Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

12 listopada 2013 roku odbyła się w naszym liceum akademia upamiętniająca 95. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Przy delikatnych, gitarowych dźwiękach, wygrywanych przez Katarzynę Zając z klasy 2C, pośrodku lasu, w który na ten jeden dzień została przemieniona mała sala gimnastyczna, zasiedli przy ognisku młodzi harcerze (uczniowie klas 2B, 2C) wsłuchujący się w opowieści zaproszonego przez nich z tej okazji wyjątkowego gościa, Pana Janka (Krystian Szczepański, kl. 2B).

W myśl scenariusza przedstawienia to jego pradziadek walczył w powstaniu styczniowym, a dziadek bił się u boku Józefa Piłsudskiego. Sędziwy Pan Janek przybliżył nie tylko zgromadzonym wokół niego harcerzom, ale i widzom przygotowanej akademii, historię narodu polskiego od trzeciego rozbioru dokonanego w roku 1795 aż do utworzenia Legionów Polskich i odzyskania niepodległości. Ten gawędziarski wykład historyczny wzbogaciła recytacja wierszy podejmujących tematykę narodowowyzwoleńczą (Katarzyna Czapczyńska - kl. 1D, Aleksandra Halicka - kl. 1B, Daria Prygiel - kl. 2B, Paula Pyciarz - kl. 1D, Zuzanna Walnik - kl. 1C oraz Jakub Potrząsaj - kl. 1D), a także wykonanie pieśni patriotycznych i żołnierskich przez chór złożony z uczniów naszego liceum, w ramach którego partie solowe wykonały: Angelika Balcerek - kl. 2A, Ilona Pyrka - kl. 3C, Izabela Rogala - kl. 3C, Maria Sobczak - kl. 1F oraz Zuzanna Walnik - kl. 1C. Akademię wspólnie przygotowali nauczyciele III Liceum w Radomiu: nauczyciel historii - mgr Tomasz Kiliańczyk oraz nauczyciele bibliotekarze - mgr Teresa Derleta i mgr Agnieszka Popiel.