Zespół historyczno-artystyczny ViS Radom

Tradycja widowisk historycznych ma już dziesięć lat. Od niedawna działalność ta przybrała charakter artystyczny w ramach powołanego zespołu historyczno - artystycznego ViS Radom.

Dzięki temu organizowane widowiska zyskały nową, dodatkową formę w postaci scenek rodzajowych okraszonych pieśniami, piosenkami patriotycznymi i ludowymi. Sztandarowym tematem inscenizacji jest powstanie styczniowe, które oprócz aspektów militarnych, z udziałem uczniów i absolwentów III LO im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu, wzbogacone zostało o folklor epoki dzięki ViS-owi.

Sukcesem i wyróżnieniem zespołu artystycznego jest udział w zdjęciach do filmu na sto pięćdziesiątą rocznicę powstania styczniowego. Jest to owoc kilkuletniej pracy obszernego grona osób, w tym młodzieży naszej szkoły i ich opiekuna p. Przemysława Bednarczyka. Profesjonalizm zespołu został doceniony przez kierownictwo stacji TVP Historia, z dyrektorem Tadeuszem Doroszukiem na czele, co skutkowało zaproszeniem zespołu na dni otwarte TVP w roli "twarzy" tejże stacji. Dla całej grupy było to niezapomniane doświadczenie, okazja do spotkań znanych osób, a także w pewnym stopniu poczucia się w roli gwiazdy. Artyści dwukrotnie zaprezentowali się na scenie głównej, śpiewając pieśni i przedstawiając inscenizację bitwy. Zespół przedstawił swe umiejętności również w studio, gdzie towarzyszyło im śpiewanie pieśni przez znane postaci, które chętnie okazywały swoje uznanie, co dla każdego było ogromnym komplementem.

Widowiska historyczne dla uczniów naszej szkoły to nie obowiązek. To pasja, zabawa. Możliwość wcielenia się w epokowe postaci, odgrywanie scen walki nie tylko poszerza wiedzę historyczną, jest także kluczem do poznania pasjonatów widowisk, którzy okazują się wspaniałymi ludźmi, świetnymi przyjaciółmi. Każda z osób tworzy swoistego rodzaju rodzinę, na czele której, dbając o każdy najmniejszy chociaż szczegół, stoi p. Przemysław Bednarczyk. W oczach zespołu przestaje być tylko nauczycielem historii, staje się przyjacielem i człowiekiem "uchylającym furtkę" do przygody, niepowtarzalnych wspomnień, zarażającym ogromną pasją.

Ogromnym wyróżnieniem dla III LO im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu jest fakt, że to właśnie ta szkoła ma kluczowy udział w widowiskach, co zdecydowanie sławi jej imię na dużą skalę. Nie zaprzepaśćmy tego! Bierzmy udział w inscenizacjach, dbajmy o tradycję.

 

Milena Kloczkowska, kl. 2B

Źródło zdjęcia:

http://www.tvp.pl/historia/v4tvp-historia/v4fotoreportaze/tvp-historia-na-dniu-otwartym/8539799/-oraz-zespol-artystycznorekonstrukcyjny-visradom-fot-t-arciuchtvp/8548697