Dzień Edukacji Narodowej

Jest to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku, które obchodzimy 14 października. W tym dniu słowa wdzięczności kierujemy ku naszym pedagogom i pracownikom szkoły. Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Zgodnie z zapisami ustawy dzień ten jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych dla wszystkich pracowników oświaty.

Czytaj więcej: Dzień Edukacji Narodowej

Europejczyk, co to takiego?

Polska jest krajem położonym w Europie (złośliwi dodają za każdym razem, że wschodniej. Ja jako że do złośliwości wszelakiej pałam wstrętem przemożnym, to umieszczę ten niesławny dodatek w nic nieznaczącym nawiasie). W jakiej to Europie, Kowalczyk? Do Europy to nam jeszcze daleko… To, że na geografii od najmłodszych lat szkolnych do głowy się kładzie dziatwie, iż ziemie między Odrą a Bugiem należą do Starego Kontynentu, to jedynie tragiczny wykwit obrazujący monstrualną zapaść rodzimego systemu edukacji.

Czytaj więcej: Europejczyk, co to takiego?

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Dnia 08.10.2013 roku, w godzinach 8:55 – 12:45 odbyły się w naszym liceum wybory do samorządu szkolnego. Uczniowie typowali spośród następujących pretendentów: Klaudia Kozłowska (kl. 2A), Marta Włodarczyk (kl. 2B) i Karol Mucha (kl. 2C). Programy poszczególnych kandydatów mogliśmy poznać 04.10.2013 (piątek). Oto ich skrócone wersje:

Czytaj więcej: Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Puzzle przeszłości

Przeszłość – nasza, naszej rodziny, okolicy, kraju ma niewątpliwie wpływ na życie każdego. Jest jednym z czynników warunkujących jego przebieg. Co jednak, gdy nie znamy własnej przeszłości? Co w przypadku, gdy wszyscy, którzy mogą nam o niej cokolwiek powiedzieć, milczą odcięci przeklętą zmową? A każda próba nawiązania z nimi kontaktu skutkuje jedynie ich nadąsaną miną i słowami „Daj spokój! To było tak dawno!”?

Czytaj więcej: Puzzle przeszłości

Smutne szczęście

Los potrafi zaskakiwać. Odmieniać życie w najbardziej nieoczekiwanych momentach. Takich, w których na nic się już nie czeka, do niczego nie dąży. Jednak ścieżki, którymi nas wodzi, potrafią być nadzwyczaj zawiłe i kręte, trudne do pojęcia. Mogą one przecież niekiedy zaprowadzić do cierpienia, spotęgować ból, samotność czy wewnętrzny smutek.

Czytaj więcej: Smutne szczęście

Papież Franciszek? Lubię to!

Sugerując się internetową wyszukiwarką Google, papież Franciszek, który rozpoczął pontyfikat zaledwie pół roku temu, jest jedną z najpopularniejszych osób w sieci. Jego godność należy do najczęściej wyszukiwanych w Internecie. Nowe informacje na Jego temat pojawiają się każdego dnia, a media prześcigają się w dostarczaniu najświeższych sensacji swoim odbiorcom.

Czytaj więcej: Papież Franciszek? Lubię to!

Z dziennikarzem o dziennikarstwie - wywiad z Krzysztofem Ziemcem

Wspaniały dziennikarz, a z zawodu inżynier środowiska. Człowiek, który sporo w życiu przeszedł, ale mimo przeciwności losu, nie poddał się. Ma na swoim koncie wiele sukcesów, m.in.: od 2009 roku prowadzi wieczorne wydanie Wiadomości w TVP1, w 2010 roku, w tej samej stacji, prowadził programy publicystyczne Z refleksem Polskie sprawy oraz autorski program Niepokonani. Od stycznia 2011 był gospodarzem programu interwencyjnego Celownik... długo by jeszcze wymieniać. Jednym słowem, Krzysztof Ziemiec to człowiek wyjątkowy.

Czytaj więcej: Z dziennikarzem o dziennikarstwie - wywiad z Krzysztofem Ziemcem

Magia dźwięku

Muzyka to zbiór różnorodnych dźwięków. Te natomiast są falami akustycznymi o pewnych cechach, które wywołują wrażenie słuchowe. Wydawałoby się, że muzyka może wpłynąć jedynie na nasz zmysł słuchu (poprzez słuchanie jej, odbieramy bodźce słyszalne - logiczne) oraz ewentualnie wywołując w nas pewne stany emocjonalne. Jednak najnowsze badania dowodzą, że dźwięki, które odbieramy, wpływają na nas w dużo większym stopniu.

Czytaj więcej: Magia dźwięku

Czy ideał jest tylko jeden?

Od stuleci ludzie dążyli do ideału piękna. Nie inaczej jest w XXI wieku. Jesteśmy codziennie atakowani ze wszystkich stron wyretuszowanymi zdjęciami aktorów, modeli i celebrytów. W co drugiej gazecie znajdziemy diety cud czy magiczne sposoby na schudnięcie 30 kilogramów w miesiąc. Te wszystkie informacje zaszczepiane są w umysłach ludzi i wpływają na ich odbiór rzeczywistości.

Czytaj więcej: Czy ideał jest tylko jeden?

„Ups, I did it again!”, czyli o tym, jak Microsoft strzela sobie w kolano

Do niedawna hegemonia Windowsa na świecie była niezaprzeczalna. Co prawda, liczył się również system operacyjny od Apple, aczkolwiek tylko w USA. Europa i zasadniczo reszta świata zostały skazane na produkty giganta z Redmont.

Czytaj więcej: „Ups, I did it again!”, czyli o tym, jak Microsoft strzela sobie w kolano

Metafora Życia

Jakże wielką metaforą życia jest futbol.

Bo przecież życie to taki mecz, który trzeba wygrać. Gdy trwa, możemy napotkać wiele przeciwności losu i mogą nastać dla nas chwile zwątpienia. Możemy też poruszać się w świecie optymalnych rozwiązań i trafić na niezbyt wymagającego przeciwnika. Ważne jest, by być dobrym zawodnikiem i cały czas się rozwijać, bo musimy być przygotowani na każdą ewentualność.

Czytaj więcej: Metafora Życia