Rocznica odzyskania niepodleg艂o艣ci przez Polsk臋

12 listopada 2013 roku odby艂a si臋 w naszym liceum akademia upami臋tniaj膮ca 95. rocznic臋 odzyskania niepodleg艂o艣ci przez Polsk臋. Przy delikatnych, gitarowych d藕wi臋kach, wygrywanych przez Katarzyn臋 Zaj膮c z klasy 2C, po艣rodku lasu, w kt贸ry na ten jeden dzie艅 zosta艂a przemieniona ma艂a sala gimnastyczna, zasiedli przy ognisku m艂odzi harcerze (uczniowie klas 2B, 2C) ws艂uchuj膮cy si臋 w opowie艣ci zaproszonego przez nich z tej okazji wyj膮tkowego go艣cia, Pana Janka (Krystian Szczepa艅ski, kl. 2B).

W my艣l scenariusza przedstawienia to jego pradziadek walczy艂 w powstaniu styczniowym, a dziadek bi艂 si臋 u boku J贸zefa Pi艂sudskiego. S臋dziwy Pan Janek przybli偶y艂 nie tylko zgromadzonym wok贸艂 niego harcerzom, ale i widzom przygotowanej akademii, histori臋 narodu polskiego od trzeciego rozbioru dokonanego w roku 1795 a偶 do utworzenia Legion贸w Polskich i odzyskania niepodleg艂o艣ci. Ten gaw臋dziarski wyk艂ad historyczny wzbogaci艂a recytacja wierszy podejmuj膮cych tematyk臋 narodowowyzwole艅cz膮 (Katarzyna Czapczy艅ska - kl. 1D, Aleksandra Halicka - kl. 1B, Daria Prygiel - kl. 2B, Paula Pyciarz - kl. 1D, Zuzanna Walnik - kl. 1C oraz Jakub Potrz膮saj - kl. 1D), a tak偶e wykonanie pie艣ni patriotycznych i 偶o艂nierskich przez ch贸r z艂o偶ony z uczni贸w naszego liceum, w ramach kt贸rego partie solowe wykona艂y: Angelika Balcerek - kl. 2A, Ilona Pyrka - kl. 3C, Izabela Rogala - kl. 3C, Maria Sobczak - kl. 1F oraz Zuzanna Walnik - kl. 1C. Akademi臋 wsp贸lnie przygotowali nauczyciele III Liceum w Radomiu: nauczyciel historii - mgr Tomasz Kilia艅czyk oraz nauczyciele bibliotekarze - mgr Teresa Derleta i mgr Agnieszka Popiel.