Ein feuriger Engel

Ein feuriger Engel

Gdy dzień pochmurny obnaży kontury,
Kiedy wreszcie rozkruszą się obojga nas mury,
Kiedy światło wyjdzie z pozornej ciemności,
To będzie moment, istnej żywości.

Czytaj więcej: Ein feuriger Engel

Upadł anioł

Upadł, ponieważ był upadłym aniołem. Upadł, bo gleba go wzywała i przyciągała do siebie. Matka natura za wszelką cenę pragnęła, aby ta jego cera koloru ziemistego ziemią się stała na zawsze, a trawa przykryła tę wstydliwą tajemnicę jego pijanego ciała. Prawdopodobnie ludzie już od dawna po nim deptali. Myślał, że będzie upadać wieczność, lecz leciał tylko chwilę, jak posąg spadający z piedestału w kościele. W końcu spadł, rozbijając się na głowie swojemu synkowi, żonie, matce i wszystkim dobrym ludziom, którzy z miłości upominali go życzliwie, gdy pijany wchodził na podwyższenie.

Gdy już tak leżał, nikt nie pomógł mu wstać. Ludzie śpieszyli do swoich domów, by w ukryciu kontynuować rozkład swojej duszy. Brzydzili się wielce takim roztrzaskanym, już nawet nie aniołem, już nawet nie człowiekiem. Ludzie. Bo człowiekiem jest się tylko wtedy, gdy się stoi prosto. Gdy leżysz, jesteś błotem.

Czytaj więcej: Upadł anioł

Międzynarodowy Dzień Szczęścia

Międzynarodowy Dzień Szczęścia (w języku angielskim International Day of Happiness) został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dnia 28 czerwca 2012 roku. Na obchody wybrano dzień 20 marca, który również jest pierwszym dniem wiosny.

Ustanowienie Dnia Szczęścia związane jest z dyplomatyczną kampanią himalajskiego królestwa Bhutanu, które już od 1972 roku stosuje wskaźnik szczęścia narodowego. Rezolucja stwierdza, że „dążenie do szczęścia jest podstawowym celem człowieka”. Od 2012 roku ONZ rokrocznie sporządza raport poziomu szczęścia ludności poszczególnych krajów. W 2018 roku Polska znajdowała się na 42. miejscu. Najszczęśliwszymi czują się mieszkańcy Finlandii. W niektórych krajach z okazji tego święta organizowane są parady i akcje mające na celu uszczęśliwianie innych. W Polsce obchody tego dnia nie są tak popularne, zazwyczaj obchodzone są w szkołach.

Mam nadzieję że dzień szczęścia obchodzicie nie tylko 20 marca, ale cały rok.

Czytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Szczęścia

Światowy Dzień Wody

Ziemia jest nazywana niebieską planetą ze względu na morza i oceany, które zajmują aż 3/4 powierzchni naszego globu. Jednak jest to woda słona, wody, która jest przeznaczona do spożycia, znajduje się jedynie 3%, z czego ponad połowa uwięziona jest w lodowcach. Oznacza to, że ludziom przysługuje do spożycia jedynie 1% ogółu wodnych zasobów świata.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 1922 roku. Ma on na celu przypominać o nieodnawialnych zasobach wody, które się kończą, ale także o niedoborze wody w krajach biednych i o złych warunkach klimatycznych.

Czytaj więcej: Światowy Dzień Wody

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Na dzień 24 marca przypada polskie święto państwowe poświęcone upamiętnieniu Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Podczas niemieckiej okupacji śmierć poniosło ok. 1000 Polaków niosących pomoc polskim Żydom. Święto to jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy, okazując współczucie i miłosierdzie, pomagali Żydom mordowanym przez niemieckich oprawców. Pomoc udzielana przez Polaków, mimo zagrożenia śmierci, przyjmowała również charakter instytucjonalny, m. in. była to działalność Rady Pomocy Żydom ,,Żegota”, która była tajną organizacją współpracującą z polskimi władzami.

