Jesienią

Jesienią
liście spadają z drzew
i ja
spadam razem z nimi
dusza mi rdzewieje
i żółknie jak one

Czytaj więcej: Jesienią

Inspiracje francuskich impresjonistów

W latach 70. i 80. XIX wieku we Francji narodził się nowy nurt w malarstwie zwany impresjonizmem, który zapoczątkował zmiany w dotychczasowym pojmowaniu sztuki oraz wpłynął także na inne dziedziny m.in. literaturę i muzykę. Za głównego twórcę impresjonizmu uznaje się Claude'a Moneta. To właśnie od jego obrazu ,,Impresja, wschód słońca” zyskał nazwę nowy kierunek. Wszystko rozpoczęło się w 1874 roku od wystawy w pracowni fotografa Nadara. Mimo początkowej ostrej krytyki, wystawa ta w historii malarstwa należy do przełomowych. Samo określenie ,,impresjoniści” użyte w artykule przez jednego z krytyków miało charakter pogardliwy i doskonale wyrażało nastawienie ówczesnej publiczności do ,,wymysłów” grupki młodych malarzy.

 

Czytaj więcej: Inspiracje francuskich impresjonistów

"Wesele" Wyspiańskiego w reżyserii Grabowskiego

Dnia 6 października 2015 roku miałam okazję obejrzeć inscenizację „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, wystawioną na deskach radomskiego Teatru Powszechnego. Wydarzenia, znane nam z dramatu, zostały przeniesione na grunt XXI wieku.

Czytaj więcej: "Wesele" Wyspiańskiego w reżyserii Grabowskiego

Nie taka historia straszna, jak ją malują

Słowo „historia” wciąż jeszcze przywodzi wielu uczniom na myśl piramidy, bezmyślne wkuwanie dat oraz postaci, o których i tak bardzo szybko zapominają, a także rozkładanie się w ławkach i monotonne wykłady nauczyciela. Ciężko się temu dziwić, skoro w wielu szkołach lekcje historii wyglądają właśnie w ten sposób. Na szczęście, społeczeństwo odkryło, że przeszłość może być bardzo interesująca i każdy może znaleźć w niej cząstkę dla siebie. Po masowej produkcji filmów o historii Polski w czasie II wojny światowej, historycy odżyli i postanowili zainteresować uczniów także innymi okresami dziejów Polski i świata.

Czytaj więcej: Nie taka historia straszna, jak ją malują

Czy warto mieć swój świat i swoje kredki?

Mimo że żyjemy w erze komputerów, ekranizacji „Małego księcia” i zaniku czytelnictwa, to jednak nie jest z nami tak źle. Ale od początku. W dzieciństwie, kiedy jesteśmy mali i uroczy, nasza wyobraźnia nie ma granic. Nic dla dziecka nie jest niemożliwe. Ale bardzo szybko, z upływem czasu, poprzez coraz więcej zasad, których musimy przestrzegać, przez te wszystkie ograniczenia, które są nakładane, spychamy naszą wyobraźnię w coraz głębszy dół. Ciemny. Głęboki. I bardzo dojrzały, przynajmniej w powszechnej opinii.

Czytaj więcej: Czy warto mieć swój świat i swoje kredki?

Wierzysz w magię?

Podczas bitwy pod Grunwaldem wróżbici przewidzieli upalny dzień, pozwoliło to wojskom polskim schronić się w chłodnym lesie i ostatecznie wygrać starcie z zakonem krzyżackim. Co jednak stało za ich proroctwem? Najprawdopodobniej była to umiejętność obserwacji i interpretacji zjawisk przyrodniczych. Parapsychologiczny kontakt ze światem nadprzyrodzonym w tym konkretnym przypadku swobodnie można włożyć między bajki. Niemniej jednak zdolność przewidywania przyszłości, nawet w formie najbliższej zmiany pogody, jest imponująca...

Czytaj więcej: Wierzysz w magię?

UWAGA! Koniec stresu na horyzoncie

Codziennie każdy z nas jest narażony na stres. Niektórzy umieją się z nim należycie rozprawić, niektórzy wręcz modlą się, by nauczyć się go zwalczać. Ale, zaraz zaraz, co to właściwie jest stres? Dlaczego mamy go unikać i skąd mamy pewność, że to na pewno on?

Stres jest negatywnym odczuciem, które towarzyszy człowiekowi od zawsze.Szybkie tempo życia, cywilizacja przemysłowa, duża gęstość zaludnienia, rywalizacja wpływają na pojawienie się stresu.

Czytaj więcej: UWAGA! Koniec stresu na horyzoncie

Koncert Huntera

17 października odbył się w Radomiu koncert zespołu Hunter. Jest to polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza trash i heavy metalu. Zespół obchodzi trzydziestolecie istnienia i z tej okazji organizuje trasę jubileuszową. Zespół powstał w 1985 roku z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Pawła „Draka” Grzegorczyka oraz perkusisty Grzegorza „Brooza” Sławińskiego. Główny założyciel pełni funkcję autora tekstów i kompozytora. Skład Huntera tworzą ponadto: gitarzysta Piotr „Pit” Kędzierzawski, skrzypek Michał „Jelonek” Jelonek, basista Konrad „Saimon” Karchut oraz perkusiści Dariusz „Daray” Brzozowski i Arkadiusz „Letki” Letkiewicz. Hunter ma na swoim koncie sześć albumów.

Czytaj więcej: Koncert Huntera

Jesienne emocje na boiskach, parkietach, kortach i skoczniach

Minął wrzesień, już końcówka października, a sportowych przeżyć wciąż nam nie brakuje. Czyż nie jest miło po całym dniu zrelaksować się i obejrzeć wyczyny naszych rodaków? No tak…, nie każdy jest fanem sportu, więc niekoniecznie jest to dla niego przyjemność. Warto jednak wykazać się odrobiną patriotyzmu i orientować się, co słychać u biało- czerwonych. :)

Czytaj więcej: Jesienne emocje na boiskach, parkietach, kortach i skoczniach