Ein feuriger Engel
Gdy dzień pochmurny obnaży kontury,
Kiedy wreszcie rozkruszą się obojga nas mury,
Kiedy światło wyjdzie z pozornej ciemności,
To będzie moment, istnej żywości.
Upadł, ponieważ był upadłym aniołem. Upadł, bo gleba go wzywała i przyciągała do siebie. Matka natura za wszelką cenę pragnęła, aby ta jego cera koloru ziemistego ziemią się stała na zawsze, a trawa przykryła tę wstydliwą tajemnicę jego pijanego ciała. Prawdopodobnie ludzie już od dawna po nim deptali. Myślał, że będzie upadać wieczność, lecz leciał tylko chwilę, jak posąg spadający z piedestału w kościele. W końcu spadł, rozbijając się na głowie swojemu synkowi, żonie, matce i wszystkim dobrym ludziom, którzy z miłości upominali go życzliwie, gdy pijany wchodził na podwyższenie.
Gdy już tak leżał, nikt nie pomógł mu wstać. Ludzie śpieszyli do swoich domów, by w ukryciu kontynuować rozkład swojej duszy. Brzydzili się wielce takim roztrzaskanym, już nawet nie aniołem, już nawet nie człowiekiem. Ludzie. Bo człowiekiem jest się tylko wtedy, gdy się stoi prosto. Gdy leżysz, jesteś błotem.
Międzynarodowy Dzień Szczęścia (w języku angielskim International Day of Happiness) został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dnia 28 czerwca 2012 roku. Na obchody wybrano dzień 20 marca, który również jest pierwszym dniem wiosny.
Ustanowienie Dnia Szczęścia związane jest z dyplomatyczną kampanią himalajskiego królestwa Bhutanu, które już od 1972 roku stosuje wskaźnik szczęścia narodowego. Rezolucja stwierdza, że „dążenie do szczęścia jest podstawowym celem człowieka”. Od 2012 roku ONZ rokrocznie sporządza raport poziomu szczęścia ludności poszczególnych krajów. W 2018 roku Polska znajdowała się na 42. miejscu. Najszczęśliwszymi czują się mieszkańcy Finlandii. W niektórych krajach z okazji tego święta organizowane są parady i akcje mające na celu uszczęśliwianie innych. W Polsce obchody tego dnia nie są tak popularne, zazwyczaj obchodzone są w szkołach.
Ziemia jest nazywana niebieską planetą ze względu na morza i oceany, które zajmują aż 3/4 powierzchni naszego globu. Jednak jest to woda słona, wody, która jest przeznaczona do spożycia, znajduje się jedynie 3%, z czego ponad połowa uwięziona jest w lodowcach. Oznacza to, że ludziom przysługuje do spożycia jedynie 1% ogółu wodnych zasobów świata.
Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 1922 roku. Ma on na celu przypominać o nieodnawialnych zasobach wody, które się kończą, ale także o niedoborze wody w krajach biednych i o złych warunkach klimatycznych.
Na dzień 24 marca przypada polskie święto państwowe poświęcone upamiętnieniu Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Podczas niemieckiej okupacji śmierć poniosło ok. 1000 Polaków niosących pomoc polskim Żydom. Święto to jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy, okazując współczucie i miłosierdzie, pomagali Żydom mordowanym przez niemieckich oprawców. Pomoc udzielana przez Polaków, mimo zagrożenia śmierci, przyjmowała również charakter instytucjonalny, m. in. była to działalność Rady Pomocy Żydom ,,Żegota”, która była tajną organizacją współpracującą z polskimi władzami.
Strona 1 z 3
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- Następny artykuł
- koniec