Charles Darwin to wybitny przyrodnik i geolog, twórca teorii ewolucji. Urodzony 12 lutego 1809 roku, zmarł w roku 1882. Został pochowany w Opactwie Westminsterskim obok wielkich sław świata nauki: Johna Herschela i Isaaca Newtona.

Co roku w dniu jego urodzin obchodzony jest Światowy Dzień Darwina mający na celu pokazanie znaczenia teorii ewolucji dla rozwoju wszelkich nauk – ścisłych, jak i społecznych czy też humanistycznych. W programie są spotkania skupiające się na tematach poruszających każdą z powyższych dziedzin nauki, dzięki czemu przez jeden dzień w roku możemy oddać się rozmyślaniom, na przykład o „ewolucji boga w naszych umysłach”.

W Polsce obchody Dnia Darwina odbywają się na Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Wrocławskim i w Trójmieście. Ze względu na wspólną domenę w obchody aktywnie angażuje się Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów.

Pomimo że osiągnięcia Darwina już za jego życia były uznawane za przełomowe, a jego imię w kręgach naukowców rozbrzmiewało już od czasów jego młodości, to Dni Darwina zostały ustanowione dopiero 204 lata od jego urodzin. Wcześniej organizowane były od 2001 roku przez dwóch amerykańskich entuzjastów Darwina – Amandę Chestworth i Roberta Stephensa. Nie istnieje żaden konkretny powód, dla którego święto nie było ustanowione wcześniej. Forma oraz cel uroczystości pozostały bowiem niezmienione od 2001 roku.

W krajach anglojęzycznych wytworzył się swoisty kult Charlesa Darwina napędzany fascynacją, którą przyniosła myśl jedności wszystkich dziedzin nauki oraz multum haseł promujących znaczenie nauk ścisłych w doskonaleniu ludzkości. Dziedzictwo Darwina nadal wiedzie prym i szybko nie zapomnimy o jego wkładzie w zrozumienie naszego pochodzenia i człowieczeństwa.

 

 

Filip Wziątek, kl. 3G

 

Źródło zdjęcia:

https://www.worldatlas.com/articles/10-interesting-facts-about-natural-selection.html