Numer gazetki

Zapraszamy do lektury gazetki szkolnej "CzachPress".

CZACHPRESS 37

 

Jak być nowym w starej szkole?

Liceum. Co może kojarzyć się z tym słowem? Na pewno szkoła, gdzie jest mnóstwo nauki. Na początku przygody w liceum nie nauka jest najważniejsza. Ważniejszą rzeczą od niej jest zaaklimatyzowanie. Poradzenie sobie z faktem, że się jest nowym. Właśnie bycie nowym. Jak to wygląda?

Czytaj więcej: Jak być nowym w starej szkole?

Od przedszkolaka do studenta, czyli jak z larwy stać się motylem

Przedszkole jest pierwszym etapem w życiu małego człowieka, gdy zaczyna swoją przemianę. Jest wtedy jak mały, słodki robaczek, który powoli poznaje świat większy niż własne otoczenie. Przez dwa lata oswaja się i chłonie wszystkie nowości jak gąbka. Ale jak to bywa, początki nie są łatwe. Poznajesz nowych ludzi, nowe miejsca i zaczynają obowiązywać cię reguły, do których musisz się bezwzględnie dostosować. Kto nie pamięta strachu, który towarzyszył mu pierwszego dnia w szkole.

Czytaj więcej: Od przedszkolaka do studenta, czyli jak z larwy stać się motylem

"Małe życie"

Na wstępie chciałabym zaznaczyć, że ,,Małe życie” Hanyi Yanagihary nie jest książką dla każdego. Nie jest też pozycją, którą należy czytać w ciężkich okresach życia, licząc, że dzięki niej nasz stan emocjonalny się poprawi. Tak naprawdę jest to 850 stron czystego bólu i cierpienia. Literatura tego typu ma to do siebie, że albo się ją kocha, albo nienawidzi. Ciężko jest pisać o książce, która narobiła tak dużego szumu na rynku wydawniczym i otrzymała tyle prestiżowych nagród, takich jak National Book Award w kategorii Literatura piękna. Wszystko brzmi pięknie, ale w czym tkwi fenomen powieści Yanagihary?

Czytaj więcej: "Małe życie"

Wojna ze szczyptą piękna

Długo zabierałam się za napisanie tej recenzji (albo czegoś w stylu recenzji), bo kompletnie nie wiedziałam, jak mogłabym ją zacząć. Zastanawiałam się, co powiedzieć o tej książce, żeby zbyt dużo nie zdradzić, ale jednocześnie zachęcić do jej przeczytania. Słowa nie są w stanie opisać emocji, jakie towarzyszyły mi podczas lektury. Po prostu trzeba ją przeczytać.

Czytaj więcej: Wojna ze szczyptą piękna

"To"

„Bzdura! Istoty o palcach zakończonych szponami, pokryte futrem i przepełnione żądzą mordu nie istnieją!” – A może jednak?

Zapewne każdy z nas przynajmniej raz słyszał tej jesieni o najnowszej ekranizacji powieści pt. „To”. Owiana aurą tajemnicy i grozy historia dzieci z miasta Derry, dzięki świetnej reklamie, na samą myśl mrozi krew w żyłach. Po raz pierwszy została zekranizowana w 1990r. Jako dwuodcinkowy mini serial, w którym wystąpił m.in. Tim Curry. Dziś, po 27 latach (czy to przypadek?), możemy zobaczyć tę historię w całkowicie nowej odsłonie. Niewątpliwie jednym z najbardziej charakterystycznych elementów staje się – o dziwo - mały, czerwony balonik, napompowany helem. Na pierwszy rzut oka nie budzi on w nas żadnych negatywnym emocji – kojarzy się raczej z zabawą. Jednak to nie on jest tak ważny, lecz postać, która się za nim kryje, a mianowicie – klaun. I od tego się wszystko zaczyna…

Czytaj więcej: "To"

Ranking bohaterów literackich

30 września obchodzić będziemy Dzień Chłopaka. Z tej okazji postanowiłam stworzyć ranking moich pięciu ulubionych bohaterów literackich. Świętującym już teraz życzę wszystkiego najlepszego, a zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z moim zestawieniem.

Czytaj więcej: Ranking bohaterów literackich

Pomoc dla chorych córek

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam moją grupę podopiecznych, bardzo się przestraszyłam. Przekraczając próg Specjalnego Ośrodka Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych, tak naprawdę nie wiedziałam, co mnie czeka. Myślałam tylko o tym, że słowo wolontariuszka brzmi bardzo fajnie i modnie. W małej pomarańczowej salce czekało pięć dziewczynek z ciężkim upośledzeniem. Nawet nie podniosły na mnie wzroku, ponieważ do ich świadomości docierało niewiele faktów.

Czytaj więcej: Pomoc dla chorych córek

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza 2017

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza została ustanowiona przez Radę Miejską w Radomiu, przyznawana jest co roku przez Prezydenta Miasta autorowi najlepszego debiutu (rozumianego jako pierwsza lub druga wydana książka) w roku poprzedzającym edycję konkursu i napisanego prozą artystyczną. Nagrodę w wysokości 40.000 zł może otrzymać każdy, bez względu na wcześniejsze dokonania literackie. Pozwala to na promowanie prozy wybitnej, autorów, których nazwisko nie jest jeszcze znane czytelnikom.

Czytaj więcej: Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza 2017

„Czy słowa zabijają? Dyskursy ludobójcze wobec ludobójczej praktyki.” Wykład profesora Leociaka

W Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Piłsudskiego, w ramach zakończonego już festiwalu „Opętani Literaturą”, ku pamięci Witolda Gombrowicza i jego twórczości odbyło się spotkanie z profesorem Jackiem Leociakiem – pracownikiem Państwowego Instytutu Nauk, znanym krytykiem literatury. Profesor Leociak, znany przede wszystkim ze swych wcześniejszych prac o Holocauście, podjął wykład o podobnej tematyce zatytułowany „Czy słowa zabijają? Dyskursy ludobójcze wobec ludobójczej praktyki.”

Czytaj więcej: „Czy słowa zabijają? Dyskursy ludobójcze wobec ludobójczej praktyki.” Wykład profesora Leociaka