呕yczenia 艣wi膮teczne

Z聽okazji zbli偶aj膮cych si臋
艢wi膮t Bo偶ego Narodzenia
偶yczymy
zdrowia, szcz臋艣cia
oraz ciep艂a rodzinnych spotka艅
przy wigilijnym stole.
By ten Nowy zbli偶aj膮cy si臋 Rok 2016
przyni贸s艂 ze sob膮
du偶o pozytywnej energii,
spe艂nienie najskrytszych marze艅,
a聽tak偶e rado艣膰 i聽u艣miech.
Dyrekcji Szko艂y,
Gronu Pedagogicznemu,
Wszystkim pracownikom III聽LO w聽Radomiu,
Uczniom oraz ich Rodzicom
呕yczenia sk艂ada
Redakcja gazetki szkolnej
鈥濩zachPress鈥

***

Kiedy zaczn膮 liczy膰 ka偶dy tw贸j oddech
I wyznacza膰 granice
- uwa偶aj na siebie.
Kiedy ka偶膮 mierzy膰 szeroko艣膰 u艣miech贸w
I ustawi膮 ci臋 w szeregu
- b膮d藕 got贸w.

Czytaj wi臋cej: ***

"Zwyci臋zca"

Powsta艂am z popio艂贸w straszliwej przesz艂o艣ci
Nie uciek艂am od cieni chc膮cych mnie dopa艣膰
Pokryta blaskiem promieni s艂o艅ca z nieba
Stan臋艂am z nimi twarz膮 w twarz na polu bitwy
Wypowiedzia艂am pot臋偶ne s艂owa
Uderzy艂y one w nich jak ostrza
Trwa艂e 艣lady przez nie zostawione
Po dzi艣 dzie艅 budz膮
Niepok贸j w ich duszach

Czytaj wi臋cej: "Zwyci臋zca"

"Ksi臋gi Jakubowe" autorstwa Olgi Tokarczuk - NIKE 2015

Olga Tokarczuk - polska psycholog, pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej 鈥濶ike鈥 (2008, 2015). Uko艅czy艂a psychologi臋 na Uniwersytecie Warszawskim. W聽czasie studi贸w, jako wolontariuszka, opiekowa艂a si臋 osobami chorymi psychicznie. Po studiach pracowa艂a jako psychoterapeutka w聽poradni zdrowia psychicznego w聽Wa艂brzychu. Gdy jej pierwsze utwory literackie zyska艂y popularno艣膰, zrezygnowa艂a z聽pracy i聽po przeprowadzeniu si臋 do Nowej Rudy po艣wi臋ci艂a si臋 pisaniu. Uhonorowana nagrodami, m.in. nagrod膮 Polskiego Towarzystwa Wydawc贸w Ksi膮偶ek, Nagrod膮 Fundacji im.聽Ko艣cielskich (1997), Paszportem Polityki oraz sze艣cioma nominacjami do Nagrody Literackiej 鈥濶ike鈥, pi臋ciokrotna laureatka Czytelnik贸w 鈥濶ike鈥.

Czytaj wi臋cej: "Ksi臋gi Jakubowe" autorstwa Olgi Tokarczuk - NIKE 2015

Ko艂o geograficzne

Na terenie naszej szko艂y dzia艂a ko艂o geograficzne pod nadzorem pani mgr Agnieszki Nosowskiej. W聽k贸艂ku uczestnicz膮 uczniowie klas drugich, kt贸rzy wsp贸lnie prowadz膮 dzia艂alno艣膰 na rzecz szko艂y. Cho膰 jest to niewielka grupa, to dzia艂a pr臋偶nie, stara si臋 urozmaici膰 偶ycie naszej plac贸wki oraz zach臋ci膰 uczni贸w do uczestnictwa w聽偶yciu naszego liceum. Od pocz膮tku roku ko艂o przeprowadzi艂o ju偶 wiele akcji.

Czytaj wi臋cej: Ko艂o geograficzne

Pi臋kno wok贸艂 nas

Ka偶dego dnia widzimy setki przedmiot贸w o聽r贸偶nym przeznaczeniu. Znaczna wi臋kszo艣膰 z聽nich pe艂ni jakie艣 role w聽naszej codzienno艣ci i聽cz臋sto nawet nie zwracamy na nie uwagi. Kontakt z聽nimi traktujemy jako co艣 oczywistego, u偶ywamy ich automatycznie. Do takich d贸br nale偶膮 mi臋dzy innymi ubrania, meble, przybory biurowe, sztu膰ce.

Inaczej postrzegamy je, kiedy maj膮 dla nas szczeg贸lnie ciekawy wygl膮d. Znacznie milej pije si臋 kaw臋 z聽porcelanowej fili偶anki ni偶 z聽przezroczystej, bezkszta艂tnej szklanki. Ch臋tniej piszemy d艂ugopisem w聽naszym ulubionym kolorze. Zosta艂o potwierdzone, 偶e posi艂ek podany na czystej zastawie smakuje lepiej ni偶 ten sam zaserwowany bez przywi膮zywania wagi do estetyki.

Czytaj wi臋cej: Pi臋kno wok贸艂 nas

Komunikacja niewerbalna - wa偶niejsza od s艂贸w?

Wielu z聽nas w聽trakcie zwyk艂ej, swobodnej rozmowy wykonuje mniej lub bardziej o偶ywione gesty, maj膮ce na celu podkre艣lenie swojego zdania, wyt艂umaczenie prze偶ywanych emocji lub dobitniejsze przekazanie polecenia. Czy jednak w聽pe艂ni doceniamy mo偶liwo艣ci, jakie daje nam komunikacja niewerbalna? Cz臋sto przecie偶 nie zwracamy szczeg贸lnej uwagi na mimik臋, postaw臋 i聽ruchy d艂oni naszego rozm贸wcy, a聽wielu ekspert贸w zajmuj膮cych si臋 badaniem przekazywanych mi臋dzy lud藕mi informacji jest zdania, 偶e czynniki te stanowi膮 ponad 50% komunikatu, kt贸ry sobie przekazujemy! Warto wi臋c po艣wi臋ci膰 chwil臋 na zapoznanie si臋 z聽najpopularniejszymi sposobami, w聽jaki ludzie wzbogacaj膮 przekaz s艂owny.

Czytaj wi臋cej: Komunikacja niewerbalna - wa偶niejsza od s艂贸w?

Listopadowe i grudniowe wydarzenia sportowe!

Pi艂ka no偶na

13 i聽17 listopada Reprezentacja Polski rozegra艂a 2聽mecze towarzyskie, kt贸re by艂y zarazem ostatnimi meczami roku 2015.

  • Polska 鈥 Islandia: wygrana 4:2, dzi臋ki strza艂om: Roberta Lewandowskiego (76鈥,80鈥), Kamila Grosickiego (53鈥) oraz m艂odziutkiego Bartosza Kapustki (67鈥 - by艂a to jego 2.聽bramka w聽Reprezentacji),
  • Polska 鈥 Czechy - wygrana 3:1, a聽bramki strzelili: Arkadiusz Milik (3'), Tomasz Jod艂owiec (13'), Kamil Grosicki (72').

Podsumowanie ca艂ego roku:

* 9 mecz贸w, 5 zwyci臋stw, 3 remisy, 1 pora偶ka.
* Bramki strzelone -25, bramki stracone-11.
* Najlepszy strzelec - R. Lewandowski (11).
* Obecnie Polska znajduje si臋 na 34. miejscu w聽rankingu FIFA.

Czytaj wi臋cej: Listopadowe i grudniowe wydarzenia sportowe!