Gayle Forman "Ten jeden dzień"

Gayle Forman w swojej powieści po raz kolejny porusza czytelnika i skłania go do refleksji. ,,Ten jeden dzień’’ co prawda jest uznawane za ,,lekkie" opowiadanie, lecz w jego treści pojawia się także wiele wartości, które odgrywają ogromne znaczenie w życiu nastolatka i nie tylko. Książka porusza takie problemy jak przyjaźń czy miłość, która nie jest tak kolorowa i piękna, jak w wielu młodzieżowych powieściach.

Opowiadanie Forman dowodzi, że wszystko może zdarzyć się zaledwie w jeden dzień, a my nie mamy zupełnie wpływu na otaczający nas świat i zachodzące w nim nieustannie zmiany. Podczas jednego dnia rodzimy się i umieramy, podczas jednego dnia możemy przeżyć zawód miłosny czy poznać smak tego wzniosłego uczucia, jakim jest miłość, podczas jednego dnia możemy się całkowicie zmienić.

Właśnie to spotyka bohaterkę opowiadania. W wyniku poznania równie przystojnego co szalonego chłopaka, Allyson ulega pokusie i każde ,,nie" zmienia na ,,tak". Jej spontaniczne decyzje sprawią, że rozpocznie podróż trwającą 24 godziny, przez ryzyko i emocje, namiętność i wolność, a ten krótki czas może całkowicie odmienić życie młodej kobiety.

Fabuła powieści odwołuje się także do bohaterów z dramatów szekspirowskich, którzy często tak jak Allyson opierali swoje działania na emocjach. Powieść stanowi także wspaniałą podróż przez wszelkie uroki Paryża, a barwne opisy potęgują odczucia i pobudzają wyobraźnię. Mimo to miłość, która rozkwita w mieście zakochanych, nie zawsze jest ckliwa i cudowna, lecz przechodzi przez wiele prób, pułapek, aż w końcu... O tym trzeba się przekonać samodzielnie, czytając kolejne strony książki.

,,Ten jeden dzień’’ nie należy do banalnych powiastek o miłości, w której dwójka młodych ludzi wpada na siebie, a potem żyje długo i szczęśliwie. To ciekawa opowieść, w której jedna decyzja niesie za sobą różne, czasem dobre, ale także złe konsekwencje.

Bo miłość potrafi przewrócić świat do góry nogami.

Podsumowując, zachęcam do lektury książki ,,Ten jeden dzień" nie ze względu na zwykły romans nastolatków, ale podróż przez wartości, jakie towarzyszą człowiekowi w ciągu całego życia.

 

Wiktoria Kiraga, kl. 3C

Źródło zdjęcia:

http://lubimyczytac.pl/