Szkolny Klub M艂odzie偶owego Wolontariatu

"Cz艂owiek tyle jest wart, ile mo偶e da膰 drugiemu cz艂owiekowi".
Jan Pawe艂聽II

Wolontariat to nie tylko spos贸b na sp臋dzenie wolnego czasu czy bycie u偶ytecznym. Wolontariat to przede wszystkim wyj艣cie naprzeciw drugiemu cz艂owiekowi, to podj臋cie odpowiedzialno艣ci za drugiego cz艂owieka, to wspania艂e do艣wiadczenie obdarowywania i聽bycia obdarowanym.

Cz艂onkami wolontariatu s膮 wolontariusze b臋d膮cy uczniami naszej szko艂y, kt贸rzy chc膮 robi膰 co艣 dobrego dla drugiego cz艂owieka. Zrzesza on osoby otwarte, z聽pozytywn膮 energi膮, o聽dobrych sercach, m膮drych pomys艂ach i聽pragnieniu niesienia pomocy.

G艂贸wnymi celami Klubu s膮:

- pomoc r贸wie艣nikom w聽trudnych sytuacjach,

- wspieranie ciekawych inicjatyw m艂odzie偶y, promowanie 偶ycia bez uzale偶nie艅, wyszukiwanie autorytet贸w i聽pomoc w聽rozwijaniu zainteresowa艅 m艂odzie偶y,

- pomoc osobom niepe艂nosprawnym, chorym, samotnym, dzia艂ania na rzecz 艣rodowiska naturalnego.

Na co dzie艅 wolontariuszy obowi膮zuj膮 takie zasady:

- zasada osobistej pracy i聽zaanga偶owania na rzecz potrzebuj膮cych pomocy,

- zasada etyczna "wstyd za z艂o".

Plan dzia艂a艅

Aktywno艣膰 wolontariuszy ukierunkowana jest na dwa obszary:

艣rodowisko szkolne - zak艂ada zaanga偶owanie m艂odzie偶y do dzia艂a艅 wolontarystycznych na terenie szko艂y, np. pomoc s艂abszym uczniom, podejmowanie dzia艂a艅 akcyjnych na rzecz szko艂y, m.in. Ciasteczkowe Pogotowie - akcja maj膮ca na celu zbi贸rk臋 pieni臋dzy dla dzieci ze 艣wietlicy Caritas, akcja "Korkowci膮gacz" - sta艂a pomoc na rzecz A.聽Bajkiewicz oraz pob贸r dawc贸w szpiku kostnego oraz kom贸rek macierzystych akcja DKMS "Pom贸偶my Justynie",

艣rodowisko lokalne - praca na rzecz dzieci ze 艣rodowisk zagro偶onych, pomoc osobom niepe艂nosprawnym, osobom starszym, samotnym, chorym, m.in. praca na rzecz 艣wietlicy Karan, Caritas Palloty艅ska, O艣rodek Aktywizacji Senior贸w - Fundacja Odnowa oraz wsp贸艂praca ze Stowarzyszeniem Centrum M艂odzie偶y "Arka". Zak艂adamy r贸wnie偶 dzia艂alno艣膰 ekologiczn膮 na rzecz 艣rodowiska lokalnego.

Nasi wolontariusze to uczniowie naszej szko艂y, dzia艂aj膮 oni pod opiek膮 pedagoga szkolnego, Ma艂gorzaty P艂owiec.

Uczestnicz膮 w聽organizowaniu wielu akcjach og贸lnopolskich, jak znana wszystkim:

Akcja G贸ra Grosza - celem akcji jest zebranie funduszy na programy pomocy dzieciom osieroconym,

Szlachetna Paczka - akcja maj膮ca na celu zbi贸rk臋 偶ywno艣ci oraz pieni臋dzy na zaopatrzenie w聽艣wi膮teczne paczki biedniejszych rodzin,

Wielka Orkiestra 艢wi膮tecznej Pomocy,

Zbi贸rka na Fundusz Stypendialny Fundacji Dzie艂o Nowego Tysi膮clecia 鈥 X.聽Dzie艅 Papieski.

Zdj臋cia z聽dzia艂alno艣ci Szkolnego Klubu Wolontariatu mo偶na ogl膮da膰 w聽dziale Galeria - TUTAJ.