Wydanie Jubileuszowe

Ten numer naszej szkolnej gazetki jest szczeg贸lny. W聽tym roku obchodzimy 150.聽rocznic臋 powstania styczniowego, a聽jednym z聽jego bohater贸w jest patron naszej szko艂y p艂k聽Dionizy Feliks Czachowski, kt贸ry poleg艂, oddaj膮c nieocenione zas艂ugi w聽walce o聽niepodleg艂膮 Polsk臋.

Czytaj wi臋cej: Wydanie Jubileuszowe

Powsta艅cza Zbroja

Powstanie styczniowe by艂o niew膮tpliwie wielkim zrywem niepodleg艂o艣ciowym. Mimo up艂ywu lat zdania do dzi艣 s膮 podzielone co do tego, czy mo偶liwy by艂 militarny sukces, czy te偶 nie.

Czytaj wi臋cej: Powsta艅cza Zbroja

Historia powstania styczniowego

Lata 60.聽XIX wieku. Ziemie dawnego Ksi臋stwa Warszawskiego na mocy postanowie艅 kongresu wiede艅skiego zosta艂y podzielone mi臋dzy Rosj臋, Austri臋 i聽Prusy. Na obszarze kontrolowanym przez carat ustanowiono Kr贸lestwo Polskie zwi膮zane uni膮 personaln膮 z聽Rosj膮.

Czytaj wi臋cej: Historia powstania styczniowego

Pu艂kownik Dionizy Czachowski - w贸dz niez艂omny i srogi

Urodzi艂 si臋 w聽1810 roku w聽Niedabylu ko艂o Bia艂obrzeg贸w radomskich w聽niezbyt zamo偶nej, za to licznej i聽posiadaj膮cej znacz膮ce koligacje, rodzinie szlacheckiej. Jego matka, Joanna z聽Krzy偶anowskich, wed艂ug tradycji rodzinnej, by艂a rodzon膮 siostr膮 matki Fryderyka Chopina.

Czytaj wi臋cej: Pu艂kownik Dionizy Czachowski - w贸dz niez艂omny i srogi

Powstanie styczniowe w Radomiu

Opisuj膮c radomsk膮 histori臋 powstania styczniowego, nie mo偶na pomin膮膰 udzia艂u ojc贸w bernardyn贸w. Powstanie poprzedzi艂y bowiem manifestacje patriotyczno - religijne. Okres tych zdarze艅 rozpocz膮艂 si臋 w聽Radomiu od uroczystego nabo偶e艅stwa w聽30-t膮 rocznic臋 wybuchu powstania listopadowego.

Czytaj wi臋cej: Powstanie styczniowe w Radomiu

Powstanie styczniowe na ekranie

Od powstania styczniowego mija r贸wno 150 lat. By艂o to najwi臋ksze powstanie narodowe w聽historii Polski i聽mimo pocz膮tkowych sukces贸w, zako艅czy艂o si臋 kl臋sk膮 i聽艣mierci膮 dziesi膮tek tysi臋cy polskich obywateli.

Czytaj wi臋cej: Powstanie styczniowe na ekranie

Pie艣ni powsta艅cze

Muzyka towarzyszy cz艂owiekowi od niepami臋tnych czas贸w. Ju偶 w聽staro偶ytno艣ci my艣liwi, kt贸rzy szli na polowanie, weso艂o sobie pogwizdywali. Robili to, aby uprzyjemni膰 sobie czas. Muzyka mia艂a tak偶e inn膮 funkcj臋.

Czytaj wi臋cej: Pie艣ni powsta艅cze

Polski ubi贸r narodowy i mundurowy

Od po艂owy XVI wieku charakterystycznym polskim strojem narodowym by艂 偶upan, na kt贸ry w聽p贸藕niejszych latach nak艂adano kontusz z聽charakterystycznymi, zarzucanymi na plecy, rozci臋tymi r臋kawami z聽tzw. wylotami.

Czytaj wi臋cej: Polski ubi贸r narodowy i mundurowy

Poszli nasi w b贸j bez broni... - czyli o obrazie powstania styczniowego w literaturze tego okresu

Barwna historia Polski obfituj膮ca w聽dziejowe zawieruchy inspiruje do dzisiaj wielu tw贸rc贸w, nawet zagranicznych. To powoduje, 偶e obcokrajowcy, ale tak偶e cz臋sto i聽rodacy poznaj膮 prawdziwe dzieje naszego kraju i聽przestaj膮 kojarzy膰 Polsk臋 jedynie z聽ponad stuletni膮 niewol膮 oraz dwoma nazwiskami: Wojty艂膮 i聽Wa艂臋s膮.

Czytaj wi臋cej: Poszli nasi w b贸j bez broni... - czyli o obrazie powstania styczniowego w literaturze tego okresu

Powstanie styczniowe w malarstwie polskim

Ka偶dy z聽nas wie, 偶e powstanie styczniowe wybuch艂o 22聽stycznia 1863 roku i聽by艂o najwi臋kszym powstaniem w聽historii Polski. To 鈥瀖贸wi膮鈥 nam ksi膮偶ki, filmy, opowie艣ci. Zapominamy jednak, 偶e dla 贸wczesnych jeszcze jeden rodzaj sztuki mia艂 ogromne znaczenie. By艂o to oczywi艣cie malarstwo.

Czytaj wi臋cej: Powstanie styczniowe w malarstwie polskim