Dzień Francuski 2018

Dnia 23 listopada w naszym liceum odbył się coroczny Dzień Francuski, przygotowany pod kierunkiem pani profesor Małgorzaty Mazur, tym razem pod hasłem: Paris, Paris. Wsparcia organizatorce udzieliły panie: Anna Traczyńska i Agnieszka Popiel. Jak co roku, odwiedził nas wyjątkowy gość, attachée Ambasady Francji d/s współpracy językowej, p. Roselyne Marty.

Podczas spotkania odbyło się wręczenie dyplomów DELF tegorocznym laureatom z naszego liceum oraz z innych szkół radomskich. Pani attachée, Pani Dyrektor oraz pani Mazur wręczyły również dyplomy za szkolne konkursy: Konkurs Wiedzy o Paryżu i Konkurs Artystyczny Tak widzę Paryż. Oprawa wizualna, muzyczna i kulinarna całego przedsięwzięcia była dopracowana w najdrobniejszym szczególe. Korytarze szkolne udekorowano plakatami na temat Francji. Na przerwach, z głośników, rozbrzmiewała francuska muzyka. Natomiast, jeśli chodzi o samo spotkanie, zadbano o wystrój sali w klimacie paryskim. Nie mogło zabraknąć też degustacji potraw francuskich przygotowanych przez uczniów wszystkich klas humanistycznych.

Nasi koledzy z klas I e, II e oraz III h zaprezentowali również swoje talenty muzyczne podczas koncertu przygotowanego specjalnie na tę okazję. Utwory Edith Piaf, Indili, Joe Dassins i Bruno Pelletier poświęcone Paryżowi zinterpretowały: Małgorzata Tomczyk, Wiktoria Kosakowska, Zuzanna Gonciara, Klaudia Niewadzisz, Monika Boryczka, Wiktoria Lis i Monika Chmielewska. Na koniec, Mikołaj Leszczyński zagrał na keyboradzie instrumentalną wersję piosenki Paris grupy Chainsmokers.

Takie dni jak ten są bardzo potrzebne, aby oderwać się od codziennej, szarej rzeczywistości, a także, aby zbliżyć się do jakże pięknej i bogatej kultury francuskiej.

 

Jakub Kowalczyk, kl. 2C

Zdjęcia z Dnia Francuskiego znajdują się w dziale Galeria. - TUTAJ i TUTAJ

Zdjęcia wykonały uczennice: Natalia Garlikowska (2C), Marta Kowalczyk (2C), Zuzanna Śliwińska (2C) oraz Julia Ziembicka (3H). 

Zdjęcia Natalii Garlikowskiej - TUTAJ

Zdjęcia Zuzanny Śliwińskiej - TUTAJ

Zdjęcia Julii Ziembickiej - TUTAJ

O Dniu Francuskim można przeczytać także w radomskich mediach. - TUTAJ