Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma zajmuje się badaniem dziejów i kultury Żydów zamieszkałych w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Jego siedziba znajduje się w Warszawie. Warto wspomnieć, że jest to jedna z ważniejszych placówek na całym świecie zajmująca się tym tematem.

W celu lepszego zrozumienia znaczenia tego miejsca, warto pokrótce poznać jego historię. Budynek instytutu jest do głębi „przesiąknięty” duchem judaizmu. Pierwotnie pełnił funkcje Głównej Biblioteki Judaistycznej oraz Instytutu Nauk Judaistycznych. W ten sposób funkcjonował od 1928 roku i przyczyniał się do rozwoju nie tylko osób powiązanych z religią żydowską, ale także świeckich, takich jak pracownicy gmin żydowskich. Wraz ze znajdującą się obok Wielką Synagogą tworzył perłę architektoniczną. Budynki zostały wzniesione w podobnym stylu, przez co współgrały ze sobą. W momencie utworzenia getta warszawskiego, stał się jego częścią i służył jako Żydowska Samopomoc Społeczna. Od 1947 roku jest znany jako Żydowski Instytut Historyczny, którym pozostał do dziś.

      

Instytut obrał sobie za cel rozpowszechnianie wiedzy na temat mniejszości żydowskiej. Ma nam naprawdę dużo do zaoferowania, między innymi różnorodne wystawy czasowe i stałe. Dzięki niemu mamy możliwość uczestniczyć w wydarzeniach artystycznych, spotkaniach popularno-naukowych, a nawet w konferencjach naukowych! Pracownicy instytutu zajmują się powiększaniem zbiorów biblioteki judaistycznej, starają się rozwinąć działalność wydawniczą i genealogiczną, chronią i konserwują dzieła sztuki, prowadzą działalność edukacyjną i kulturalną. Instytut stara się nawiązywać nowe kontakty z innymi ośrodkami zajmującymi się historią Żydów. Wśród pracowników znajdują się najlepsi naukowcy w tej dziedzinie w Polsce!

W archiwum ŻIH możemy znaleźć prawdzie skarby historyczne! Znajduje się w nim około siedem milionów stron dokumentów! Najważniejsze z nich to informacje dotyczące getta warszawskiego.

Instytut organizuje wiele interesujących wydarzeń, w których mamy możliwość uczestniczyć. Jednym z nich jest „marsz pamięci” organizowany co roku od sześciu lat. 22 lipca ulicami Warszawy maszeruje ogromna grupa ludzi, którzy w ten sposób chcą oddać cześć ofiarom Holocaustu.

Znacznie więcej na temat Żydowskiego Instytutu Historycznego można dowiedzieć się z jego strony internetowej. Znajdziemy na niej dokładny opis działań podejmowanych przez tę instytucję. Mamy możliwość obejrzenia fotorelacji z wydarzeń, jak i zapowiedzi kolejnych. Serdecznie polecam odwiedzenie tej strony.

 

Weronika Kozuń, kl. 2H

 

Źródło zdjęć:

http://www.ekartkazwarszawy.pl/kartka/z-doniesien-prasowych-z-18-lutego-1906/
http://klimatwarszawy.pl/top-5-ranking-zydowskich-zabytkow-warszawy/