Muzykę tworzono od czasów prehistorycznych, instrumenty powstawały z tego, co człowiek miał pod ręką. Odnotowano, że w czasach prehistorycznych instrumenty służyły głównie do nadawania rytmu. Pomimo tego, że wydobywały się z nich dźwięki o różnych wysokościach, to nie przypominały jednak melodii w obecnym tego słowa rozumieniu. Pierwszymi instrumentami muzycznymi były piszczałki, muszle, grzechotki, łuki muzyczne i różnego rodzaju bębny. Za najstarszy instrument na świecie uznano odnaleziony na terenie Niemiec flet, którego istnienie szacuje się na 35 tysięcy lat.

Wraz z biegiem czasu instrumenty również były udoskonalane. Za dużą inspirację do tworzenia kolejnych przedmiotów muzycznych uznano łuk myśliwski. Na jego podstawie stworzono łuk muzyczny, który nadal używany jest w niektórych regionach Afryki i Ameryki Południowej. Kolejnym etapem transformacji łuku było stworzenie harfy, której konstrukcja opierała się na cięciwach napiętych na łuku.

Kolejne lata przyniosły rozwój instrumentów strunowych. Popularne stały się liry, które budową wywodziły się od harf. Stanowiły ważny element kulturowy, często pojawiając się w dziełach literatury czy mitach. Instrumentem pokrewnym do liry była kitara, którą jednak wyróżniało to, że miała większe pudło rezonansowe, przez co wydawany przez nią dźwięk wydawał się donośniejszy. Te instrumenty z kolei powoli ewoluowały w kierunku przedmiotu, który mógł nasuwać skojarzenia z obecnie chyba najpopularniejszym instrumentem, czyli gitarą. Około 3 tys. lat p.n.e. pojawiła się bowiem w Indiach strunowa cithara. Datuje się, że około 800 lat p.n.e. pojawiły się pierwsze lutnie.

Aż do dnia dzisiejszego muzyka pozostała nieodłączną częścią życia większości ludzi na świecie. Jest ona wykorzystywana w filmach, spektaklach, podczas wydarzeń kulturowych czy religijnych. Jest ona często formą terapii uspokajających. Wiele osób wykonuje podstawowe życiowe czynności w trakcie słuchania swojej ulubionej playlisty. Nauka staje się przyjemniejsza, gdy towarzyszy jej pozytywna energia płynąca z danego utworu.

 

Wiktoria Szymańska, kl. 2A