Praca zajęła II miejsce w szkolnym konkursie „Biblioteka moich marzeń” ogłoszonym z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych – Październik 2023

Biblioteka moich marzeń

Biblioteki od wieków pełnią ważną rolę w życiu społeczności. To w nich gromadzone są skarby literatury, które wpływają na edukację przyszłych pokoleń, rozwój intelektualny i rozrywkę czytelników. Autorzy książek mogą poczuć, że pozostawiają w nich pewną cząstkę siebie, którą przyszłe pokolenia będą w stanie odtworzyć. Możemy stwierdzić, że bohaterowie w bibliotekach nigdy nie umierają. Zawsze znajdzie się ktoś, kto sięgnie po daną lekturę i się w nią zagłębi. Dzięki temu odkryje nowe spojrzenie na świat, a co najważniejsze będzie czerpał z niej wiedzę, którą może przekazać następnym pokoleniom, lub przyjemność z poznawania nowych bohaterów i ich losów.

Wielu z nas, czytelników, wyobraża sobie idealną bibliotekę, czyli bibliotekę marzeń. Jest to miejsce, w którym możemy zapomnieć o problemach związanych ze światem zewnętrznym. W tej chwili liczymy się tylko my, książka i spokój. Możemy wtedy ulec naszej wyobraźni, a biblioteka może stać się dla nas arkadią, miejscem, do którego dążymy, gdzie nie ma żadnych zmartwień. Jesteśmy w nim sobą i odczuwamy szczęście. Jest to przestrzeń, gdzie każdy czytelnik znajdzie coś unikalnego i wyjątkowego, coś, co wpłynie na jego życie w niezapomniany sposób.

Biblioteka marzeń posiada każdą możliwą książkę, o której tylko pomyślimy. Miejsce to jest dostępne dla każdej grupy wiekowej, ludzi dojrzałych, nastolatków i dzieci. Młodzi ludzie od najmłodszych lat powinni zacząć swoją przygodę z czytaniem książek, mogą przez to poznawać światopogląd innych osób, przez co lepiej ich zrozumieją i bliżej poznają.

Jeśli lubimy czytać różne gatunki literackie, to w naszej wymarzonej bibliotece znajdziemy wszystko, od miłości po przyjaźń, radość i cierpienie. Od poezji klasycznej, takiej jak dzieła Wiliama Szekspira, Ernesta Hemingwaya czy Jane Austen, aż po same najnowocześniejsze bestsellery, które z pewnością wywołają w nas ogromne wrażenie.

O różnych porach dnia możemy mieć inne samopoczucie, dlatego w takiej bibliotece nic nas nie może ograniczać, chcemy być tam wolni i sami decydować, na co najbardziej mamy ochotę. Wszyscy czytelnicy znajdą idealną lekturę dla siebie.

W naszej bibliotece marzeń stawiamy również na rozwój technologii, dlatego oprócz pięknie obłożonych ksiąg możemy także znaleźć różnego rodzaju e-booki, audiobooki, czasopisma. Czasami podczas robienia wielu różnych czynności lubimy w tle słuchać ulubionego podcastu lub audiobooka. Jeśli mamy podzielną uwagę, to taka praca poprawia efektywność i czujemy się bardziej produktywni. Jest to rodzaj czytania lektur, który jest częstszy u ludzi młodych, ale nie tylko.

Biblioteka marzeń powinna wyglądać jak ze snu, czyli pomieszczenie musi być pełne słonecznego blasku, dzięki któremu czytelnicy poczują radość z życia. To prawdziwa oaza dla miłośników czytania. Biblioteka oferuje przytulne kąty do czytania, wygodne fotele, na których możemy zanurzyć się w lekturze, strefę do nauki, a także miejsce, gdzie organizowane są spotkania z różnymi autorami książek lub warsztaty.

W bibliotece marzeń każdy jest mile widziany. Nie ma znaczenia, w jakim jesteśmy wieku, z jakiego środowiska się wywodzimy, jak wyglądamy albo jakiej religii jesteśmy wyznawcami. Biblioteka to miejsce bezpieczne, w którym możemy być sobą i nikt nas nie ocenia. Czytelnicy integrują się ze sobą, prowadzą dyskusje na temat danej lektury i świetnie się przy tym bawią. Nie jest to tylko dom dla książek, ale miejsce, które daje nam poczucie, że należymy do czegoś większego. Przestrzeń pozwala nam poznać samego siebie, nowe światy, światopoglądy, poznać nasze pasje.

Biblioteka marzeń jest w stanie przetrwać na zawsze dzięki kolejnym, zakochanym w czytaniu pokoleniom...

Julia Małysa, kl. 2H