Życie nie tylko po to jest, by brać

Co to jest tolerancja? To chyba każdy wie (albo przynajmniej myśli, że wie) i potrafi w kilku słowach zdefiniować. Niby prosta sprawa, nic wielkiego. Kiedy jednak zagłębimy się w ten temat bardziej, tak naprawdę dochodzimy do wniosku, że z każdą subiektywną opinią sprawa zaczyna się komplikować. Dlaczego tak drażni nas "inność"? Dlaczego nie potrafimy normalnie przejść obok zjawiska odbiegającego od normy?

Czytaj więcej: Życie nie tylko po to jest, by brać

Okazując szacunek człowiekowi, nie wyrośnie Ci broda

Od dawna nie mam wątpliwości, że Polska jest krajem, gdzie nietolerancja wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Nietolerancja wobec mniejszości etnicznych, rasowych, orientacji seksualnych czy nawet wobec tych, którzy mają po prostu odmienne poglądy. Nie potrafimy uszanować tego, że ktoś ma prawo do bycia sobą. Ale najgorsze jest to, że nie potrafimy swoich przekonań wyrażać w cywilizowany sposób. Chociaż wszyscy mają dostęp do pobierania lekcji języka polskiego, a w szkole uczą się o tym, jak należy się zachowywać i wysławiać, to najwyraźniej wciąż są tacy, którzy potrafią jedynie obrażać i szykanować.

Czytaj więcej: Okazując szacunek człowiekowi, nie wyrośnie Ci broda

Noc Muzeów

W nocy z 16/17.05 odbyła się na całym świecie kolejna już Noc Muzeów. Nasze miasto i okolice również się w nią zaangażowały, organizując następujące atrakcje:

Czytaj więcej: Noc Muzeów

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Kilka dni temu odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Dzień ten poprzedził długi okres kampanii. Pojawiały się mniej lub bardziej udane spoty, które doczekały się nagród Malinowych Oskarów przyznawanych przez Ośrodek Analiz Politologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj więcej: Wybory do Parlamentu Europejskiego

Wirus przeszłości

Wiele osób twierdzi, że historia dzieje się tu i teraz, że jesteśmy jej żywym ogniwem, jednostką tworzącą i choć w nikły sposób mającą wpływ na bieg wydarzeń. Zresztą, chyba każdy chciałby zaistnieć w świecie, przejść do historii, być ważnym. Jednak sława - pobodnie jak czas - szybko przemija, ulatuje, zostaje zapomniana… A o prawdziwych bohaterach, ludziach nadzwyczajnie zwyczajnych mówi się rzadko albo wcale. To smutne, bo w historii było ich wielu i każdy z nich zasłużył na szczególne uznanie, pamięć i cześć. Tak jak ofiary grudnia 1970…

Czytaj więcej: Wirus przeszłości

Zaprzysiężona dziewica

Mark jest z pozoru zwyczajnym Albańczykiem - ciężko pracującym i szanowanym wśród ludzi. Wiedzie samotne i monotonne życie. Z wyglądu jest może nieco bardziej chudy, mizerniejszy, a może i delikatniejszy od innych mężczyzn. Jednak nie spotykają go z tego powodu żadne przykrości. Należy mu się szacunek, bo wybrał prawo Kanunu, czyli zbioru tradycyjnych praw regulujących albańskie życie.

Czytaj więcej: Zaprzysiężona dziewica

O kobietach... z punktu widzenia świadka koronnego

„Masa o kobietach polskiej mafii” ma dwóch autorów. Pierwszym z nich jest Artur Górski, pisarz i dziennikarz śledczy. Drugim - Jarosław Sokołowski, pseudonim „Masa”, najsłynniejszy polski świadek koronny, który wyrwał się z mafijnego piekła. Główną część książki stanowią rozmowy pisarza z Sokołowskim. Kooperacja obu panów zaczęła się już kilka lat temu w redakcji miesięcznika „Focus Śledczy”. Górski był naczelnym pisma i zaproponował „Masie” pisanie felietonów.

Czytaj więcej: O kobietach... z punktu widzenia świadka koronnego

"Konkwistadorzy Diabła"

"Konkwistadorzy Diabła" to historia zespołu, który wyszedł z lasów Pomorza na salony, a ich lider – Nergal – przebył drogę do piekła i z powrotem.To bezkompromisowa relacja widziana oczami muzyków Behemoth i ludzi, którzy przez dwadzieścia lat byli naocznymi świadkami wydarzeń. Od piwnicznych początków po koncerty u boku największych sław współczesnego metalu.

Czytaj więcej: "Konkwistadorzy Diabła"

Wilno - stolica, która zaskakuje

Jadąc do Wilna, zapewne każdy oczekuje niezapomnianych wrażeń i unikalnych zabytków, jak w Pradze czy Dreźnie. Tu, niestety, muszę Was zmartwić. Od granicy do stolicy Litwy wiedzie prosta 250 km asfaltowa droga. Dokoła szczególnych widoków brak. Nasz wzrok przykuwają tylko wysokie lasy i rozległe pola, od czasu do czasu na horyzoncie ujrzymy nieduże skupisko domków.

Czytaj więcej: Wilno - stolica, która zaskakuje