Czytaj więcej: Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Recenzja książki Fredericka Backmana pt. „Britt-Marie tu była”

Frederick Backman to pisarz pochodzenia szwedzkiego, który zadebiutował w 2012 roku powieścią pt. ,,Mężczyzna imieniem Ove”. Książka ta została zekranizowana pod tym samym tytułem, premiera filmu miała miejsce 25 grudnia 2015 roku.

W powieści „Britt-Marie tu była” zostaje przedstawiona historia Britt- Marie, 63-letniej kobiety, która nie znosi brudu i bałaganu, a źle poukładane sztućce w szafce sprawiają, że wydaje ona wewnętrzne okrzyki. Britt-Marie po 40 latach porzuciła męża, który ją zdradził, porzuciła także życie gospodyni, aby zacząć własne życie. Znajduje pracę i wyjeżdża do małego miasteczka Borg, które zostało dotknięte kryzysem finansowym.

Czytaj więcej: Recenzja książki Fredericka Backmana pt. „Britt-Marie tu była”

„Kredziarz” – recenzja książki

„Kredziarz” to książka autorstwa C. J. Tudor, napisana została z myślą o czytelnikach, którzy lubią mroczne klimaty. Opowieść w niej przedstawiona dzieje się w dwóch wymiarach czasowych - przeszłości i teraźniejszości, a głównym bohaterem jest Eddie. To on wpada na pomysł porozumiewania się z przyjaciółmi za pomocą rysunków tworzonych kredą, które doprowadzają do odkrycia tajemnic z przeszłości i niosą ze sobą wiele niedopowiedzeń. Czy Eddiemu uda się wygrać wyścig z czasem?

Czy poradzi sobie z kłamstwami ukrywanymi przez lata? Czy może przeszłość go zniszczy i wyrzuty sumienia będą tak ogromne, że doprowadzą do tragedii?

Każdy ma coś na sumieniu, a dzieci nie zawsze są niewinne. Sprawdź sam, jakie konsekwencje może nieść ze sobą gra z przeszłości. Gra, która nigdy się nie skończyła.

 

Kasia Kowalska, kl. 1C

 

Czytaj więcej: „Kredziarz” – recenzja książki

Oscary 2019

Za nami 91. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Ta uroczystość odbyła się w Teatrze Dolby w Hollywood. Oscary są przyznawane w 24 kategoriach, w każdej z nich ogłasza się od 2 do 5 nominacji (oprócz kategorii „Najlepszy film”, w której od 2009 roku nominuje się 10 filmów).

W tym roku polski film pt. „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, w którym główne role grają Joanna Kulig oraz Tomasz Kot, został nominowany aż w 3 kategoriach - najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia. W kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny zostały nominowane także takie filmy, jak: „Kafarnaum” Nadine Labaki (Liban), „Werk ohne Autor” Floriana Henckla von Donnersmarcka (Niemcy), „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy (Japonia), „Roma” Alfonsa Cuaróna (Meksyk).

Czytaj więcej: Oscary 2019

Recenzja filmu „Cały ten cukier” (2014)

Film dokumentalny „Cały ten cukier” w reżyserii Damona Gameau to oczko puszczone w stronę osób znających pozycję „Super Size Me”. W filmie tym możemy zobaczyć eksperyment polegający na regularnym jedzeniu żywności z tak zwanych „fastfoodów” i pokazywaniu negatywnego wpływu tłuszczu na zdrowie człowieka. Gameau przedstawił bardzo podobny motyw co Morgan Spurlock, jednak wziął on na celownik cukier. Reżyser ukazał negatywny wpływ cukru na nasz organizm, pokazując to na własnym przykładzie. Poddał się dwumiesięcznej diecie wysokocukrowej, podczas której przyjmował 40 łyżeczek cukru dziennie z popularnych „zdrowych” produktów. Zatrważający efekt możemy zobaczyć na ekranie.

