdjęć:

http://naekranie.pl/aktualnosci/igrzyska-smierci-kosoglos-czesc-2-jennifer-lawrence-na-nowych-plakatach-723435
http://www.planeta.fm/Polecamy/Newsy/Mamy-zwiastun-Igrzyska-smierci-Kosoglos.-Czesc-2-.-Zobacz