Każdy, a przynajmniej większość z nas, ma swojego pupila, jednak nie każdy wie, że on również ma swój dzień. 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Został on ustanowiony 1931 roku we Florencji i obchodzony jest do dziś, cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Głównym jego celem jest zwrócenie uwagi na tragiczne oraz coraz szybsze wymieranie pewnych gatunków zwierząt.
Ustanawiając to święto, chciano zwrócić uwagę na tragiczny los tysięcy zwierząt, które nie mają warunków do prawidłowego funkcjonowania czy rozmnażania. W przeciągu 150 lat tempo wymierania wzrosło aż czterokrotnie. Są to szokujące informacje, które już wystarczająco powinny zaniepokoić ludzi. Pomimo XXI w., dalej wielu ludzi traktuje te niewinne istoty jako rzeczy materialne lub nawet gorzej.
Oczywiście, można wymienić też wiele zalet tego „święta”. Właśnie ze względu na ten dzień jest organizowanych wiele wydarzeń edukacyjnych, dni otwartych schronisk, imprez związanych z adopcją zwierząt, a w wielu kościołach tego dnia odbywają się błogosławieństwa zwierząt.
4 października to również święto Franciszka z Asyżu – patrona ekologii i zwierząt. Uważał on, że „natura jest zwierciadłem Boga”. Wierzył, że ludzie są zobowiązani do ochrony przyrody. Wszystkie żywe istoty nazywał swoimi braćmi. Powszechne jest przekonanie, że potrafił rozmawiać ze zwierzętami, dlatego w wielu dziełach literackich jest przedstawiany w otoczeniu zwierząt.
Dawniej zwierzęta były traktowane jako siła robocza i główne źródło pożywienia. Z czasem, w procesie udomowienia, doszło do wytworzenia silnych więzi między człowiekiem a zwierzętami, które akceptują swoich właścicieli oraz potrafią wyczuć ich smutek, złość czy radość. Warto dodać, że posiadanie zwierzęcia redukuje stres, zapobiega samotności, zmniejsza ryzyko depresji oraz daje poczucie bezpieczeństwa. Udowodniono również, że dorastanie dzieci z pupilami zwiększa poziom empatii, współczucia, uczy odpowiedzialności i samodzielności. Duża część społeczeństwa traktuje swojego pupila jako przyjaciela czy członka rodziny. Dlatego, jak widać, pełnią one bardzo istotną rolę w życiu człowieka.
Julia Opiłowska, kl. 1E
Źródła:
https://www.edziecko.pl/rodzice/7,79361,26361418,swiatowy-dzien-zwierzat-co-wiesz-o-swiecie-obchodzonym-4-pazdziernika.html
https://pupilkarma.pl/blog/swiatowy-dzien-zwierzat-potrzebujemy-sie-nawzajem/
https://esthima.pl/dlaczego-wiez-ktora-tworzymy-ze-zwierzetami-jest-tak-wyjatkowa/