Pierwsze obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego odbyły się 10 października 1992 roku. Głównym celem tego święta jest poszerzanie wiedzy na temat zaburzeń psychicznych oraz emocjonalnych, jak również pomoc osobom z takimi problemami.
Zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne. Nieleczona choroba psychiczna to duży problem dla pacjenta i osób z jego otoczenia. Lekceważenie zdrowia psychicznego jest skutkiem tego, że wielu pacjentów potrzebujących leczenia nie dostaje takowej pomocy.
Kontrola zdrowia psychicznego to przede wszystkim wzmacnianie pozytywnych uczuć, a zmniejszanie tych drugich – pogarszających samopoczucie.
Oto przykłady działań, dzięki którym można zadbać o swoje zdrowie:
1. Jedz i nawadniaj się prawidłowo
Życie na samych przekąskach i napojach energetycznych może wydawać się ,,fajne”. Natomiast w rzeczywistości to bardzo niezdrowe. Powinniśmy więc unikać tłustego jedzenia, ograniczyć sól, zamieniać cukier na naturalny miód, jeść warzywa i owoce oraz pić co najmniej 2 litry wody dziennie.
2. Śpij wystarczającą liczbę godzin
Dzienne zapotrzebowanie na sen to 7-8 godzin. Dzięki temu będziesz budził się wypoczęty, z nową chęcią do życia. :D
3. Umyj zęby
Jeśli nie masz siły na zrobienie tego, możesz po prostu wypłukać usta płynem do płukania jamy ustnej. Zadziała to mniej więcej w taki sam sposób, co mycie zębów.
4. Wyjdź na zewnątrz lub wywietrz mieszkanie / pokój
Mózg potrzebuje tlenu, by móc prawidłowo funkcjonować.
5. Zrób przerwę od mediów społecznościowych
Patrzenie bez przerwy w ekran nie jest dla nas szczególnie zdrowe.
6. Dbaj o swoje zdrowie fizyczne
Na przykład biegając lub sprzątając pokój. Takie niewielkie rzeczy mają znaczenie i mogą pomóc.
7. Bądź miły dla samego siebie
Jeśli nie dajesz rady lub masz gorszy okres w swoim życiu, staraj się tym bardzo nie przejmować. Na pewno uda Ci się!
8. Rób przerwy, kiedy ich potrzebujesz
Każdy z nas musi robić przerwy. Bez nich bylibyśmy przemęczeni i przypominali wiecznie pracujące roboty!
9. Nie wstydź się prosić o pomoc
Możemy zrobić wiele rzeczy, ale nikt nie jest w stanie sam poradzić sobie z wszystkim. Pytanie o pomoc jest ważne i nie powinno być to powodem do wstydu.
10. Porozmawiaj z przyjaciółmi
Niby banalnie proste, a jednak wciąż pomocne. Aczkolwiek jeśli nie masz z kim porozmawiać o swoim problemie, możesz zerknąć poniżej, a tam są numery, pod które możesz zadzwonić.
Telefony, które mogą pomóc osobom w kryzysie:
- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111 jest czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Połączenie jest bezpłatne.
- Telefon Zaufania dla Dorosłych – 116 123 jest darmowy i czynny całodobowo.
- Antydepresyjny Telefon - (22) 594 91 00 czynny w każdą środę i czwartek od 17.00 do 19.00. Koszt połączenia według taryfy operatora.
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 121 212 jest bezpłatny i czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.15 do 20.00.
- Bezpłatna Linia Wsparcia dla Osób po Stracie Bliskich Fundacji Nagle Sami – 800 108 108 jest bezpłatny i czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00 – 20:00.
- Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – 800 120 002 jest to telefon bezpłatny, czynny przez całą dobę.
Istnieje naprawdę wiele chorób czy zaburzeń psychicznych i każde z nich jest poważne. Jednakże nie wolno się samemu diagnozować. Jeśli dostrzeżemy u siebie objawy danej choroby, należy skierować się do odpowiedniego specjalisty. Pamiętajcie, że nie jesteście sami ze swoimi kłopotami i znajdą się osoby, które mogą Wam pomóc. Wystarczy o tym powiedzieć.
Daria Makowska, kl. 1C
Źródło zdjęcia:
https://images.unsplash.com/photo-1509909756405-be0199881695?ixlib=rb-1.2.1&ixid=MnwxMjA3fDB8MHxwaG90by1wYWdlfHx8fGVufDB8fHx8&auto=format&fit=crop&w=870&q=80