Z okazji Walentynek w naszej szkole odbyła się II edycja konkursu walentynkowego „Miłość nigdy nie ustaje…”. Niestety, z powodu zdalnego nauczania tegoroczny konkurs przybrał formę online. W porównaniu do ubiegłorocznej edycji dopisano dwie kategorie: muzyczną – „Piosenka od serca do serca” oraz wiersz własnego autorstwa – „Wiersz płynący z serca”. W przygotowaniach pomagały: p. Małgorzata Borudzińska-Frąk – nauczyciel języka polskiego oraz p. Anna Kołodziejska – wicedyrektor szkoły, nauczyciel historii. Wszystkie przesłane nagrania oraz wiersze oceniało jury w składzie: p. Małgorzata Borudzińska-Frąk, p. Agnieszka Czaj, p. Katarzyna Wesołowska, p. Anna Kołodziejska oraz Hubert Popis – członek SU.
WYNIKI KONKURSU WALENTYNKOWEGO
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.
Dzień ten obchodzony jest od 1 marca 2011 roku. Jest to data symboliczna, która stanowi nawiązanie do 1 marca 1951 roku. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN, czyli „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.
Fryderyk Chopin to postać znana wszystkim Polakom. Jest ceniony zarówno w Polsce, jak i we Francji, gdzie mieszkał przez dużą część swego życia, ponadto w Chinach i Japonii, gdzie zamiłowanie do jego muzyki jest szczególne. Chopin, mimo że żył w bardzo odległych czasach, wciąż intryguje, zadziwia, z biegiem czasu dowiadujemy się o nim nowych informacji. U części osób budzi podziw, a u innych, znużonych latami kultu, wzbudza obojętność bądź poczucie znudzenia. Pewne jest jednak, że mimo iż kompozytor urodził się 211 lat temu w Polsce pod zaborami, jego osoba wciąż jest żywa wśród Polaków. Z tym zgodzą się zarówno jego miłośnicy, jak i osoby, u których Chopin nie wzbudza podziwu. Dzieje się to za sprawą jego muzyki.
Jarosław Iwaszkiewicz był polskim prozaikiem, poetą i tłumaczem. Poza osiągnięciami związanymi z literaturą, takimi jak sukces jego zbioru opowiadań ,,Panny z Wilka”, stanowisko redaktora naczelnego miesięcznika ,,Twórczość”, współtworzenie grupy poetyckiej ,,Skamander” czy nawet nominacje do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, był też znany jako poseł na sejm PRL, a wśród najbliższych jako wszechstronnie utalentowany i dobrego serca człowiek.
Jarosław Iwaszkiewicz wraz z żoną Anną mieszkał przez wiele lat w willi w Stawisku. Teraz znajduje się tam muzeum ich imienia, tak jak za życia życzył sobie pisarz. Dzięki temu, mimo upływu lat i śmierci obojga małżonków, nadal możemy oglądać ich dom, jakby ,,tylko na chwilę byli nieobecni”. Aby móc poznać życie rodziny Iwaszkiewiczów, postanowiłam porozmawiać z ludźmi, którzy znali ich prywatnie.
Strona 1 z 3
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- Następny artykuł
- koniec