Życzenia świąteczne

Z okazji zbliżających się
Świąt Bożego Narodzenia
życzymy
zdrowia, szczęścia
oraz ciepła rodzinnych spotkań
przy wigilijnym stole.
By ten Nowy zbliżający się Rok 2016
przyniósł ze sobą
dużo pozytywnej energii,
spełnienie najskrytszych marzeń,
a także radość i uśmiech.
Dyrekcji Szkoły,
Gronu Pedagogicznemu,
Wszystkim pracownikom III LO w Radomiu,
Uczniom oraz ich Rodzicom
Życzenia składa
Redakcja gazetki szkolnej
„CzachPress”

***

Kiedy zaczną liczyć każdy twój oddech
I wyznaczać granice
- uważaj na siebie.
Kiedy każą mierzyć szerokość uśmiechów
I ustawią cię w szeregu
- bądź gotów.

Czytaj więcej: ***

"Zwycięzca"

Powstałam z popiołów straszliwej przeszłości
Nie uciekłam od cieni chcących mnie dopaść
Pokryta blaskiem promieni słońca z nieba
Stanęłam z nimi twarzą w twarz na polu bitwy
Wypowiedziałam potężne słowa
Uderzyły one w nich jak ostrza
Trwałe ślady przez nie zostawione
Po dziś dzień budzą
Niepokój w ich duszach

Czytaj więcej: "Zwycięzca"

"Księgi Jakubowe" autorstwa Olgi Tokarczuk - NIKE 2015

Olga Tokarczuk - polska psycholog, pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” (2008, 2015). Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów, jako wolontariuszka, opiekowała się osobami chorymi psychicznie. Po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Gdy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność, zrezygnowała z pracy i po przeprowadzeniu się do Nowej Rudy poświęciła się pisaniu. Uhonorowana nagrodami, m.in. nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrodą Fundacji im. Kościelskich (1997), Paszportem Polityki oraz sześcioma nominacjami do Nagrody Literackiej „Nike”, pięciokrotna laureatka Czytelników „Nike”.

Czytaj więcej: "Księgi Jakubowe" autorstwa Olgi Tokarczuk - NIKE 2015

Koło geograficzne

Na terenie naszej szkoły działa koło geograficzne pod nadzorem pani mgr Agnieszki Nosowskiej. W kółku uczestniczą uczniowie klas drugich, którzy wspólnie prowadzą działalność na rzecz szkoły. Choć jest to niewielka grupa, to działa prężnie, stara się urozmaicić życie naszej placówki oraz zachęcić uczniów do uczestnictwa w życiu naszego liceum. Od początku roku koło przeprowadziło już wiele akcji.

Czytaj więcej: Koło geograficzne

Piękno wokół nas

Każdego dnia widzimy setki przedmiotów o różnym przeznaczeniu. Znaczna większość z nich pełni jakieś role w naszej codzienności i często nawet nie zwracamy na nie uwagi. Kontakt z nimi traktujemy jako coś oczywistego, używamy ich automatycznie. Do takich dóbr należą między innymi ubrania, meble, przybory biurowe, sztućce.

Inaczej postrzegamy je, kiedy mają dla nas szczególnie ciekawy wygląd. Znacznie milej pije się kawę z porcelanowej filiżanki niż z przezroczystej, bezkształtnej szklanki. Chętniej piszemy długopisem w naszym ulubionym kolorze. Zostało potwierdzone, że posiłek podany na czystej zastawie smakuje lepiej niż ten sam zaserwowany bez przywiązywania wagi do estetyki.

Czytaj więcej: Piękno wokół nas

Komunikacja niewerbalna - ważniejsza od słów?

Wielu z nas w trakcie zwykłej, swobodnej rozmowy wykonuje mniej lub bardziej ożywione gesty, mające na celu podkreślenie swojego zdania, wytłumaczenie przeżywanych emocji lub dobitniejsze przekazanie polecenia. Czy jednak w pełni doceniamy możliwości, jakie daje nam komunikacja niewerbalna? Często przecież nie zwracamy szczególnej uwagi na mimikę, postawę i ruchy dłoni naszego rozmówcy, a wielu ekspertów zajmujących się badaniem przekazywanych między ludźmi informacji jest zdania, że czynniki te stanowią ponad 50% komunikatu, który sobie przekazujemy! Warto więc poświęcić chwilę na zapoznanie się z najpopularniejszymi sposobami, w jaki ludzie wzbogacają przekaz słowny.

Czytaj więcej: Komunikacja niewerbalna - ważniejsza od słów?

Listopadowe i grudniowe wydarzenia sportowe!

Piłka nożna

13 i 17 listopada Reprezentacja Polski rozegrała 2 mecze towarzyskie, które były zarazem ostatnimi meczami roku 2015.

  • Polska – Islandia: wygrana 4:2, dzięki strzałom: Roberta Lewandowskiego (76’,80’), Kamila Grosickiego (53’) oraz młodziutkiego Bartosza Kapustki (67’ - była to jego 2. bramka w Reprezentacji),
  • Polska – Czechy - wygrana 3:1, a bramki strzelili: Arkadiusz Milik (3'), Tomasz Jodłowiec (13'), Kamil Grosicki (72').

Podsumowanie całego roku:

* 9 meczów, 5 zwycięstw, 3 remisy, 1 porażka.
* Bramki strzelone -25, bramki stracone-11.
* Najlepszy strzelec - R. Lewandowski (11).
* Obecnie Polska znajduje się na 34. miejscu w rankingu FIFA.

Czytaj więcej: Listopadowe i grudniowe wydarzenia sportowe!