Czytaj więcej: Recenzja filmu „Cały ten cukier” (2014)

Recenzja spektaklu „Skrzypek na dachu”

Dnia 14 marca 2019 roku wybrałem się do Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu na spektakl pt. „Skrzypek na dachu”. Autorami musicalu są: Joseph Stein, Jerry Bock, Sheldon Harnick. Spektakl ten jest luźno oparty na powieści żydowskiego pisarza Szolema Alejchema „Dzieje Tewji Mleczarza”. Reżyserem sztuki w radomskim teatrze jest Maciej Korwin.

Akcja utworu dzieje się w małym żydowsko – rosyjskim miasteczku Anatewka i przedstawia codzienne życie Żydów, ich kulturę i tradycję. Głównym bohaterem jest tytułowy mleczarz o imieniu Tewie, który mieszka w Anatewce ze swoją żoną Gołdą i pięcioma córkami, które z biegiem czasu chcą zmienić swoje życie. Mężczyzna wiedzie spokojne, szczęśliwe życie, pomimo tego, że jest biedny. W miasteczku tym mieszka też wiele innych osób, które mają ze sobą dobry kontakt, nikt nikomu nie przeszkadza. Wspólne życie mieszkańców miasteczka kończy się wyjazdem każdego z nich do różnych zakątków świata, gdyż muszą opuścić Anatewkę z rozkazu rosyjskiego cara.

Czytaj więcej: Recenzja spektaklu „Skrzypek na dachu”

Jak to jest z tym dwutlenkiem węgla?

Atmosfera. Jedno określenie na ogromną przestrzeń, o której tyle rozmawiamy w szkole.

Ochrona środowiska. Jedno stwierdzenie określające szereg różnych proponowanych czynności, o których podczas zajęć musimy słuchać.

Dwutlenek węgla.

Obserwowanie ilości CO2,który przez całą zimę za pośrednictwem kominów dostawał się do atmosfery, skłoniło mnie do zastanowienia się nad tym, czy to, o czym słyszymy na jego temat w szkole, na pewno jest aż takim problemem, skoro mimo nauki, bagatelizowanie tego ditlenku przychodzi nam tak łatwo.

Czytaj więcej: Jak to jest z tym dwutlenkiem węgla?

Akcje Szkolnego Wolontariatu

"Pełna miska dla schroniska"

25 stycznia 2019 roku rozpoczęłyśmy akcję "Pełna miska dla schroniska", która trwała prawie cały miesiąc. Akcja miała na celu udzielenie pomocy materialnej radomskiemu schronisku.

Po raz kolejny pokazaliście, jak wielkie macie serca!

Dzięki Wam udało się zebrać pokaźną ilość karmy, ryżu, makaronów i koców.

Bardzo dziękujemy każdemu, kto włączył się w naszą akcję. Podziękowania składamy również klasom 3a i 2g, które okazały ogromne wsparcie!

W imieniu psiaków oraz pracowników radomskiego schroniska serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie!

Czytaj więcej: Akcje Szkolnego Wolontariatu

Wydarzenia sportowe

W spotkaniu 22. kolejki II ligi piłkarze Radomiaka ulegli Olimpii Elbląg 1:2. Był to pierwszy mecz po długiej przerwie zimowej.

Mecz lepiej rozpoczął Radomiak, Zieloni atakowali, ale – niestety – nie udało się wepchnąć piłki do siatki. Po 30 minutach radomianie stracili bramkę, piłkę do bramki po kontrze wpakował Michał Fidziukiewicz. Niestety, przed przerwą prowadzenie podwyższył z rzutu karnego Jakub Bojas. Na drugie 45 minut drużyna z Radomia wyszła mocno zmotywowana, co przełożyło się na strzeloną bramkę, pięknie z rzutu wolnego strzelił Meik Karwot. Radomiak do końca walczył o wyrównanie, ale to drużyna gospodarzy była lepsza. W doliczonym czasie gry czerwoną kartką ukarany został Damian Jakubik (Radomiak).

Czytaj więcej: Wydarzenia sportowe