Ludzkie ciało to bez wątpienia najwspanialszy twór natury. Każdy ruch, każdy oddech, każda myśl jest skutkiem wielu skomplikowanych procesów, które decydują o tym, kim jesteśmy. Pomimo iż cały nasz organizm jest niesamowicie intrygujący, to jest jeden narząd, który zasługuje na szczególną uwagę. Narząd, który tak samo dziś, jak i 2 tysiące lat temu, fascynuje najwybitniejszych myślicieli tego świata. Mowa oczywiście o sercu.

Serce, po łacinie cor, jest narządem położonym w centralnej części klatki piersiowej. Jego wielkość jest mniej więcej taka, jak wielkość zaciśniętej pięści człowieka. Funkcja tej enigmatycznej arterii jest dziś dobrze znana praktycznie każdemu. Odpowiada ona za pompowanie krwi i tym samym rozprowadzanie jej po całym organizmie. Ponieważ serce pełni tak ważną funkcję, zostało wyposażone w szereg przystosowań, które czynią je jeszcze bardziej wyjątkowym.

Narząd ten zbudowany jest z tkanki poprzecznie prążkowanej, która jak można się domyśleć, występuje tylko w sercu. Co ciekawe, teoretycznie organ ten jest tak wytrzymały, że mógłby pracować nawet przez 150 lat. Niestety, ze względu na różne czynniki takie jak stres, zła dieta itp. czas ten zostaje drastycznie skrócony. Serce jako jedyna arteria w naszym organizmie nigdy nie „odpoczywa” i pracuje nieprzerwanie od chwili ukształtowania, jeszcze w łonie matki, aż do śmierci. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest fakt, iż mięsień sercowy poruszany jest przez impuls elektryczny, który sam wytwarza. Oznacza to, że nie jest uzależniony od impulsów powstających w mózgu. Ponadto, podczas ciąży to serce (ok. 4 tydzień) zaczyna kształtować się szybciej od mózgu (między 6 a 7 tygodniem).

Pomimo iż serce, wbrew powszechnej opinii, nie odpowiada za okazywanie uczuć, to jest wręcz niewyobrażalne, jak organ ten reaguje na emocje, które odczuwamy. Oczywiście, niezależnie od kultury, wieku czy płci każdemu narząd ten kojarzy się głównie z miłością. Bardzo powszechnym zjawiskiem z tym związanym jest kołatanie, które często towarzyszy zakochanym, gdy przebywają w swojej obecności. Pomimo że to jedynie reakcja serca na hormony produkowane przez mózg, takie zachowania sprawiają, iż dziś w ogólnoświatowej kulturze miłość i serce są ze sobą ściśle powiązane. Co więcej, silne emocje mogą nawet w realny sposób oddziaływać na nasz stan fizyczny. Świetnym tego przykładem jest tzw. syndrom złamanego serca. Jest to choroba, która objawia się na skutek ekspozycji naszego organizmu na działanie silnych, negatywnych emocji związanych np. ze śmiercią czy odejściem bliskiej osoby. Pomimo iż przypadłość ta nie ma podłoża czysto fizycznego, to może prowadzić do niewydolności serca czy nawet zawału. Kolejnym czynnikiem, który w niektórych przypadkach może powodować wystąpienie wad serca, jest szeroko rozumiana samotność. Oficjalnie nie jest to oczywiście choroba, jednak tak jak w poprzednim przypadku, to negatywne emocje związane z tym stanem mogą oddziaływać na nasz stan fizyczny. Jak powszechnie wiadomo, ludzie to zwierzęta stadne, dlatego długotrwałe przebywanie samemu i brak kontaktów międzyludzkich może w niektórych przypadkach zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia licznych wad serca.

Oczywiście, to co zostało przedstawione to jedynie przysłowiowy wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o informacje związane z tym narządem. Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej interesujących organów naszego ciała. Pomimo rozwoju medycyny, nie wiemy o nim jeszcze wszystkiego.

 

Bartłomiej Rydzewski, kl. 3AG