Salvador Dalí to jeden z najpopularniejszych artystów XX wieku. Malarz znany jest nie tylko ze swojej wyjątkowej twórczości, ekscentrycznego podejścia do pozornie zwyczajnych rzeczy, ale i dość charakterystycznego wyglądu, który sprawił, że m. in. maski z jego podobizną stały się popkulturowym hitem ostatnich lat w związku z falą popularności serialu „La casa de papel”.

Artysta od najmłodszych lat ukazywał swój niezaprzeczalny talent artystyczny, który rozwijał dzięki lekcjom rysunku. Jednocześnie był on świadomy swoich umiejętności, a wręcz można powiedzieć, że z niemal całkowitym brakiem krytycyzmu podchodził do swoich prac i swojej osoby. On sam napisał: „W wieku 6 lat chciałem zostać kucharką. Gdy miałem 7 – Napoleonem. Odtąd moja ambicja nie przestawała rosnąć, podobnie jak moja mania wielkości.”. Sprawiło to, że pomimo wspomnianego wcześniej talentu, dwukrotnie został wydalony z madryckiej Królewskiej Akademii Sztuk, nie stanęło mu to jednak na drodze dalszego rozwoju.

Z pewnością postać Salvadora przede wszystkim kojarzona jest z obrazami, tworzonymi zgodnie z nurtem surrealizmu, takimi jak „Trwałość pamięci”, „Płonąca żyrafa” czy „Metamorfoza Narcyza”. Niewątpliwie wyróżniał Salvadora Dali doskonały malarski warsztat, precyzja oraz szczegółowość prac. Podstawą jego twórczości było „ja” odkrywane przez sny i marzenia, ukazywanie własnych obsesji i paranoi. Choć wydawać by się mogło, że artysta, tworząc tak osobistą sztukę, powinien być w pełni świadomy, co dokładnie oznaczają jego obrazy, to nie zawsze tak było. Sam Dali, pomimo iż uwielbiał opowiadać o genezie i znaczeniu wielu swoich dzieł, nie zawsze od razu był w stanie powiedzieć, co dokładnie chciał przekazać. Według artysty, jednak w żaden sposób nie przynosiło to ujmy jego obrazom i absolutnie nie sprawiało, że były one pozbawione sensu.

Dali tworzył nie tylko obrazy, które miały stanowić odzwierciedlenie tego, co siedzi w jego głowie, lecz podejmował się także zleceń czysto komercyjnych. Zawiązał współpracę z wieloma znaczącymi markami i osobistościami, np. Coco Chanel. Jednak niewiele osób wie, że logo bardzo popularnej hiszpańskiej firmy produkującej słodycze Chupa Chups, które możemy dostrzec do dzisiaj, również jest wynikiem współpracy wspomnianej marki z surrealistą.

Salvador Dali przeżył też dość krótki co prawda, ale niewątpliwie wart uwagi epizod filmowy związany z animacją. Wraz z Johnem Henchem rozpoczął pracę nad filmem animowanym zatytułowanym „Destino”. Byli oni jednak zmuszeni porzucić pracę nad projektem ze względu na brak finansów. Stworzone przez artystę szkice jednak nie poszły na marne, zostały wykorzystane po wielu latach przez Roya E. Disneya do stworzenia krótkometrażowego filmu o baletnicy podróżującej przez surrealistyczną przestrzeń.

Spod ręki artysty wyszło też kilka książek, głównie autobiograficznych, z których można dowiedzieć się naprawdę wiele na temat życia samego artysty, ale i pojmowania przez niego świata i sztuki, co niewątpliwie potrafi całkowicie wpłynąć na odbiór jego dzieł. Współtworzył też powstanie pewnej książki kulinarnej, którą dopełnił niesztampowymi ilustracjami. Miały one przedstawiać opisane dania, są jednak bardziej mini surrealistycznymi dziełami, jedynie ze względu na przedstawione elementy nawiązującymi do składników potraw.

Twórczość artysty była więc bardzo różnorodna i zdecydowanie jest godna zainteresowania, choć wywołuje często skrajne emocje.

 

Marianna Hoffman, kl. 3A

 

Animacja „Destino”: https://www.youtube.com/watch?v=y_TlaxmOKqs&t=27s

Źródła:

- „Dziennik geniusza” – Salvador Dali
- „Moje sekretne życie” – Salvador Dali
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Salvador_Dal%C3%AD

Grafika:

- unsplash