Nicholas Sparks "Pamiętnik"

Przechadzając się pomiędzy półkami w księgarniach i bibliotekach bądź przeglądając fora internetowe poświęcone książkom, niejednokrotnie możemy natknąć się na nazwisko Sparks. Ten amerykański autor powieści obyczajowych cieszy się dużym uznaniem, głównie wśród żeńskiego grona czytelników.

„Pamiętnik” jest to jego debiutancki utwór wydany w 1997 roku. Już od początku zjednał sobie rzesze zafascynowanych czytelników. Na jego podstawie powstała filmowa adaptacja w reżyserii Nicka Cassavetesa.

Cała historia zaczyna się w domu opieki, gdzie pewien staruszek odczytuje jednej z pensjonariuszek, chorej na Alzhaimera, miłosną historię dwójki młodych ludzi. Przenosimy się do Karoliny Północnej, by poznać Allie - bogatą dziewczynę zmierzającą na wakacje do New Bern oraz Noaha - chłopca z prowincji. Nastolatkowie wplątują się w wakacyjny romans, rozkoszując się wyjątkowością swoich uczuć. Czas wolny wkrótce się kończy i kontakt między kochankami się urywa. Po czternastu latach rozłąki ich ścieżki życiowe ponownie się łączą, jednak sprawy komplikują się coraz bardziej, a ich miłość staje się zakazana. Czy ich uczucie jest w stanie przetrwać wszelkie koleje losu?

„Zakochaliśmy się w sobie mimo dzielących nas różnic, a gdy już to się stało, zrodziło się coś wyjątkowego i pięknego. Moim zdaniem, w ten sposób kocha się tylko raz.”

Historia, którą opisał Nicholas Sparks, może wydawać się banalna, jednak styl pióra tego autora pozwala cieszyć się każdym zdaniem. Wszystkie jego słowa są wyważone, tworzą piękną i wzruszającą opowieść. Wart wspomnienia jest również sposób, w jaki twórca subtelnie i błyskotliwie buduje relacje międzyludzkie.

Opowieść powoli zapada w serca czytelników, pobudzając do walki o miłość i dodając nadziei na jej przetrwanie. Po przeczytaniu tego krótkiego utworu nie czujemy niedosytu, zostawia nas jednak z rozbudzonymi fantazjami i skłania do przemyśleń o zmieniającej się w dalszym ciągu definicji miłości i przeznaczeniu, które nami kieruje.

Podsumowując, „ Pamiętnik” to jedna z najbardziej wzruszających powieści o miłości, której każdy chciałby doznać. Nie jest ona dziełem wybitnym, ale ma w sobie pewnego rodzaju magię, popartą fenomenalnym sposobem pisania o uczuciach.

 

Natalia Pacek, kl. 3C
Katarzyna Cywińska, kl. 3C

Źródło zdjęcia:

http://lubimyczytac.pl/