Markus Zusak "Złodziejka książek"

Wydawać by się mogło, że tematyka II wojny światowej przedstawiona została na wszelkie możliwe sposoby, zaś kolejne utwory powielają tylko pewne schematy. Inaczej jest z utworem ,,Złodziejka książek” autorstwa Markusa Zusaka. Co prawda, nie mówi on stricte o wojnie, ale motyw ten jest jego nieodłączną częścią. Główną bohaterką jest Liesel Meminger, której przyszło żyć w trudnych czasach wojny. W czasie pogrzebu swojego brata, dopuściła się kradzieży pierwszej książki. Następnie przy pomocy ,,Podręcznika grabarza” uczy się czytać, odkrywając jednocześnie, jaką potęgą są słowa. Zaczyna sięgać po kolejne książki, np. te płonące na nazistowskich stosach. Jej życie ulega zmianie w momencie, gdy jej opiekunowie udzielają schronienia Żydowi.

Zaskakująca w tej książce jest postać narratora, w którą wciela się Śmierć. Zaczyna ona towarzyszyć bohaterce od zgonu jej brata. Niespotykany jest również sposób, w jaki opowiada o swojej ,,pracy”, której w czasie wojny nie ma mało. Markus Zusak dokonał personifikacji Śmierci, nie opisał jej wprost, lecz pozostawił czytelnikowi pewne sugestie.

Główna bohaterka, zmuszona była żyć w trudnych czasach, pełnych strachu, cierpienia. Dzięki książkom mogła oczyścić głowę od wszystkich negatywnych myśli i odciąć się od otaczającej ją rzeczywistości. Książka ta pokazuje, że nawet w tak trudnych chwilach dla ludzi nadal ważne znaczenie miały wartości takie jak miłość, przyjaźń, dobro, przywiązanie, pomoc.

Nic dziwnego, że książka ta stała się światowym bestsellerem. Uważam, że potrafi ona zaciekawić każdego czytelnika dzięki nowatorskim zabiegom autora. ,,Złodziejka książek” przyciąga ciekawymi postaciami, nietypowym obrazem II wojny światowej oraz podróżą z niezwykłym narratorem. Moim zdaniem, jest to wartościowy utwór, pokazujący, co tak naprawdę liczy się w życiu, wart jest polecenia i z pewnością na długo pozostaje w pamięci.

 

Iza Sawicka, kl. 3C

Źródło zdjęcia:

http://lubimyczytac.pl/