Dzień Edukacji Narodowej
Jest to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku, które obchodzimy 14 października. W tym dniu słowa wdzięczności kierujemy ku naszym pedagogom i pracownikom szkoły. Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Zgodnie z zapisami ustawy dzień ten jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych dla wszystkich pracowników oświaty.
Europejczyk, co to takiego?
Polska jest krajem położonym w Europie (złośliwi dodają za każdym razem, że wschodniej. Ja jako że do złośliwości wszelakiej pałam wstrętem przemożnym, to umieszczę ten niesławny dodatek w nic nieznaczącym nawiasie). W jakiej to Europie, Kowalczyk? Do Europy to nam jeszcze daleko… To, że na geografii od najmłodszych lat szkolnych do głowy się kładzie dziatwie, iż ziemie między Odrą a Bugiem należą do Starego Kontynentu, to jedynie tragiczny wykwit obrazujący monstrualną zapaść rodzimego systemu edukacji.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Dnia 08.10.2013 roku, w godzinach 8:55 – 12:45 odbyły się w naszym liceum wybory do samorządu szkolnego. Uczniowie typowali spośród następujących pretendentów: Klaudia Kozłowska (kl. 2A), Marta Włodarczyk (kl. 2B) i Karol Mucha (kl. 2C). Programy poszczególnych kandydatów mogliśmy poznać 04.10.2013 (piątek). Oto ich skrócone wersje:
Puzzle przeszłości
Przeszłość – nasza, naszej rodziny, okolicy, kraju ma niewątpliwie wpływ na życie każdego. Jest jednym z czynników warunkujących jego przebieg. Co jednak, gdy nie znamy własnej przeszłości? Co w przypadku, gdy wszyscy, którzy mogą nam o niej cokolwiek powiedzieć, milczą odcięci przeklętą zmową? A każda próba nawiązania z nimi kontaktu skutkuje jedynie ich nadąsaną miną i słowami „Daj spokój! To było tak dawno!”?
Smutne szczęście
Los potrafi zaskakiwać. Odmieniać życie w najbardziej nieoczekiwanych momentach. Takich, w których na nic się już nie czeka, do niczego nie dąży. Jednak ścieżki, którymi nas wodzi, potrafią być nadzwyczaj zawiłe i kręte, trudne do pojęcia. Mogą one przecież niekiedy zaprowadzić do cierpienia, spotęgować ból, samotność czy wewnętrzny smutek.
Papież Franciszek? Lubię to!
Sugerując się internetową wyszukiwarką Google, papież Franciszek, który rozpoczął pontyfikat zaledwie pół roku temu, jest jedną z najpopularniejszych osób w sieci. Jego godność należy do najczęściej wyszukiwanych w Internecie. Nowe informacje na Jego temat pojawiają się każdego dnia, a media prześcigają się w dostarczaniu najświeższych sensacji swoim odbiorcom.
Z dziennikarzem o dziennikarstwie - wywiad z Krzysztofem Ziemcem
Wspaniały dziennikarz, a z zawodu inżynier środowiska. Człowiek, który sporo w życiu przeszedł, ale mimo przeciwności losu, nie poddał się. Ma na swoim koncie wiele sukcesów, m.in.: od 2009 roku prowadzi wieczorne wydanie Wiadomości w TVP1, w 2010 roku, w tej samej stacji, prowadził programy publicystyczne Z refleksem i Polskie sprawy oraz autorski program Niepokonani. Od stycznia 2011 był gospodarzem programu interwencyjnego Celownik... długo by jeszcze wymieniać. Jednym słowem, Krzysztof Ziemiec to człowiek wyjątkowy.
Czytaj więcej: Z dziennikarzem o dziennikarstwie - wywiad z Krzysztofem Ziemcem
Magia dźwięku
Muzyka to zbiór różnorodnych dźwięków. Te natomiast są falami akustycznymi o pewnych cechach, które wywołują wrażenie słuchowe. Wydawałoby się, że muzyka może wpłynąć jedynie na nasz zmysł słuchu (poprzez słuchanie jej, odbieramy bodźce słyszalne - logiczne) oraz ewentualnie wywołując w nas pewne stany emocjonalne. Jednak najnowsze badania dowodzą, że dźwięki, które odbieramy, wpływają na nas w dużo większym stopniu.
Czy ideał jest tylko jeden?
Od stuleci ludzie dążyli do ideału piękna. Nie inaczej jest w XXI wieku. Jesteśmy codziennie atakowani ze wszystkich stron wyretuszowanymi zdjęciami aktorów, modeli i celebrytów. W co drugiej gazecie znajdziemy diety cud czy magiczne sposoby na schudnięcie 30 kilogramów w miesiąc. Te wszystkie informacje zaszczepiane są w umysłach ludzi i wpływają na ich odbiór rzeczywistości.
„Ups, I did it again!”, czyli o tym, jak Microsoft strzela sobie w kolano
Do niedawna hegemonia Windowsa na świecie była niezaprzeczalna. Co prawda, liczył się również system operacyjny od Apple, aczkolwiek tylko w USA. Europa i zasadniczo reszta świata zostały skazane na produkty giganta z Redmont.
Czytaj więcej: „Ups, I did it again!”, czyli o tym, jak Microsoft strzela sobie w kolano
Metafora Życia
Jakże wielką metaforą życia jest futbol.
Bo przecież życie to taki mecz, który trzeba wygrać. Gdy trwa, możemy napotkać wiele przeciwności losu i mogą nastać dla nas chwile zwątpienia. Możemy też poruszać się w świecie optymalnych rozwiązań i trafić na niezbyt wymagającego przeciwnika. Ważne jest, by być dobrym zawodnikiem i cały czas się rozwijać, bo musimy być przygotowani na każdą ewentualność.